• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 5416
 • چهارشنبه 1386/7/25
 • تاريخ :

نگاهی به فیلم «جنایات ذهنی»

جنایات ذهنی

كمتر تماشاگری این فیلم را نیمه‌كاره رها می‌كند

«جنایات ذهنی» قسمتی از مجموعه تلویزیونی «آلبوم خانوادگی» است كه به عنوان فیلمی 90 دقیقه‌ای به كشورهای دیگر فروخته شده است. مدت زمان كامل این فیلم دو ساعت است، اما هیچ‌گاه به طور كامل امكان نمایش نیافت.

«جنایات ذهنی» جمعه (20 مهرماه) از شبكه دو سیما پخش شد؛ اما مدت زمان این فیلم با حذفیات اعمال شده حتی كمتر از 90 دقیقه بود.

**درباره‌ی فیلم

این فیلم در سال 2003 توسط برك ایسنر كارگردانی شده است و با شعار« در جنگ علیه جنایت، ذهن او ارزشمندتری اسلحه‌ای است كه وجود دارد» در سینماهای دنیا به نمایش درآمد.

ساخت فیلمی تلویزیونی در قالب یك سریال، این تفكر را در بدو امر در ذهن مخاطب ایجاد می‌كند كه تنها با فیلمی سرگرم كننده مواجه است. اما تماشای «جنایات ذهنی»، بیننده را به شدت شگفت‌زده می‌كند. به نحوی كه در مواردی با سینمایی «مرد نامرئی» كه در زمان خود بسیاری را متعجب ساخت، مقایسه‌ می‌شود.

«جنایات ذهنی» با این كه ابتدای چندان خوبی ندارد، اما به مرور بهتر می‌شود و كمتر تماشاگری است كه به تماشای این فیلم بنشیند و نیمه‌كاره آن را رها كند.

**داستان فیلم

فیلمنامه «جنایات ذهنی» را توماس دین دانلی و جوش اپن‌هیمر با همكاری هم در ژانر جنایی ـ تخیلی به نگارش درآورده‌اند.

داستان فیلم درباره دختری است كه قابلیت ذهنی عجیبی دارد. او می‌تواند تفكرات و اندیشه‌های افراد را بشنود؛ این توانایی ذهنی باعث شده است كه او صداهای فراوانی را بشنوند و به بیماری روانی تبدیل شود. اما پس از مدتی كه تحت معالجه یك روانشناس قرار می‌گیرد. قادر به كنترل این توانایی و استفاده از آن می‌شود. البته هزینه‌های این تیم روانشناسی را پلیس پرداخت می‌كند تا از این توانایی او استفاده كند. پلیس كه در جریان یك اقدام به قتل قرار گرفته، تصمیم می‌گیرد از او كمك بگیرد.

**بازیگران فیلم

سینمایی «جنایات ذهنی» بخشی از موفقیت خود را مرهون بازیگرانش است. تماشاگران فیلم به سرعت با «ناومی راوات» بازیگر زن نقش اصلی فیلم همذات پنداری می‌كند و دوست دارد او را موفق ببیند.

ناوی روات ژوئن 1977 در ایالت كالیفرنیا آمریكا متولد شد.این بازیگر تاكنون در 20 فیلم بازی كرده است كه نخستین ایفای نقش او در سال 2000 و در سریالی تلویزیونی بوده است.

ناوی راوات پس از بازی در سینمایی «جنایات ذهنی» كه نهمین فیلم او محسوب می‌شود در فیلم «خانه‌ای از شن و مه» (2003) بازی كرده است. او در این فیلم كه به زندگی خانواده‌ای ایرانی در خارج از كشور می‌پرداخت، نقش ثریا را بازی‌ كرده است.

جو فلانیگان، بازیگر مقابل ناوی راوات است كه در «جنایات ذهنی» نقش «برندان» را بازی كرده است. فلانیگان پنجم ژانویه 1927 در كالیفرنیا آمریكا متولد شد. او بازیگری را از دهه 1990 آغاز كرد و تا به حال در 25 فیلم بازی كرده است. از جمله فیلم‌های فلانیگان می‌توان به «یك دلیل برای باور كردن» (1995)، «خواهران»، «هیچ رازی به من نگو» (1997) و «مورفی براون»، اشاره كرد. در كنار ناوی راوات و جو فلانیگان بازیگرانی چون پیتر هورتون، جو مورتون، كیم كوآتس، ژانت رایت و پائولینو تانس به ایفای نقش پرداخته‌اند.

**اكران در سینماها و حضور در جشنواره‌های جهانی

«جنایات ذهنی»، فیلمی تلویزیونی است كه اكرانی در سینماها نداشته است. این فیلم حتی در تلویزیون هم نمایش شایسته‌ای نداشت. «جنایات ذهنی»، محصول كشور كاناداست و علاوه بر تلویزیون این كشور از شبكه‌های تلویزیونی استرالیا،‌ انگلیس، آلمان و آرژانتین هم به نمایش درآمده است.

**درباره كارگردان

برك ایسنر، در سال 1970 در كانادا متولد شد. این كارگردان، تهیه كننده و بازیگر، از دهه 1990 وارد عرصه كارگردانی شد و نخستین فیلم خود را در سال 1996 با نام «ریكون» ساخت. نسخه‌ی جدید سینمایی «مرد نامرئی» را هم برك ایسنر در سال 2000 ساخت.

او تاكنون 7 فیلم را كارگردانی كرده است و آخرین فیلمش با نام «مخلوقی از مرداب سیاه» را قرار است در سال 2008 كارگردانی كند.

منبع : ایسنا

UserName