• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1935
 • پنج شنبه 1386/7/26
 • تاريخ :

نکونام: فوتبال را فراموش نکرده ام

نکونام: فوتبال را فراموش نکرده ام

سال قبل به غیر از آندرانیك تیموریان، جواد نكونام  تنها بازیكن ایرانی بود كه از جایگاه ثابتی در فوتبال اروپا برخوردار بود. اوج كار نكونام در فصل پیش گلزنی در دقیقه یكصد ونوزدهم مقابل گلاسكو رنجرز و صعود تیم اسپانیایی به مرحله نیمه نهایی جام یوفا بود. در آن روزها نكونام ستاره بی‌جانشین اوساسونا بود. پس از این گل نكونام یكی از محبوب‌ترین بازیكنان اوساسونا شد وهواداران فوتبال در پامپلونا بازیكن ما را «نكو» صدا می‌زدند.

با این وجود آسیب دیدگی نكونام پیش از شروع فصل 2007 - 2008 و پارگی رباط صلیبی پای او سبب شد تا مرد محبوب اوساسونا شش ماهی دور از میادین باشد. هر چند كه آنگل سیگاندا هنوز به پای بازیكن ایرانی‌اش نشسته و برای بازگشت او به تركیب اصلی روزشماری می‌كند.

در زیر صحبت های جواد نکونام را می خوانید:

* این روزها مدام در سفری، یك روز در ایران، یك روز اسپانیا و یك روز هم آلمان. در حال حاضر در كدام كشور هستی؟

دو روز است كه به آلمان برگشتم و هم اكنون هم فیزیوتراپی می‌كنم.

* بعد از 10 روز ترک ایران با شرایطی که داری سخت نبود؟

اتفاقا از لحظه اى كه رسیدم آلمان، احساس غربت داشتم. دلم مى خواست با یك نفر فارسى حرف بزنم و درحال حاضر قسمت شد که با شما صحبت کنم.

* مگر قرار بود ازایران به اسپانیا بروی؟

چرا اما برنامه ام عوض شد. براساس برنامه‌ای كه پزشكان به من داده‌اند باید روزی سه نوبت تمرین كنم. یك هفته در آلمان مى مانم و فیزیوتراپى مى كنم. بعد از آن به اسپانیا مى روم تا یكى از بازیهاى اوساسونا در لالیگا را ببینم. دلم براى بازیهاى تیم مان تنگ شده است. ۱۰ روز كنار تیم هستم و داخل باشگاه با پزشكان تیم كار مى كنم تا دوباره به آلمان برگردم و در همان كلینیك مجهز فیزیوتراپى كنم.

* قرار است كه درباره‌ی پیشنهاد تمدید قرارداد با سران باشگاه در این جلسات مذاكره كنی؟

چند روز پیش با من صحبت كوتاهی انجام دادند اما هنوز مذاكرات جدی نشده است اما قرار است در زمان حضورم در اسپانیا درباره‌ی این مساله هم با سران باشگاه صحبت كنم.

* خودت دوست داری در اسپانیا بمانی یا این كه به آلمان بروی؟

در حال حاضر ترجیح می‌دهم كه در اسپانیا بمانم. پس از جام جهانی تقریبا كارم با هرتابرلین تمام شده بود اما به اسپانیا رفتم. هم اكنون هم از شرایط در اسپانیا راضی هستم. در این مدتی كه مصدوم بود مسوولان باشگاه بی‌نهایت به من لطف داشتند و فراموشم نكردند. هر چند روز یك بار با من در حال تماس هستند. سیگاندا هم با وجود این كه بازی‌های لالیگا روزهای حساسی را پشت سر می‌گذارد مرتب با من در ارتباط است و او نشان داد كه تنها به بازیكنان سالمش توجه نمی‌كند. تماس‌های او به من انگیزه و روحیه می‌دهد و هر بار كه به من زنگ می‌زند روحیه‌ام چند برابر می‌شود.

* وضعیت آسیب دیدگی‌ات چگونه پیش می‌رود؟

پزشكان می‌گویند شرایط پایم بر اساس برنامه در حال بهتر شدن است. یعنی این كه نه از برنامه عقب هستم و نه جلو. ضمن آنكه عجله‌ای هم برای بازگشت به فوتبال ندارم. می‌خواهم 10 سال دیگر بازی كنم و نمی‌خواهم پایم را بی‌جهت در معرض آسیب دیدگی دوباره قرار دهم.

نکونام: فوتبال را فراموش نکرده ام

* چه زمانی جواد نكونام را وسط زمین مى بینیم؟

عجله اى براى بازگشت به فوتبال ندارم؛ تمام تمركزم را روى مداواى پایم گذاشته ام چون دوست ندارم كه با عجله بازى كردن را شروع كنم و بعد از ۲ ماه برایم مشكلى درست شود و اعصابم خرد شود.

* یعنی دلت براى بازى كردن تنگ نشده؟

دلم كه تنگ شده ولى پزشكان آلمانى گفته اند كه فوتبال را فراموش كن؛ فعلا فقط باید به فكر مداوا و درمان زانویت باشى.

* خیلی‌ها معتقدند بازیكنی كه رباط صلیبی‌اش پاره شده پس از بازگشت نمی‌تواند به شرایط گذشته بازگردد.

این حرف شما را قبول ندارم. این حرفی است كه به تازگی در فوتبال ایران باب شده. مگر كورانی یا كلوزه از همین ناحیه مصدوم نشدند اما هم اكنون در وضعیت بسیار خوبی قرار دارند. آنها هم در همین كلینیكی كه من حضور دارم معالجه شدند و كورانی این روزها یكی از بهترین‌های بوندسلیگاست. انگار نه انگار كه رباط صلیبی پایش پاره شده بود. این تصوراتی است كه ما به اشتباه داریم. اگر یك بازیكن پس از عمل به خوبی تمرینات فیزیوتراپی را انجام دهد پس از پایان مصدومیتش همانی می‌شود كه قبلا بود. دیگر در فوتبال اروپا نمی‌گویند كه رباط صلیبی فلان بازیكن پاره شده است.

* یعنی پس از پایان دوران نقاهت، دوباره همان جواد سابق باشى و بتوانى به طور ثابت در لیگ سنگین و سخت اسپانیا بازى كنى؟

چرا فكر مى كنید كه نمى توانم؛ مصدومیت سختى برایم به وجود آمده اما فوتبال كه از یادم نرفته است. فوتبالیست اگر ۷۰ سال هم سن داشته باشد، فوتبال را از یاد نمى برد و فقط بدنش دیگر قادر به تحرك شدید نیست. فكر مى كنم پس از پایان دوران نقاهت، با یك بدنسازى خوب برمى گردم و دوباره به راحتى بازى مى كنم.

* شرایط فعلی اوساسونا را چگونه می‌بینی؟

پیش از شروع فصل خریدهای خوبی داشتیم و زمانی كه پیش از فصل سر تمرینات رفتم دیدم كه چه بازیكنان خوبی جذب تیم شده‌اند. سیگاندا هم به خوبی با تیم هماهنگ شده است. سال گذشته و پس از صعود تیم به مرحله نیمه نهایی جام یوفا تیم ما شخصیت خاصی پیدا كرده است.

نکونام: فوتبال را فراموش نکرده ام

* بازیكنی كه به تازگی به جای تو به اوساسونا پیوسته در چه شرایطی است؟

او جانشین من نیست. من جای خودم را در اوساسونا دارم. به هر حال باشگاه نیاز دیده كه این بازیكن را جذب كند و این كار را انجام داده است.

* از تیم ملی خبر داری؟ پس از جام ملت‌ها تیم ملی تعطیل شد و در فاصله چهار ماهه تا شروع مقدماتی جام جهانی تیم ملی نه سرمربی دارد و نه برنامه‌ای.

باید هر چه زودتر تیم ملی كارش را شروع كند، چرا كه هر چه قدر زمان را از دست بدهیم به ضررمان تمام می‌شود. باید هر چه سریع‌تر تیم ملی سر و شكل پیدا كند. از زمانی كه در تیم ملی بوده‌ام تا كنون نشده بود كه این فاصله زمانی زیاد بین تمرینات تیم ملی ایجاد شود. متاسفانه باید بگویم اگر این شرایط ادامه پیدا كند عواقب بدی در انتظار تیم ملی خواهد بود.

* لژیونرها هم كه وضعیت خوبی ندارند. از مهدوی‌كیا بگیرید تا هاشمیان و تیموریان.

بازی كردن در اروپا بسیار سخت است. مهدوی‌كیا از یك باشگاه دیگر به اینتراخت آمده و زمان می‌خواهد تا بتواند خودش را در تركیب اصلی تیم جا بیندازد. وحید هم بازیكن زحمت‌كشی است و این شرایط برای او به زودی به پایان می‌رسد. او هیچ وقت جا نمی‌زند، مطمئن هستم سایر لژیونرها هم وضعیت خوب گذشته را پیدا خواهند كرد.

UserName