• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 806
 • چهارشنبه 1386/8/2
 • تاريخ :

شب فرشتگان‌

فریدون گله

در آستانه‌ سال‌روز درگذشت فریدون گله و ساموئل خاچكیان

30 مهرماه سال‌روز درگذشت دو كارگردان سینمای ایران، ساموئل خاچكیان و فریدون گله بود . 

ساموئل خاچكیان فیلم‌سازی بود كه طی 45 سال فعالیت فیلم‌سازی، 37 فیلم را جلوی دوربین برد.

 <شب‌نشینی در جهنم>، <طوفان در شهرما>، <دلهره ضربت>، <چهارراه‌ حوادث> از فیلم‌های تاثیرگذار ساموئل خاچكیان بودند.

ساموئل خاچكیان در مصاحبه ای در كتاب <سینمای ایران روزگار نو> گفته بود: <فیلم‌سازی فقط سناریو نوشتن و شروع كردن نیست. عوامل زیادی در فیلم‌سازی مطرح است كه در راس آن فرم است. من عاشق فرم هستم، البته فرمالیست نیستم. برای همین سوژه، را فدای فرم نمی‌كنم.>

ساموئل خاچكیان در سال 1303 در تبریز از والدین مهاجر ارمنی به دنیا آمد. به دلیل وجود یك كتابخانه بزرگ در خانه پدری و علاقه به‌ موسیقی در خانواده به این زمینه‌ها گرایش پیدا كرد. در 9 سالگی نخستین شعرش را سرود كه این شعر با نام <زندان> در روزنامه‌ آلیك چاپ شد.

در چهارده‌ سالگی در نمایش <سویل>، در تبریز بازی كرد و پس از آن هشت نمایش‌نامه نوشت كه علاوه بر شهرهای ایران در لس‌آنجلس، سن‌فرانسیسكو و یونان نیز اجرا شد. پس از نقل مكان خانواده‌اش به تهران، از مؤسسان انجمن تئاتر ارامنه در تهران بود و با افرادی چون آرمان و آرامانیس آقامالیان همكاری داشت.

با دعوت ساناسار خاچاطوریان، تهیه‌كننده سینما، فعالیت سینمایی‌اش را آغاز كرد و نخستین فیلمش را به نام <بازگشت> در سال 1331 ساخت.

او جزو نخستین كارگردانانی بود كه با دكوپاژ سر صحنه‌ فیلمبرداری می‌رفت و به این حرفه امتیاز می‌بخشید.

گفته می‌شود: به عنوان فیلم‌سازی نوآور، تولید فیلم‌های جنایی را در ایران باب كرده است. نخستین آنونس تاریخ سینمای ایران را برای فیلم <دختری از شیراز> ساخت و برخی از فیلم‌هایش هم‌چون <ضربت> و <عقابها> از آثار پرفروش شدند.

شش سال است که  درگذشته است . در سال 1380 درگذشت.

  فریدون گله نیز دو سال گذشته در سن 63 سالگی و بر اثر عارضه قلبی در محل زندگیش واقع در سلمان‌ شهر استان مازندران دارفانی را وداع گفت. وی فیلم‌هایی چون <دشنه>، <كافر>، <زیر پوست شهر> و <ماه عسل> را در سینمای قبل از انقلاب اسلامی كارگردانی كرده كه <كندو> مشهورترین آنها بوده است.

او كه بعد از آخرین فیلمش <قهرمان> در سال 57 كه به صورت نیمه تمام باقی ماند فرصت فیلمسازی خود پیدا نكرد پیش‌تر در گفت‌وگویی درباره ادامه فیلمسازی خود گفته بود: من فرهنگ كار را می‌شناسم و در این بحث نیست. مهم بحث ضرباهنگ است كه باید برای ببیننده قابل تحمل باشد و این ممكن است ماهها طول بكشد ولی درست اجرا شود.

گله درباره اینكه ممكن است شروع فعالیت دوباره فیلمسازیش دیر شود پاسخ داده بود ‌چرا دیر شود؟ یعنی من آنقدر پیر هستم؟ من هنوز صبحها نیم كیلومتر می‌دوم و دوچرخه سواری می‌كنم و هنوز دكتر نرفته و نه قند دارم و نه چربی اصلاً نمی‌دانم این حرف‌ها چیست.

فریدون گله كه در ویلای در شمال كشور به همراه كارگرش تنها زندگی می‌كرد، فیلمنامه‌های زیادی هم چون <سالار مردان>، <سوگند سكوت>، <دنیای آبی>، <خشم عقابها>، <درختها ایستاده می‌میرند>، <دلقك‌ها>،‌ <دیوار شیشه‌ای>، <شیربها> و <جمعه> را به رشته تحریر در آورد. ضمن اینكه گفته می‌شد فیلمنامه فیلم <آكواریوم> به كارگردانی ایرج قادری نیز او نوشته شده است.

این كارگردان متولد 1319 در تهران بود و در دانشكده ادبیات دانشگاه مشهد و هنرهای دراماتیك دانشگاه <نیویورك> فارغ‌التحصیل شده و فعالیت در سینما را از سال 45 به كارگردانی فیلم <ببر مازندران> آغاز كرد، كه این فیلم در نیمه ‌رها شد و توسط ساموئل خاچكیان به پایان رسیده، <شب فرشتگان> در سال 47 اولین فیلمی است كه توسط او به صورت كامل ساخته شده است.

منبع : بانی فیلم

 

UserName