• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1966
 • چهارشنبه 1382/11/8
 • تاريخ :

یاغی

گروه ورزشی: رو

ی كین، محبوبترین بازیكن منچستر یونایتد نزد الكس فرگوسن است، مردی كه تبلور تمام انگیزه های مبارزه جویی فرگی در میدان است. فصل پیش كاپیتان شیاطین سرخ گرفتار مصدومیتی سنگین شد كه آتیه اش را در هاله ای از ابهام فرو برد اما حالا او به سان همیشه، پر قدرت، خشن و مبارزه جویانه در میانه یونایتد حریفان را به چالش می طلبد.

فصل پیش با مصدومیتی شدید رو دررو شدی كه خیلی ها را نگران آینده ات كرد. از آمادگی فعلی ات راضی هستی؟

- احساس خوبی دارم اما به سختی می توانم بگویم مثل همیشه ام چون دیگر به یاد ندارم پنج یا ده سال پیش، چگونه بوده ام و چه احساسی دروجودم جلوه می یافته. به هر روی هیچ گاه هم مراقب سلامت جسمانی ام نبوده ام . می توانید اثر سالها تمرین سخت و برخوردهایی كه در طی آن پیش می آورد را روی بدنم ببینید. این – درگیری ها – لازمه منطقه ای است كه درآن بازی می كنم.

از اثرات بلند مدت این حوادث واهمه ای نداری؟

- نه، وقتی پای دراین راه گذاردم می دانستم راه بر گشتی وجود ندارد. وقتی پس از آسیب دیدگی با جرایم سخن می گفتم و او در باره انجام بازی های زیاد به من هشدار داد اصلاً نگران نشدم. نمی توانید یك حرفه ای دراین سطح باشید و بیش از حد به این مسائل فكر كنید.

گاهی اوقات از شیوه بازی تو در یونایتد با میزان آمادگی ات انتقاد می شود. در آن برهه چه احساسی داری؟

- ناراحتم نمی كند. درحقیقت این انتقادات در قیاس با آن چه پاره ای اوقات خودم در باره بازی ام می اندیشم، هیچ هستند. سال پیش كمی دچار افت شده بودم اما امسال وضع به مراتب بهتر شده بااین وجود اگر احساس كنم من را تنها با خاطره سالهای دور می شناسند و دیگر كارایی گذشته را ندارم، قطعاً تصمیمی  جدی برای آینده ام خواهم گرفت.

اما این مساله دست كم در باره انگیزه ات صدق پیدا نمی كند. به هنگام كسب یك نتیجه ضعیف، چهره ات دیدنی است؟

- خوب، اگر ببازیم و خشمگین نشوم، حتماً اتفاق خاصی افتاده! شكست باعث می شود فكر كنم خودم، مربی و هواداران را به بازی گرفته ام. همیشه در چنین مواقعی به عملكرد خودم فكر می كنم و می پرسم آیا به اندازه كافی تلا ش كرده ام ؟ بازیكنان دیگر چطور؛ نمی توانستیم در قالب یك تیم، بهتر دفاع كنیم؟ آیا مردان ذخیره نمی توانستند سزاوارنه تر از ما بجنگند؟ البته می دانم برخی از اینها به مربی برمی گردد اما، خب، این تفكرات جزیی از وجوم است.

- بیش از ده سال از اولین حضورت در اولداترافورد گذشته؛ هنوز هم همان انگیزه سابق را داری؟

- وقتی اولین بار در عرصه فوتبال حاضر می شوید، انگیزه هایتان بیشتر جنبه مادی دارند. البته دوست دارید موفق باشید اما تمنای كسب درآمد زیاد، خرید ماشین های گرانقیمت و خانه بزرگ، وسوسه های قدرتمند تری هستند. از این لحاظ، فوتبال بر مراد من پیش رفته و بخت یاری ام كرده. اما زمانیكه به همه اینها رسیدید، چیزهای دیگری اهمیت می یابند. آن وقت است كه غرور رخ عیان می كند. باید تلاش كنید تا برتری تان را نه تنها در عملكرد شخصی كه در سیاق تاثیر بر تیم، به نمایش بگذارید. به هر جهت حالا دیگر خودم را تنها بر اساس نمایشم در زمین ارزیابی می كنم، همین.

در یونایتد به افتخارات زیادی رسیده ای، كدام یك برایت جلوه بیشتری دارد؟

- پرسش دشواری است. هر یك از آنها برایم ارزش زیادی دارند اما به سرعت این افتخارات را فراموش می كنم. احتمالاً بیشتر به ناكامی هایم می اندیشم تا به تمام آن روزهای رویایی، همین هاست كه باعث پیشرفتم می شود. شاید وقتی پیرتر شدم، زمان مرور خاطرات دوران پر فروغ هم برسد.

پس زیاد مدال های گذشته ات را ورانداز نمی كنی؟

- هیچ وقت. البته آنها برایم خاطره انگیز و مهم  هستند اما هیچ گاه گوشه ای كز نمی كنم تا آنها را به سینه ام بزنم  و به گذشته ام ببالم.

همه آنها را در جای امنی در منچستر نگه داشته ام. بیشتر زمانیكه موفق هستم و به پیروزی می رسم، راضی ام. هنگامی كه به جای زرینی می رسیم، برای خودم، بازیكنان، مربی، هواداران و هركه اینجا حاضراست، خوشحال می شوم. این خشنودی واقعی است.

در ده سال گذشته از بازی برابر كدام بازیكن بیش از سایرین لذت برده ای؟

- واقعاً تك تك شان. لیگ برتر دشوارترین مسابقات در جهان است و هر تیمی برابر شما، با انگیزه برتری گام به زمین می گذارد و به همین دلیل است كه برای همه بازیكنان حاضر در آن احترام قابل هستم. هرگز با این اندیشه كه حریف، تیم كوچكی است، بنابراین كارمان ساده است، پای به زمین نگذاشته ام. برابر همه بازیكنان، با تمام توان تلاش می كنم و از آن لذت می برم.

چه دور نمایی پیشاروی یونایتد در این فصل ترسیم می كنی؟

- همیشه اطمینان داشته ام قادر به دستیابی به موفقیت هستیم، سال پیش در لیگ عالی بودیم و قهرمان شدیم اما این فصل زمان آن رسیده تا در اروپا بهتر عمل كنیم. برای دیدن بازی نهایی سال قبل جام قهرمانان به اولدترافورد رفتم و ... واقعاً به بازیكنان درون زمین حسادت كردم.

... اما به نظر می رسد بونایتد دچار برخی كاستی ها است؟

- امیدوارم، فقط امیدوارم برای رودون نیستلروی اتفاقی نیفتد. چون درخط حمله آن قدرها هم كه دیگران گمان می كنند، قدرتمند نیستیم. شاید روحیه بازیكنان جو حاكم برتیم فوق العاده باشد اما خیال می كنم باید یكی دو چهره  جدید را به خدمت بگیریم.

و منچستر برای رسیدن به نتایج بهتر، خصوصاً در اروپا، باید چه تمهیدی به كار بگیرد؟

- بیش از هر چیزی باید عملكرد دفاعی مان را سامان ببخشیم. بازی با رئال مادرید را در نظر آورید، آن چنان كه باید خوب نبودیم و گلهای بدی دریافت كردیم. قطعاً بازیكنان مستعدی داریم كه این خلاً را پوشش دهند اما مطمئنم خیلی از دیگر تیم های اروپایی هم همین نكات را گوشزد می كنند. از سوی دیگر، بازیكنان تكنیكی زیادی هم در اینجا نداریم. رود، گیگزی یا یكی دو نفر دیگر قادر به انجام این كار هستند. اما بقیه ما نمی توانیم بازیكن روبرویمان را پشت سر بگذاریم. در بازیهای دشوار برابر تیم های پرآوازه اروپا، به بازیكنی نیاز دارید كه قادر به فضا سازی و خلق موقعیت گلزنی باشد.

یونایتد قهرمان نیم فصل شد، شاید این مشكلات درلیگ برتر كمتر نمود پیدا كنند؟

- روند حركتی تیم تا اینجا خرسند كننده بوده اما باید در پایان فصل هم در صدر جدول باشیم. اگر چه در گذشته با شروع نیم فصل دوم بازیهای بهتری ارائه كرده ایم اما نمی توان با تكیه بر كتاب های تاریخ قهرمان لیگ شد. هنوز راه زیادی تا آن روز مانده .

از تابستان كلاسهای مربیگری درجه"B" یوفا را شروع كرده ای، شاید به زودی روی كین مربی بزرگی شود.

- خیلی ها گمان می برند با پایان گرفتن دوران بازیگری، به عرصه مربیگری روی می آورم اما لزوماً به این كارنخواهم پرداخت. این كلاسها را دنبال می كنم چون می خواهم بعد از بازنشستگی، گزینه های زیادی پیش رو داشته باشم. قابلیت آن را دارم كه برای همیشه فوتبال را، به رغم تمامی لذتی كه از آن می برم، كنار بگذارم.

UserName