• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2944
 • چهارشنبه 1386/8/2
 • تاريخ :

«هفت»، فیلمی‌ درباره‌ی قتل‌های زنجیره‌ای

فیلم هفت

به انگیزه‌ی تكرار یك فیلم در سینما ماوراء؛

پس از ساخته شدن «‌هفت»، ساخت فیلم‌هایی درباره قتل‌های زنجیره‌ای دوباره مرسوم شد؛ فیلم‌هایی كه در آن‌ها قاتل بر اساس سلسله چیزهایی دست به قتل می‌زند. اما هیچ كدام از این فیلم‌ها نتوانستند شهرت و اعتبار سینمایی «هفت» را به دست بیاورند.

«هفت» محصول سال 1995 آمریكاست كه توسط دیوید فینچر در مدت زمان دو ساعت و هفت دقیقه ساخته شده است ؛ «هفت» (se7en) فیلمی خوش ساخت است كه تا پایان بیننده را بر لبه‌ی صندلی نگه می‌دارد. اما این فیلم از انجام كار دیگری هم به خوبی برمی‌آید كه همان تخریب تماشاگر است.

**درباره فیلم

«راهی سخت و طولانی در پیش است كه ما را به روشنی هدایت می‌كند...» دست اندركاران هفت چنین شعاری را برای این فیلم انتخاب كردند.

«هفت» نمونه كامل یك فیلم است. فیلمی درجه یك و بی‌نظیر كه می‌توان در كلاس‌های سینمایی، نما به نما بررسی كرد. این فیلم در بین كشیش‌هایی كه راجع به سینما می‌نویسند، نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. چرا كه هفت گناه كبیره‌ای كه قاتل قربانی‌هایش را بر اساس آن‌ها می‌كشد، چیزهایی هستند كه در حیطه كار كشیش‌ها می‌گنجد، «مایكل گالاخر» یكی از این كشیش‌ها است كه می‌گوید هیچ رساله اخلاقی نمی‌توانست به اندازه این فیلم مردم را با این هفت گناه آشنا كند.

بر این اساس یكی از مراكز درمان چاقی آمریكا، پس از نمایش این فیلم اعلام كرد، تعداد افرادی كه قصد دارند خود را لاغر كنند افزایش یافته چرا كه نمی‌دانسته پرخوری یكی از گناهان مستوجب عقوبت است!

فیلمی مانند «‌هفت» هر چند در ابتدا، فقط تماشاگر را به سوی داستان هدایت می‌كنند، اما كم‌كم و در دیدارهای بعد است كه از او می‌خواهند مایه‌های اساسی فیلم را بازبینی كند.

** داستان فیلم

فیلمنامه «‌هفت» را اندروكوین واكر فیلمنامه‌نویس كم كار آمریكایی به نگارش درآورده است.

این درام جنایی پلیسی، از فیلمنامه‌ای سنجیده و درست برخوردار است و درباره آدمی است كه خود را مجری قانون غیر رسمی می‌بیند. بیماری روانی كه تصمیم گرفته خود عدالت را اجرا كند. داستان هفت، فراتر از یك قصه ساده است. بلكه داستانی پیچیده درباره جامعه‌ای است كه مردمانی بیمار، مغرور و گناهكار دارد. مردمانی كه تنها راه پاك شدن جامعه را در حذف آدم‌ها می‌بینند.

«جان دو» قاتلی است كه می‌خواهد وجدان خفته مردم را بیدار كند و كارآگاههای فیلم فقط به كشف قاتل نمی‌پردازند، آن‌ها باید احساسات و عقاید قاتل اخلاق‌گرا را هم كنترل كنند. همه قتل‌ها برای «جان دو» تنها بهانه‌ای هستند تا به مردم یادآوری كند چیزی به نام گناه، زندگی آنها را پر كرده و باید از آن پرهیز كرد.

**اكران فیلم و شركت در جشنواره‌های جهانی

«هفت» در كشورهای بسیاری با صدای دالبی به نمایش درآمد و در تمام این كشورها با استقبال مخاطبان مواجه شد.

آمریكا، آرژانتین، استرالیا، شیلی، ایتالیا، آلمان، فرانسه، ایرلند، نروژ، سنگاپور، كره جنوبی، سوئد، اسپانیا و ایران از جمله كشورهایی هستند كه فیلم «‌هفت» را در سینماها به اكران درآورده‌اند.

در اواخر دهه هفتاد این فیلم در ایران نیز به نمایش درآمد كه در آن طهماسب به جای «جان دو» حرف می‌زد.

«هفت» علاوه بر نامزدی جایزه اسكار بهترین تدوین فیلم، 18 عنوان جایزه از جشنواره‌های مختلف را به خود اختصاص داد.

ساخته فینچر همچنین در سال 1996 با حضور در جایزه بافتا، نامزد دریافت جایزه بهترین فیلمنامه شد.

** درباره كارگردان

دیوید فینچر یكی از مشهورترین كارگردان‌های نسل جدید سینمای آمریكاست.

هفده ساله بود كه در یكی از مهمترین كمپانی‌های فیلمسازی شروع به كار كرد. بعدتر سر و كارش به ساخت فیلم‌های تبلیغاتی و ویدئو كلیپ افتاد.

فینچر در دهه 1990 فیلمسازی را شروع كرد و فیلم‌هایش آن قدر به روز بودند كه تعداد طرفدارانش روز به روز زیادتر شد.

«هفت» دومین ساخته سینمایی این كارگردان بود و نخستین فیلمی كه شهرتش را یك شبه تضمین كرد. همه كسانی كه فیلم را دیدند، یك صدا تشویقش كردند و گفتند آینده‌ای درخشان در انتظار اوست.

در تمام نقدهایی كه درباره‌ی سینمای دیوید فینچر نوشته شده راجع ‌به تیر و تار بودن فیلم‌هایش و دنیای سیاه و تلخی كه می‌سازد، نوشته‌اند. شخصیتهای فیلمهای فینچر از زندگی می‌ترسند و فكر می‌كنند چیزی مرموز و ناشناخته در این زندگی هست كه می‌تواند آن‌ها را نابود كند. این چیز مرموز و ناشناخته ترس انسان مدرن است از زندگی مدرن «بازی» اشاره كرد كه چندین بار از تلویزیون ایران پخش شده است.

**درباره بازیگران

برادپیت از جمله بازیگران سینمایی هفت است كه در دنیا از شهرت بسیاری برخوردار است. وی دراین فیلم یكی از بازی‌های خوب خود را در نقش كارآگاه دیوید میلزرا به تصویر می‌كشد و نقش آدمی را بازی می‌كند كه می‌خواهد از همه چیز سر در بیاورد بی‌آنكه طاقت داشته باشد.

«كوین اسپیسی» بازیگر نقش جان دو است كه در هیچ كدام از تبلیغات فیلمنامه وی دیده نمی‌شود چرا كه نباید كسی می‌فهمید قاتل زنجیره‌ای كیست. بازی اسپیسی در نقش قاتلی خونسرد و آرام دقیقا همان چیزی است كه از او انتظار می‌رود.

مورگان فریمن، نیز ایفاگر نقش كارآگاه ویلیام سامرست است كه در مرز بازنشستگی قرار دارد. از دیگر بازیگران هفت می‌توان به گوئینت پالترو، لی ارمی، آندرو كوین والكر، دانیل زاكاپا، جان كایسنی، باب مك، پیتر كرومبی، رگ كتی و جورج كریستی اشاره كرد.

منبع : ایسنا

 

UserName