• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1026
 • پنج شنبه 1386/7/26
 • تاريخ :

هنرمندان موسیقی در کنار هم بودن را جشن گرفتند

جشن خانه موسیقی به مناسبت سالگرد تاسیس این خانه شامگاه روز گذشته با حضور هنرمندان، برخی مسئولان هنری ، اعضای خانه موسیقی و مردم علاقمند در تالار بزرگ کشور برگزار شد.

در ابتدای مراسم هفتمین جشن خانه موسیقی نماهنگی کوتاه از هنرمندان از دست رفته در سال گذشته پخش شد و یاد پرویز یاحقی نوازنده ویولن ، منصور سینکی نوازنده تار و همچنین محمدعلی بهاری بار دیگر در میان اهالی موسیقی زنده شد. پس از آن مجری برنامه ضمن خوش آمدگویی به حاضرین در سالن از دبیر جشن خواست تا به عنوان اولین سخنران گزارشی از عملکرد خانه موسیقی و همچنین کم و کیف برگزاری این دوره از جشن موسیقی را ارائه دهد.

 

جشن خانه موسیقی

همه ظرفیت هنر موسیقی را به کار می گیریم 

حمید رضا نوربخش ضمن خوش آمدگویی به هنرمندان و حاضرین در سالن درباره فعالیت خانه موسیقی در یک سال گذشته گفت : از زمانی که مدیریت خانه موسیقی را از یک سال گذشته تا کنون به عهده گرفتم تمام تلاش من و هیئت مدیره خانه موسیقی در جهت اعتلا و رشد این هنر در خانه خودش بوده است و در این یک سال روند بیمه شدن هنرمندان در خانه موسیقی سرعت گرفته و مرز بیمه شدگان به چهار هزار نفر رسیده است و قرار است به زودی تعاونی مسکن را نیز در این خانه راه اندازی کنیم.

مدیرعامل خانه موسیقی یکی دیگر از دستاوردهای خانه موسیقی را برگزاری کنسرت های متعدد در شش ماه اول سال دانست و گفت : حضورهنرمندان شاخص و صاحب سبک برای برگزاری کنسرت در شش ماه اول سال یکی از بهترین اتفاق های خوب و نیکو در حوزه موسیقی بود ، به این معنا که هنرمندان عزیز در فضایی مناسب عزم خود را جزم کردند تا با برگزاری کنسرتهای پی در پی بار دیگر با یکدیگر تجدید پیمان کنند و این باهم بودن از جمله دستاوردهای خانه موسیقی در یک سال اخیر است و به گمانم این حضور پرشور یک اتفاق بزرگ تاریخی است که در تقویم به ثبت خواهد رسید به همین دلیل خانه موسیقی در نظر دارد تا پایان این سال نیکو همه موجودیت هنر موسیقی را به صحنه آورد.   

وی در پایان ضمن ابراز خشنودی از دریافت نشان شوالیه توسط شهرام ناظری و تبریک به جامعه هنری گفت در سال آینده و در جشن بعدی از بهترینهای موسیقی سال تقدیر می شود.    

پس از پایان صحبتهای حمید نوربخش مدیر عامل خانه موسیقی، حسین علیزاده در میان تشویقهای پرشور تماشاگران به روی صحنه آمد و قطعاتی را به صورت بداهه نوازی با ساز شورانگیز اجرا کرد .

در ادامه این مراسم دکتر احمد جلالی نماینده سابق ایران در یونسکو به روی صحنه آمد و درباره دیدگاه این شاعر ایرانی نسبت به هنر موسیقی سخن گفت.

پس از شعرخوانی و سخنرانی دکتر جلالی نماهنگی از هنرمندان در خصوص وظایف خانه موسیقی به نمایش گذاشته شد که در آن هنرمندانی چون هوشنگ ظریف، محمدسریر، شاهین فرهت، نادر مشایخی، داود گنجه ای، پرویز مشکاتیان و همچنین محمدرضا شجریان و حسین علیزاده درباره وظایف خانه موسیقی سخن گفتند.

بهبود روابط هنرمندان از وظایف خانه موسیقی است

محمدرضا شجریان درباره وظایف خانه موسیقی گفت : یکی از وظایف خانه موسیقی بهبود روابط بین هنرمندان است و در این راستا هنرمندان خانه موسیقی باید این خانه را از خودشان بدانند و با اعتماد به این نهاد صنفی فعالیتهای خود در را پیش ببرند.

پس از نمایش این نماهنگ گروه موسیقی مقام ایرانشهر به سرپرستی ماشالله بامری قطعاتی با عنوان "مه گل"،"بالی کپوتان"و "الله منی" را اجرا کردند ضمن اینکه قرار بود شیرمحمد اسپندار نوازنده دونلی این گروه را همراهی کند اما به دلیل بستری شدن در بیمارستان از همراهی گروه موسیقی ایرانشهر باز ماند.

با به پایان رسیدن این بخش مراسم تقدیر از پرویز مشکاتیان نوازنده صاحب سبک سنتور انجام شد،اما قبل ازآن قطعه فیلمی درباره زندگی و کار وی پخش شد که در آنجا مشکاتیان از داریوش صفوت به عنوان یکی از تاثیرگذارترین کسانی که در زندگی حرفه ای او نقش بسزایی داشته یاد کرد.

جشن خانه موسیقی

پرویز مشکاتیان و محمدرضا شجریان بر روی صحنه

سید عباس سجادی(مجری) پس از پخش فیلم ابتدا پیام داریوش صفوت راکه به مناسبت بزرگداشت این نوازنده سنتورارسال کرده بود قرائت کرد و پس از آن فرهاد فخرالدینی و محمدرضا شجریان به درخواست مجری برنامه برای اهدای لوح و تندیس خانه موسیقی دعوت شده تا به روی صحنه بیایندو به این ترتیب بود که پرویز مشکاتیان شانه به شانه محدرضا شجریان در میان تشویق بی امان تماشاگران بر روی صحنه حاضر شدند.

محمدرضا شجریان پس از اهدای این جایزه به مشکاتیان گفت : این جایزه باید خیلی زود تر از اینها به مشکاتیان داده می شد ولی باز هم همین فرصت غنیمت است و خوشحالم این شب پرخاطره را در کنار شما می گذارانم و امیدوارم پرویز به هیمن منوال ادامه دهد و ما هم در کنارش خواهیم بود.  

اجرای ارکسترگروه زهی پارسیان از دیگر برنامه های درنظر گرفته شده در جشن خانه موسیقی بود که قطعاتی از موسیقی کلاسک را اجرا کردند.

بعد از اجرای گروه موسیقی پارسیان معرفی کوتاه تصویری از فعالیت گروه کامکارها انجام شد و پس از آن مصطفی کمال پورتراب و داود گنجه ای برای اهدای جایزه به روی صحنه آمدند و گنجه ای درباره خانواده کامکارها و حسن کامکار پدر این خانواده هنرمند سخن گفت و پس از پایان سخن این موسیقیدان پیشکسوت "پشنگ کامکار" به نمایندگی از گروه موسیقی کامکارها جوایز را دریافت کرد.

 

جشن خانه موسیقی

اجرای گروه موسیقی کامکارها پایان بخش هفتمین جشن خانه موسیقی بود، این گروه قطعه "خانه ام ابریست" با شعری از نیما یوشیج ورباعیات خیام، اثر ارسلان کامکار را اجرا کردند.

* در حاشیه    

- اشتیاق و استقبال تماشاگران هنگام ورود هریک از هنرمندان آنقدر زیاد بود که مسئولان حاضر در سالن این علاقمندان را به سختی بر جای خود مستقر می کردند؛ این ازدحام با ورود استاد محمدرضا شجریان به اوج رسید.

- معاون امور هنری وزارت ارشاد، مدیرکل دفتر وزارتی ارشاد، رئیس مرکز موسیقی صدا و سیما،مدیر موسیقی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری و مدیرعامل خانه هنرمندان از جمله مسئولان شرکت کننده در این مراسم بودند.

- کثیف بودن تالار کشور به حدی بود که توجه همگان را جلب می کرد؛ گفته می شد این تالار پس پایان جشن رمضان نظافت نشده است.

- بسیاری از حضار آمده بودند تا شاهد اجرای پرویز مشکاتیان و محمدرضا شجریان باشند اما این اتفاق نیفتاد.

منبع : خبرگزاری مهر

UserName