• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1913
 • چهارشنبه 1382/11/15
 • تاريخ :

تحلیل داوری و فنی بازی دربی

تحلیل داوری و فنی بازی دربی

 هم رایی كارشناسان داوری:

پنالتی استقلال سوخت؛ سید عباسی باید اخراج می‌شد

پس از پایان دیدار تیمهای استقلال و پیروزی سه تن از كارشناسان داوری به ارزیابی قضاوت داور تركیه‌ای این دیدار پرداختند.  مصطفی ممیز گفت: «مصطفی چولجو» داور ترك‌ بسیار خوب دوید و آوانتاژهای بسیار خوبی هم داد.

وی بسیار خونسرد و با اعتماد به نفس سوت زد اگرچه در دقایق 12 به «كریم باقری» به علت خطا روی «فكری»، در دقیقه‌ی 15 به «نیكبخت» به علت خطا روی «گل محمدی»، دقیقه 19 به « نوازی» به علت خطا روی «حامد كاویانپور» باید اخطار می‌داد كه این كار را نكرد.

بزرگترین اشتباه این داور در دقیقه سی‌ام بر روی صحنه‌ی حركت «خان‌محمدی» روی «نیكبخت» بود كه می‌توانست یك پنالتی صد در صد باشد و یك اخطار را نیز برای «خان‌محمدی» داشته باشد.

كمك داوران هم خوب بودند ولی در مورد حركت پنالتی «خان‌محمدی»، كمك داور دوم باید به داور كمك می‌كرد، ضمن آنكه باید توپ «فكری» كه به دروازه شوت كرد و«پیروانی» آن را رد كرد، تنها كمك داور حق اظهار نظر دارد كه این گل شد یا خیر و حتی خود داور نیز كه در فاصله 6 متری بود بدون اظهار نظر كمك داور نمی تواند قضاوت درستی داشته باشد.

درنیمه دوم هردو تیم بسیار سریع بازی كردند. «مصطفی چول‌جو» داور بازی هم در این نیمه دست به جیب شده و چهار بار به پرسپولیسی‌ها و یك با هم به نیكبخت اخطار داد.

در دقیقه هشتاد و دوم بازی یك برخورد تقریبا طبیعی بین «نوازی» و «ترائوره» بوجود آمد كه اگر داور می‌خواست خیلی سخت‌گیری كند باید به هر دو اخطار می‌داد، اما عمل «سید عباسی» در هول دادن «ترائوره» می‌توانست اخراج داشته باشد كه داور حتی اخطار هم نداد و شاید بتوان گفت این مورد هم ضعف نیمه دوم او بود.

رضا غیاثی نیز در گفت و گویی،گفت:«مصطفی چول‌جو» كه نامش در مطبوعات تركیه با تشخیص‌های غلط همراه است در این بازی اگر بازی جنجال بر پا نكرد، فقط بخاطر تدارك‌ امنیتی مسوولین برگزاری مسابقات بود و گرنه چنین قضاوتی امكان هر گونه برخوردی را ممكن می‌كرد.

وی درنیمه اول باید 4 بار اخطاری می‌داد، ولی ظاهرا با توصیه‌ی اطرافیانش این كار را نكرد.

دردقیقه 30 بازی وقتی كه «خان‌محمدی» داخل محوطه جریمه روی «نیكبخت واحدی» از پشت مرتكب خطا ‌شد كه می توانست یك پنالتی به نفع استقلال گرفته شود.

تحلیل داوری و فنی بازی دربی

كمك‌هایش نیز خوب كار نكردند به حدی كه هر 4 آفساید گرفته شده اشتباه بود.

غیاثی افزود: علیرغم اینكه از سوی فیفا اعلام شده كه هیچ بازیكنی نمی‌تواند با خودش اشیا تزیینی داشته باشد و یا اینكه برابر قانون 4 بازی، دروازه‌بانان باید لباسی بپوشند كه رنگی غیر از لباس داور و كمك داور باشد اما هر دو دروازه‌بان پیراهن همرنگ داور داشتند كه این اشكالات از عدم آگاهی این داوران از قوانین داوری است.

غیاثی معتقد است، اخطار داده شده به كاویانپور در دقیقه 53، اشتباه و اخطار دقیقه 55 به باهنر درست بود.

این كارشناس داوری اظهار داشت: دقیقه 81 در حالی كه كمك داور به درستی اعلام اوت كرده بود داور توپ را بر خلاف نظر كمك داور به تیم پیروزی می‌دهد و دقیقه‌ی 83 رفتار زشت «عیسی ترائوره» روی «نوازی» و پاسخ بد «نوازی » می‌توانست اخطار داشته باشد و حتی سید عباسی كه با دست به سینه‌ی «عیسی ترائوره» زد باید اخراج می‌شد.

كه در تمام این صحنه‌ها این داور مرتكب اشتباه شد.

همچنین نوذر رودنیل نیز گفت: در 45 دقیقه اول شاهد بازی بسیار خوبی از هر دو تیم نسبت به بازی‌های گذشته آنها بودیم. داور مسابقه «چول‌جو» خیلی خوب دوید و جایگیری خوبی داشت مهمترین صحنه این بازی در دقیقه 29 بود كه «خان محمدی»، «نیكبخت» را در محوطه جریمه هول داد كه طبق قانون 12 می‌بایست خطای پنالتی اعلام می‌كرد ولی داور از گرفتن خطا صرفنظر كرد.

این كارشناس داوری افزود: در دقیقه 21 خطایی كه «امیرحسین صادقی» بر روی «كاویانپور» انجام داد به عنوان رفتار غیر ورزشی باید اخطار می‌گرفت.

در دقیقه 26 خطائی كه «گل محمدی» انجام داد نقص قانون بود و باید اخطار دریافت می‌كرد.

در دقیقه 50 «محمود فكری» یك رفتار غیر ورزشی داشت كه طبق قانون 12 باید اخطار دریافت می‌كرد.

در دقیقه 55 رفتار غیر ورزشی كه «نوازی» انجام داد نیز اخطار داشت.

رود نیل معتقد است كه در دقیقه 61 اخطار به «نیكبخت» به دلیل رفتار غیر ورزشی صحیح بود كه دردقیقه 68 طبق قانون 12 خطاهای ده گانه حركت «پیروز قربانی» روی «پژمان جمشیدی » بدلیل خطای شدید می‌توانست پنالتی باشد.

«سید عباسی» نیز به دلیل خطای بدون توپ روی «عیسی ترائوره» كه یك برخورد زننده بود باید اخراج می‌شد.

اگر از دو صحنه مهم‌ (پنالتی و اخراج سید عباسی) بگذریم با قضاوتی كه چولجو انجام داد می‌توان نمره قبولی به وی داد.

تحلیل داوری و فنی بازی دربی

محمد پنجعلی:

نیاز دو تیم به امتیاز، قدرت را تقسیم كرد

بازیكن سابق تیم فوتبال پرسپولیس گفت: احتیاج دو تیم به سه امتیاز این دیدار، موجب شد تا قدرت در كناره‌های زمین تقسیم شود.محمد پنجعلی  اظهار داشت: داربی این هفته بعد از داربی سال 56 كه پرسپولیس با نتیجه 3 بر صفر استقلال را شكست داد، یكی از بهترین بازیهای این دو تیم بود.

وی افزود: اینكه مسوولان دو تیم به تساوی رضایت داشته باشند، منطقی نیست، چرا كه تیم پرسپولیس به 3 امتیاز نیاز مبرمی داشت و این نتیجه نمی‌تواند هیچگاه از پیش تعیین شده باشد.

پنجعلی با اشاره به موقعیت‌های بی‌شماری كه از سوی هر دو تیم بر روی دروازه‌ها ایجاد شد، اضافه كرد: با وجود اینكه هر دو تیم به 3 امتیاز دیدار نیاز مبرمی داشتند، بازی جوانمردانه‌ای را ارایه دادند البته كسب نتیجه‌ای به غیر از تساوی نیز در نظر گرفتن تصمیمات فنی مربیان امكان‌پذیر بود.

وی با تمجید از بازی سرعتی دو تیم، خاطرنشان كرد: در ابتدای دیدار بازیكنان در پی خنثی كردن نقاط قوت حریف بودند تا بتوانند از نقاط ضعف آنها استفاده كنند به همین علت نیز بازی، بیشتر در كناره‌ها متمركز بود، به طوریكه حتی با دریافت گل زود هنگام، تیم پرسپولیس بازی را از دست نداد و تا آخر دیدار در درگیری‌ها شركت كرد.

پنجعلی گفت: معتقدم برتری تیمی بر تیم دیگر محسوس نبود و داور نیز به زیبایی بازی كمك می‌كرد چرا كه سرعت بازی را نمی‌گرفت.

وی در پایان با تقدیر از تماشاگران هر دو تیم، افزود: باید از تماشاگرانی كه به ایجاد نظم و آرامش در استادیوم كمك كردند قدردانی شود

UserName