• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1743
 • شنبه 1382/11/11
 • تاريخ :

دبیركل حزب الله لبنان: با قدرت وارد عرصه فوتبال حرفه ای می شویم

اسم ایران شوق مردم لبنان به ورزش را چند برابر كرده است

ورزشكار بودن در حزب الله یك شرط است

كافی است روی لباس شما نشانه ای از ایران یا تصویری از امام(ره) نقش بسته باشد، آن وقت نه تنها در جنوب و در غرب لبنان بلكه در قلب بیروت روی دستهایشان قرار خواهید گرفت. لبنانی ها به دلیل همین علاقه باور نكردنی شان است كه از صدر تا ذیل همه مسئولان، مقامات و چهره های ایرانی را می شناسند. ورزشكاران ایرانی را با نام كوچك خطاب می كنند و آنگونه كه "محمد العاصم" می گوید: در جشن صعود تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی 98 سر از پای نمی شناختند.

اما برای ما (ایرانیها) یك چهره در میان برادران و خواهران لبنانی مان شناخته شده تر و دوستداشتنی تر از دیگران است. بواسطه زیركی و تدبیرش شهره ی كشورهای عربی و بواسطه ی اعتقاد و پایداری اش كابوس صهیونیست هاست.

حجة الاسلام و المسلمین سید حسن نصرالله – دبیر كل حزب الله لبنان

روحانی خوش سیمایی كه با حرارت از فوتبال و اشتیاق پسران و دختران لبنانی به آن سخن می گوید.

سید حسن نصرالله گفت: پس از آزادی لبنان از چنگال غاصبین در سال 2000، اولویت های جدیدی برای فعالیت حزب الله تعریف كرده ایم كه از آن جمله می توان به تاسیس باشگاه حرفه ای العهد اشاره كرد. تیم فوتبال العهد امروز جزو سه تیم اول لیگ فوتبال لبنان است و ما به آنچه از این تیم انتظار داشتیم، رسیده ایم.

دبیر كل حزب الله ادامه داد:"به هر حال ما بودجه محدودی در اختیار داریم كه بر اساس شرایط و نیازمندی ها باید آن را بهمصرف برسانیم، پیش از آزادی خیام در سال 2000 طبیعتا بخش اعظم این بودجه صرف حركت های جهادی و آزادی خواهانه می شد، در آن زمان نمی توانستیم به برنامه های فرهنگی- ورزشی كه البته اعتقاد شدیدی به ضرورت آن هم داریم، توجه ویژه نشان دهیم.

اما امروز دیگر معادله ها عوض شده است. ما دشمن را از سرزمینمان بیرون رانده ایم و می خواهیم با تمام قوا در عرصه های دیگر نقش فعال داشته باشیم، عرصه هایی مثل ورزش یا رسانه كه مورد اقبال تمام مردم دنیا هستند.

وی تصریح كرد: در تعریف چارچوبهای فعالیت حزب الله در عرصه ورزش البته نگاه ویژه و خاص ما به ایران دوخته شده است. این توجه ویژه به ایران نیز دو دلیل عمده دارد، اول اینكه مردم لبنان عاشق ایرانی ها هستند و هر جا بدانند ایران حضور دارد، مشاركت ویژه ای دارند و دوم اینكه مدل توسعه ورزش در ایران خصوصا در رشته های رزمی (تكواندو، كاراته، جودو) و فوتبال از نگاه ما قابل الگو برداری است. البته ما ارتباط تشكیلاتی مان با ورزش ایران را از سال 1997 آغاز نمودیم و آن زمان با رایزنی هایی كه بین آقای محمد العاصم (مسئول تربیت بدنی حزب الله) و آقایان هاشمی طبا سید امیر حسینی و بهرام افشارزاده صورت گرفت، ساخت پروژه ها و اماكن ورزشی در لبنان را محور اصلی حركت های فرهنگی مان قرار دادیم.

دبیر كل حزب الله لبنان در بخش دیگری از گفت و گوی خود در پاسخ به سوالی پیرامون وضعیت اماكن ورزشی حزب الله پس از پایان اشغال تصریح كرد: ما هم اكنون 8 مجموعه ورزشی استاندارد و فعال در اختیار داریم كه با مشاركت ایران بنا شده اند، قرار هم به این صورت بوده كه ما زمین مورد نیاز را تهیه كنیم و دوستان ایرانی مان مسئولیت تجهیز صحیح و علمی مان را برعهده داشته باشند.

وی ادامه داد: این اماكن ورزشی، البته بازدهی بالایی دارند چرا كه مقررات تعریف شده در بخشهای مختلف سازمانی حزب الله حكم می كند كه كلیه اعضا، اجبارا در رشته های ورزشی (خصوصا رزمی) تمرینات منظم و مدون داشته باشد. به عبارت دیگر تمامی اعضا یا تمامی متقاضیان عضویت در مجموعه حزب الله باید در یكی از رشته های ورزشی اعلام شده آموزش دیده و دارای مدرك مورد تایید باشند.

حجة الاسلام و المسلمین سید حسن نصرالله در بخش دیگری از این گفت و گو به رویكرد گسترده مردم لبنان به رشته ورزشی فوتبال اشاره كرده و گفت: ما در خصوص رشته های رزمی تا حدودی نیاز به تبلیغات و برنامه ریزی جهت جلب نظر مردم داشتیم اما جالب است بدانید كه در خصوص فوتبال جریان كاملا برعكس شده است. ما گاهی در سرویس دهی به علاقمندان این رشته ورزشی با مشكل مواجه می شویم. این اقبال گسترده حتی زمینه درآمدزایی برای رشد ورزشی بیشتر فوتبال در لبنان را فراهم آورده است.

وی تصریح كرد: هم اكنون پروژه بزرگ ساخت ورزشگاه چند منظوره قاضیه را در دست داریم و ان شا الله با تاسیس این مجموعه می توانیم به شكلی حرفه ای تر وارد عرصه رقابت در حوزه ورزش شویم.

حجة السلام و المسلمین سید حسن نصرالله- دبیر كل حزب الله لبنان- در پایان این گفت و گو ضمن دعوت از تیم های حرفه ای فوتبال ایران جهت برگزاری دیدارهای دوستانه در لبنان- خصوصا با توجه به نیاز مردم بم به كمكهای مردمی خواستار هماهنگی سازمان ورزش و كمیته ملی المپیك ایران جهت اعزام مربیان و مدرسان رشته های ورزشی به لبنان شد.

UserName