• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 6183
 • دوشنبه 1386/7/16
 • تاريخ :

وبی فراتر از واژه‌ها

معرفی وب 3 – قسمت دوم

وبی فراتر از واژه‌ها

- مرور قسمت اول

اگر چه وب 3 درجه نخست وب مفهومی را تداعی می‌کند اما در حقیقت این دو تفاوت‌های زیادی با هم دارند. وب 3 برای به دست آوردن نقشی اساسی در دنیای آینده توانایی‌های بی‌شمار دیگری مانند صدا، تصویر و استفاده از فضا دارد.

یکی از این موارد که وب سه بعدی نیز نامیده می‌شود یک فضای وب است که می‌توانید درون آن قدم بزنید. بسیاری آن را ادامه ایده دنیاهای مجازی یا Virutal Worlds می‌دانند که نمونه‌های آن در اینترنت به چشم می‌خورد. این گروه معتقدند که وب در آینده یک نمونه کاملاً شبیه‌سازی شده از دنیا و زندگی واقعی خواهد بود. البته به طور طبیعی گروهی دیگر نیز مخالف گروه نخست بوده و وب را در آینده گونه‌ای از اینترنت امروزی می‌دانند که حتی میزان تأثیر آن کمتر خواهد بود. این گروه وب سه بعدی را نه یک دنیای دیگر بلکه یک مدل شبیه سازی شده از دنیای موجود می‌دانند. در وب سه‌بعدی می‌توانید به طور مجازی به جاهای ناشناخته که تاکنون نرفته‌اید سفر کنید. Google Earth را می‌توان نمونه‌ای از همین وب سه بعدی دانست. Lankes می‌گوید: «همین امروز می‌توانید درGoogle Earth روی شهر سیاتل زوم کرده و ببینید که بلندی ساختمان‌های این شهر چقدر است. این در حالیست که شما واقعاً به سیائل نمی‌روید.»

اما مشکل اینجاست که وب سه بعدی به راه خود ادامه می‌دهد و کاری با بهبود دنیای دو بعدی واژه‌ها، تصاویر و فیلم‌ها ندارد. گروهی Meidacenter Web را جالب‌تر می‌دانند که گذشته از جستجو بر پایه زبان طبیعی، براساس‌های داده‌های رسانه‌ای (صدا، تصویر و عکس) نیز جستجو می‌کند. امروز حتی هنگامی که به دنبال تصاویر، فیلم‌ها و فایل‌های صوتی می‌گردیم باز هم از واژه‌های کلیدی کمک می‌گیریم که هماهنگی مناسبی با هم ندارند. شرکت‌هایی مانند Ojos و Polar Rose در حال کار برای خلق شیوه تازه‌ای از جستجوی رسانه‌ای‌اند.

ایده بعدی، وب فراگیر است که قرار است همه جا وجود داشته باشد. امروزه وب از مرز کامپیوترها گذشته و به تلفن‌های همراه و کامپیوترهای جیبی نیز راه پیدا کرده؛ اما می‌تواند باز هم گسترش یافته و به دستگاه‌هایی با کاربرد روزمره نیز برسد. Maes از دانشگاه MIT در حال کار روی آینه‌هایی است که در حمام به وب وصل می‌شوند. اگر هنگام مسواک زدن به این آینه‌ها نگاه کنید از آخرین اخبار مطلع می‌شوید. Alex Soojung- kim Pang در و بلاگ خود با عنوان End of Cyberspace برخی جزئیات خانه خود که با فناوری وب کار می‌کند را به نمایش گذاشته. برای نمونه با تغییر هوا، پنجره ها به طور خودکار باز می‌شوند. اگر این توانایی‌ها را با بستری از شبکه‌های بی‌سیم که دسترسی به همه جا را ممکن می‌سازند ترکیب کنیم به امکانات نامحدودی می‌رسیم.

 

وب فردا، امروز در دست ماست

از بسیاری جنبه‌ها وب 3 مانند یک بازی با ایده‌های گوناگون است که البته این ایده‌ها ریشه در زندگی واقعی ما دارند. شرکت‌های زیادی از HP و یاهو گرفته تا Radar Networks در حال پذیرفتن استانداردهای رسمی وب مفهومی‌اند. Polar Rose و Ojos روی توسعه جستجوی تصویری کار می‌کنند. Google و مایکرو سافت هم به سوی دنیای سه بعدی حرکت می‌کنند. هیچ‌کس نمی‌تواند حدس بزند که وب 3 چه شکلی خواهد داشت اما آنچه که قطعی است آن است که وب 3 حتماً خواهد آمد.

در آینده برای جستجو به دنبال فایل‌های رسانه‌ای نیازی به واژه‌ها نخواهد بود. برای پیدا کردن یک عکس، کافی است عکس دیگر به کامپیوتر بدهد و برای پیدا کردن یک فایل صوتی، یک فایل صوتی به کامپیوتر معرفی می‌کنید. Like.com نخستن گام برای پیاده سازی چنین چیزی را برداشته‌ است.

 

چند پرسش درباره مفهوم

Tim Berners- Lee تنها کسی نیست که در پشت سر وب مفهومی از آن حمایت می‌کند. در مقاله‌ای که در سال 2001 در نشریهAmerican  Scientific چاپ شد دو پژوهشگر دیگر با نام‌های Ora Lassila و Jim Hendler نیز همکاری داشتند. اکنون پس از گذشت شش سال پروفسور Hendler از دانشگاه مری‌اند هنوز یکی از نیروهای حامی نسل بعدی اینترنت است.

 

 آیا ایده وب مفهومی به پیش از چاپ مقاله در Scientifc American باز می‌گردد یا همان نخستین جرقه بود؟

این نخستین بار بود که واژه وب مفهومی پرداخته شده و در جایی عمومی انتشار یافت. تا پیش از آن Tim و برخی همکارانش در دانشگاه MIT در سال‌های پایانی دهه 90 از وب مفهومی حرف می‌زدند.

 

درک وب مفهومی کار دشواری است. شما می‌توانید آن را شرح بدهید؟

کاری که وب امروزی روی فایل‌های متنی انجام می‌دهد. وب مفهومی روی همه اطلاعات و داده‌ها انجام خواهد داد. امروز می‌توانیم روی یک صفحه وب اشاره گری به یک صفحه وب دیگر بگذاریم. اما نمی‌توانیم به همان شکل داده‌ها را به هم مرتبط کنیم. نمی‌توانیم از یک عدد در یک بانک اطلاعاتی به عددی دیگر در یک بانک اطلاعاتی دیگر اشاره کنیم.

به عنوان یک مثال ساده باید بتوانیم میان شماره گواهینامه رانندگی شما و شماره ماشین‌تان ارتباطی داشته باشیم. کامپیوترها باید بتوانند بفهمند که این دو عدد با هم مرتبطند.

 

دلیل این ضرورت چیست؟

رسیدن به اطلاعات درست در حال حاضر خیلی سخت است. شما می‌توانید در یک موتور جستجو به دنبال یک واژه بگردید و یک لیست طولانی از موضوعات مرتبط به دست بیاورید اما دیدن محتویات واقعی آنها بدون رفتن به درون‌شان ممکن نیست. امروز شبکه‌های اجتماعی (social networking) با روش‌هایی مانند برچسب زدن (tagging) سعی می‌کنند این امکان را بهبود ببخشند. اما اگر یکبار شما و یکبار من واژه «polish» را وارد کنیم از کجا می‌فهمیم که منظور ما یک چیز است یا دو چیز متفاوت؟ شاید منظور شما زبان لهستانی باشد و منظور من تمیز کاری لوازم منزل. اما اگر این دو واژه کاملاً قابل تمیز باشند احمال اختلاط آنها وجود ندارد و ارائه اطلاعات مرتبط با هر یک ساده‌تر است. به عبارت دیگر نکته اصلی در پشت سر وب مفهومی، استفاده از واژه‌ نامه‌های بسیار دقیق است.

 

 آیا به این ترتیب کامپیوتر می‌تواند در فضای اینترنت به راه افتاده و چیزهای مورد نظر ما را پیدا کند؟

بله، البته انجام این کار صرفاً با تکیه بر واژه‌ها کار دشواری است. هدف ما رسیدن به اطلاعات قابل استفاده توسط کامپیوتر نزدیک به شیوه خواندن انسان‌هاست. بنابراین اگر من یک صفحه وب داشته باشم که در آن نوشته شده باشد «من Jim Handler هستم و این عکس دختر من است» کامپیوتر می‌فهمد که من یک انسان هستم، نام و نام خانوادگی دارم، پدر یک انسان دیگر هستم که مونث است جزئیات اطلاعات مورد نیاز کامپیوتر بسته به برنامه متفاوت است. برقرار کردن ارتباط میان این اطلاعات وظیفه وب مفهومی است. ما می‌خواهیم به واژه‌ها معنی داده و سپس معانی آنها را با هم مرتبط کنیم.

 

منبع: ماهنامه رایانه

مطالب مرتبط:

پدیده‌ انقلابی Ajax

RSS چیست ؟

وب، میدان جنگ امروز

اعطای جایزه به پدر اینترنت

استقبال جهانی از "وب2"

استقبال جهانی از "وب2"

كنفرانس بین المللی "وب2"، 16 تا 18 آبان در شهر سانفرانسیسكو آمریكا برگزار شد. در این كنفرانس سه روزه، متخصصین اینترنت و مدیران سایتهای تجاری موفق در مورد ویژگی‌های "وب2 " و تاثیرات آن بر تجارت و كسب و كار اینترنتی به بحث و ت...
بررسی آینده وب در كنفرانس Web2.0

بررسی آینده وب در كنفرانس Web2.0

ماهیت در حال تحول وب یكی از مهمترین موضوعاتی بود كه در كنفرانسWeb2.0 مورد بررسی قرار گرفت. بسیاری از متخصصان حاضر در این كنفرانس معتقد بودند وب از مجموعه ای از صفحات مرتبط با هم در حال تبدیل به شبكه ای از برنامه های كاربردی ...
معرفی وب 3 - قسمت اول

معرفی وب 3 - قسمت اول

همین‌که به خودمان آمدیم می‌بینیم که اینترنت نیز صاحب شماره نگارش شده. نزدیک به سه سال پیش بود که مردی با نام Dale Dougherty از وب 2 سخن گفت که بی درنگ عملی نیز شد و حالا وب 3...
UserName