• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 3234
 • دوشنبه 1386/7/30
 • تاريخ :

گفت‌وگویی صمیمانه با گوهر خیراندیش

گوهر خیراندیش

اجرای آقای نصیریان مرا شگفت‌زده كرد

استرس ایفای نقش‌های مشابه همواره در من وجود دارد

خواستند كه «میوه ممنوعه» پایان خوش داشته باشد

گوهر خیراندیش معتقد است: اگر سریال «میوه ممنوعه» در فشردگی كار كه ویژه مجموعه‌های مناسبتی است ساخته نمی‌شد، بینندگان شاهد یكی از بهترین سریال‌ها در تاریخ تلویزیون ایران بودند.

این بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون ، در پاسخ به این پرسش كه آیا فشردگی كارهای مناسبتی بر كیفیت «میوه ممنوعه» و بازی بازیگران تأثیر گذاشته است، گفت: اگر بعدها این سریال با تأمل بیشتری دیده شود، ممكن است متوجه نقطه‌ ضعف‌هایی شویم؛ اما در این اشتباهات عوامل اجرایی تأثیرگذار نبوده‌اند. بلكه مدت زمان بالای تصویربرداری و فشار بسیار بر نویسندگان این مجموعه، بروز مشكلاتی از این دست را موجب شده است.

گوهر خیراندیش در پاسخ به این پرسش ایسنا كه آیا «میوه ممنوعه» كاری متفاوت با فیلم‌ها و سریال‌هایی كه با موضوع خیانت به همسر ساخته شده‌اند محسوب می‌شود، گفت: به تعداد آدم‌های مختلف، نقش روی زمین وجود دارد. هرچند ممكن است سمت و جایگاه بسیاری از آدم‌ها یكی باشد. اما آناتومی چهره،‌ دست‌ها، راه رفتن، حركات چشم و نوع بیان هر كدام از این‌ها متفاوت است. من ممكن است در فیلم‌های بسیاری نقش همسر یك حاجی بازاری را بازی كرده باشم؛ اما هر كدام از این همسرها دارای فرهنگ، تربیت،‌ نوع نگاه و جایگاه متفاوتی هستند.

بازیگر «میوه‌ ممنوعه» ادامه داد: اجرای هر كدام از این نقش‌ها توسط بازیگری كه بر كار خود شناخت و احاطه دارد، می‌تواند كاملاً متفاوت باشد. بازیگر باید با هوشمندی سعی كند طرحی برای نقش‌هایش رقم بزند كه هر كدام از آن‌ها برای تماشاگر جذاب، دیدنی و باورپذیر باشند.

گوهر خیراندیش ، درباره‌ی نحوه‌ی انتخاب نقش‌هایی كه به ایفای آن‌ها می‌پردازد گفت: برای پذیرفتن یك نقش همواره در بدو امر به قصه‌ نگاه می‌كنم تا ببینم این قصه قصد دارد به چه مسأله‌ای از جامعه بپردازد. اگر این قصه با سلیقه من هماهنگ باشد، آن را انتخاب و سپس وارد جمعی می‌شوم كه می‌خواهند آن قصه را بسازند.

وی ادامه داد: پس از قصه، به نقشی كه قرار است بازی كنم توجه می‌كنم و نگاه و دقت می‌كنم كه این نقش تا چه اندازه با نقش‌هایی كه پیش از این بازی كرده‌ام، متمایز است.

گوهر خیراندیش با بیان این كه سعی می‌كنم تا آن جا كه می‌توانم نقش‌های متفاوت انتخاب كنم، در این باره توضیح داد: این استرس همواره در من وجود دارد كه مبادا نقش‌هایم به هم شبیه شوند؛ خصوصاً وقتی نقش‌های شبیه به هم را انتخاب می‌كنم این تشویش و نگرانی در من بیشتر خواهد شد. پس از انتخاب یك نقش نیز تمام فكرم به اجرای درست نقش و باورپذیر كردن آن معطوف می‌دارم و این كه به كمك تحلیل‌های نویسنده و كارگردان سعی كنم آن چه قبلاً بوده‌ام نباشم و به جایگاهی كه آنان مدنظر دارند، برگردم.

این بازیگر درباره‌ی نقش قدسی در «میوه ممنوعه» اظهار كرد: در این سریال از قبل به من خلاصه فیلمنامه را دادند. كه با خواندن آن نقش «قدسی» به نظرم چندان جذاب نیامد. آن را كاملاً تكراری دیدم. اما از آن جا كه كارگردان بارها به من پیشنهاد كار داده بود و من به علت گرفتاری نتوانسته بودم با ایشان همكاری داشته باشم، دوست داشتم این بار حتماً پیشنهاد ایشان را بپذیرم.

گوهر خیراندیش افزود: پس از قبول ایفای نقش در «میوه ممنوعه»، كارگردان و نویسندگان دست مرا باز گذاشتند تا روی كل كار نقطه نظراتم را مطرح كنم. بخشی كه به قصه كمك می‌كرد را می‌پذیرفتند و آن بخش‌هایی كه لازم نبود را كنار می‌گذاشتند.

وی به این پرسش كه آیا پس از تعامل وی با كارگردان و نویسندگان شخصیتی جدید از «قدسی» شكل گرفت، پاسخ مثبت داد و افزود: الحمدالله این نقش هم طوری از آب درآمد كه هم خودم و هم مردم آن را دوست داشتیم. البته كارگردان و نویسندگان هم در شكل‌گیری این نقش بسیار كمك كردند.

خیراندیش در پاسخ ، درباره‌ی ایفای نقش علی نصیریان به عنوان بازیگر نقش مقابلش، اذعان كرد: ابتدا تصور می‌كردم آقای نصیریان برای این نقش مناسب نباشند وقار و متانت ایشان چه در نقش‌های قبلی و چه در رفتار شخصی، مرا به این فكر می‌انداخت كه ممكن است آقای نصیریان را نتوانیم در این نقش باور كنیم. اما آقای فتحی می‌گفتند كه پیش از این كاری از آقای نصیریان با نام «دیوانه‌ای از قفس پرید» دیده‌اند كه مطمئنن هستند از عهده ایفای نقش حاج یونس نیز برمی‌آیند.

این بازیگر ادامه داد: واقعیت این است كه نقش حاج یونس كاملاً به آقای نصیریان می‌خورد و واقعاً با اجرایی كه داشتند مرا شگفت‌زده كردند.

گوهر خیراندیش در پاسخ به پرسشی درباره یكدستی بازیگران سریال «میوه ممنوعه»، اظهار كرد: این یك دستی تقریباً صورت گرفت. اما قرار نیست تمام بازیگران یك سریال در یك سطح باشند. برخی‌ها با تجربه‌تر و توانمندترند، برخی‌ها كمتر تجربه دارند و بعضی از بازیگران نیز تازه وارد عرصه بازیگری شده و كم تجربه هستند؛ آن چه اهمیت داشت این بود كه بازیگران «میوه ممنوعه» به مرور با هم یك دست می‌شدند.

وی در پاسخ درباره‌ی پایایی كه برای سریال «میوه ممنوعه» انتخاب شده بود، گفت: پایان «میوه ممنوعه» را با توجه به كمی وقت و فشردگی كارها می‌پسندیدم؛ خصوصاً كه خواسته شد پایان خوشی هم داشته باشد.

گوهر خیراندیش در پایان این گفت و گو تصریح كرد: نظرات درباره پایان «میوه ممنوعه» بسیار بود. برخی پایان آن را می‌پسندید و برخی خیر. اما با توجه به كمی وقت و فشردگی كارها، شاید بهترین پایانی بود كه می‌توانستیم برای این سریال قائل باشیم.

 منبع : ایسنا

مطالب مرتبط :

گوهر خیر اندیش

«میوه‌ی ممنوعه» خط قرمز نبود

گناه حاج یونس «نهی ارشادی» بود

گفت و گو با كارگردان سریال «میوه ممنوعه»

فرجام هشدار دهنده حاج یونس در«میوه ممنوعه»

یادمان می‌رود حالا 73 سال دارد...

مخاطب زیاد مجموعه‌های مناسبتی نگران‌کننده است

حساسیت‌ها درباره شخصیت «حاج یونس فتوحی» كاذب است

سریال‌های) رمضان از نگاه منتقدان (1

عواقب مغرور شدن به عبادت را می‌بینیم...

دانلود موسیقی تیتراژ میوه ممنوعه

میوه ممنوعه» و انتقاد به عملكرد مخابرات

 

گوهر خیر اندیش

گوهر خیر اندیش

اندیش (همسر مرحوم جمشید اسماعیل خانی ) بیوگرافی متولد 1333 شیراز . لیسانس بازیگری و کارگردانی تئاتر از دانشکده هنری های زیبا ، شروع فعالیت از سال 1349 با گروه تئاتر در استان فارس از ابتدا که وارد عرصه سینما و تلویزیون شد...
«میوه‌ی ممنوعه» خط قرمز نبود

«میوه‌ی ممنوعه» خط قرمز نبود

فردوس حاجیان در ادامه مطلب خود با عنوان "«میوه‌ی ممنوعه» خط قرمز نبود و گناه حاج یونس «نهی ارشادی» بود" كه به ایسنا ارسال كرده ، آورده است ...
گناه حاج یونس «نهی ارشادی» بود

گناه حاج یونس «نهی ارشادی» بود

فردوس حاجیان مدرس دانشگاه در حوزه‌ی ادبیات نمایشی و كارگردان تئاتر در مطلبی با عنوان "«میوه‌ی ممنوعه» خط قرمز نبود و گناه حاج یونس «نهی ارشادی» بود" به تفسیر قرآن در زمینه این مجموعه‌ی تلویزیونی به كارگردانی حسن فتحی پرداخته است ...
UserName