• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2395
 • يکشنبه 1386/7/15
 • تاريخ :

 

 

صف های طولانی خودروهای گازسوز

 

 

جایگاه عرضه سوخت

بررسی افت و خیزهای اجرای طرح گازسوز كردن خودروها

 

انگار اجرای هر پروژه عظیم ملی - مردمی «می باید» همیشه پسوندی به مفاهیم كاستی ها و مشكلات ذاتی! داشته باشد و آنگاه این كمبودها و معضلات سر راه مردم، بازبینی و كارشناسی جامع شود تا شاید از غلظت و ثقل آنها مقداری كاسته شود كه باز در این عادت وعده ها چاشنی ترمیم كاریها می شود و ...

 برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ریشه یك اتفاق دیرهنگام لیكن مفید و لازم را در گستره میهن مان گسترانید. در برنامه سوم توسعه و در قوانین بودجه سالیانه كشور اعتباری برای اجرای طرحهای بهینه سازی و جایگزینی سوخت اختصاص داده شده است.

ضرورت درك موقعیت شرایط رویكرد مصرف گاز .C.N.G (گاز طبیعی) به جای دیگر فرآورده های نفتی برای سوخت را در صنایع، حمل و نقل، مصارف خانگی و شهری ایجاد كرده است اما در پی سالها غفلت، در انجام عملیات این طرح بزرگ و فراگیر طی چند سال اخیر اجرایی، نارسایی هایی مشاهده می شود.

 در حالی كه همچنان فعال بودن بسیاری از عوامل كهن آلاینده هوا و محیط زیست و عواقب خطرناك انسانی، ناكافی بودن تداركات و امكانات ضروری و ویژه برنامه ریزی های جایگزین كردن گاز سوخت طبیعی وسایط نقلیه موتوری سنگین و سبك را شاهدیم. البته نمی توان ناهماهنگی های مقطعی دیگر از جمله ناهماهنگی كارخانجات تولیدكننده خودرو با دستگاه ها و سازمانهای مرتبط با پروژه مزبور شامل امور حمل و نقل، محیط زیست، سوخت و ... را نادیده گرفت.

از سوی دیگر سوای از كمبود اعتبارات، كمبود شدید جایگاه های عرضه سوخت گاز طبیعی در شهرها و جاده ها و نیز وقفه طولانی مدت تامین كافی مخزن سوخت خود همانا پسوند كاستی های برنامه كلان اجرایی شده و به عنوان مشكلات مضاعف رو در روی مسئولان مربوطه و مردم قرار گرفته است. طرح این مسائل، نه حال و هوای قلم پردازی دارد و نه رویایی است. كافی است نظر مصرف كننده و دست اندركاران مردمی را جویا شد.

 

صف های طولانی و تعطیلی كسب و كار

پنج شنبه ساعت حدود 11 صبح است. خیابان قزوین، دو راهی قپان صف طویل انواع خودروهای سبك دوگانه سوز شامل تاكسی، شخصی، آژانس، خطی و مسافربر حوالی یك جایگاه عرضه ویژه گاز طبیعی (سی،ان،جی) قطعه ای از پازل بزرگ معضل سوخت گاز طبیعی را به ذهن متبادر می سازد.

 به هر جایگاه عرضه سوخت گاز با توجه به پراكندگی های موجود در منطقه شهری می رویم، زنجیره طولانی - خودروها را می بینیم كه در انتظار نوبت سوختگیری توقف كرده اند؛ اتلاف وقت، جنگ اعصاب، اعتراض، تعطیل شدن كسب و كار راننده ها و ... این وضعیت یك روز نیست كه سالها است این صحنه ها خود مثنوی مكرر بخشی از زندگانی جامعه شده است .

این در حالی است كه پس از چند دهه - و در شرایطی كه سازمان، شركت و كارخانجاتی موظف به رعایت بهینه سازی مصرف سوخت، محیط زیست سالم، سوخت پاك و رویكرد به تكنولوژی روز شده اند و اینك نیز در كلان شهر تهران از بركت حضور فراتر از سه میلیون انواع وسایط نقلیه موتوری، سلامت جسم و روان میلیونها انسان در شناوری محسوس و ناآشكار از آلاینده های مسموم تهدید می شود و حتی بلندترین برج ها و ساكنان آنها نیز در كلكسیونی از مه ناشی از آلودگی ها غوطه ور هستند. در این اوضاع، دریافت سوخت گاز خود به مسئله ای بحران زده تبدیل شده است یعنی تمامی توانایی ها چه علمی، فیزیكی و منابع و ... در این كشور در دسترس است اما كارایی ها و بهره گیریها نارسا هستند. بی تردید این وضعیت موجود از جهات مختلف در نیمه دوم سال به لحاظ تغییرات جوی مسلماً در استفاده مناسب از گاز طبیعی و هم موقعیت سلامت زیست محیطی اثراتی خواهد داشت.

 

در لا به لای صف طولانی سوختگیری گاز «سی.ان.جی» گفت و گو را با یك راننده- كه دائماً كنار خودروها قدم می زند - آغاز می كنم او با لحنی شتاب زده و حالتی ملتهب می گوید:«هر روز حدود 2 ساعت در صف های گاز و بنزین می ایستم. كپسول گاز خودروام 15 كیلویی است كه حدود 3 ساعت مصرف می شود. بعد تمام بعدازظهر از بنزین استفاده می كنم...» می گویم این جایگاه شلوغ است، جاهای دیگر چرا نمی روید؟ «هوشنگ احمدزاده» كه شغل خود را راننده مسافربر معرفی می كند در ادامه سخنانش می گوید: تمامی جایگاه های سوخت گاز شلوغ هستند. برخی از جایگاه ها اگر فرضاً 6 پمپ دارند 4 پمپ آن خراب هستند و كار نمی كنند! اینجا پمپ بیشتر دارد ولی معطلی نوبت هم دارد. او نیز از فصل زمستان و دغدغه سال های اخیرش می گوید كه زمستان باعث افت فشار گاز می شود« باید نگران بود، در فصل زمستان شوفاژهای خانگی، اداری، صنایع و غیره روشن می شوند، در نتیجه فشار جریان گاز كم می شود و نیز باعث كندی خروج گاز از پمپ ها برای سوختگیری ماشینهای گازسوز می شود ضمن آنكه هوا وارد لوله های پمپ و بعد وارد مخزن و سیستم موتوری خودروها می شود كه كلا حالتی قطع و وصل موقتی كار پمپ ها و موتور خودروها می شود.»

 

حالا عده ای از رانندگان اطرافمان جمع شده اند. هر یك حرفی برای گفتن و شنیدن دارد. یك راننده تأثیر هوای سرد زمستانی در افت فشار گاز به دلیل افزایش مصرف همگانی و در نهایت كندی سوختگیری و... را تأیید می كند. «خانی» راننده دیگر می گوید: «روزی صدها ماشین گاز سوز می شوند. سؤال من این است: چرا به همان نسبت خودرو كه گاز سوز می شوند جایگاه مناسب عرضه گاز احداث نمی كنند؟. شما بروید تمام شهر و اطرافش بگردید ببینید چند تا جایگاه است؟ هر كدام شان هم یك گوشه است.» او هم می گوید روزی دوبار هر دفعه چهل دقیقه تا یك ساعت در صف سوختگیری معطل می شود: «این ماشین منبع كار و تأمین نیازهای زندگی ما است...»

 

مشكل كمبود گاز را جدی بگیرید

«در جاده های كشور جایگاه سوخت گاز به شدت كم است. پانزده متر مكعب گاز موجود در مخزن یك خودرو برای صد كیلومتر راه كافی است. «عبد تهرانی» می گوید تنها این مقدار گاز برای رفتن به جاده های بین شهری اطمینان بخش نیست ناچار باید از سوخت بنزین هم استفاده كرد اما در شهر جای نگرانی نیست اگر چه در صف سوخت گاز به دلیل كمبود جایگاه معطل می شویم. او كه از یك سال ونیم پیش خودرو خود را گاز سوز كرده است، می گوید: «روند رو به ازدیاد گاز سوز كردن خودروها در آینده دور می تواند مشكل تأمین بنزین و صرفه جویی آن را در كوتاه مدت حل كند لیكن باید توجه داشت مصرف همگانی گاز خود به مشكل كمبود دچار نشود.»

«در برخی جایگاه های عرضه سوخت گاز حومه شهر تهران به دلیل طولانی بودن صف نوبت سوختگیری، ناچار دو ساعت باید معطل شد» این را «محمدعلی گلیج» راننده ای كه چهارسال است با تاكسی كار می كند می گوید.

اما «صادق خان محمدی» نیز از كمبود جایگاه سوخت گاز در سطح شهر تهران می گوید: «در منطقه وسیع و شلوغ محدوده خیابان آزادی، یافت آباد، خیابان قزوین تنها یك جایگاه سوخت گاز است. من از محل سكونتم بالای آریانا (جاده مخصوص) هر روز دو بار به این جایگاه می آیم و سوختگیری می كنم. وی كه از چهارده سال پیش تاكنون به شغل رانندگی مشغول است در ادامه صحبت خود می گوید: «شركت ها و بخش های خصوصی به خاطر گرانی قیمت زمین در محدوده شهر كمتر حاضر می شوند جایگاه سوخت احداث كنند و برای این كار در خارج از شهر تمایل دارند. در نتیجه جایگاه های درون شهری بسیار شلوغ است. برخی از رانندگان هم به جایگاه های خارج شهر می روند كه آنجا هم به همین دلیل شلوغ شده اند.» این راننده هم از نگرانی كاهش فشار جریان گاز در زمستان و معطلی بیش از اكنون مردم در صف های سوختگیری می گوید و همچون سایر همكاران خود افت جریان گاز و نهایت نتیجه این فعل و انفعالات را كندی كشش حركت و سرعت خودروها ذكر می كند.»

 

ناهماهنگی در تولید خودرو و ساخت جایگاه سوخت

«بدون آینده نگری و بی معطلی خودرو دوگانه سوز تولید كرده و می كنند اما جایگاه سوخت متناسب با تعداد ماشینهای دوگانه سوخت (گاز) نساخته اند.»

«سیدتقی سیدمیرزا» عضو شورای محلی...، اجرای طرح گازسوز كردن خودروها را با صفت خوب، توصیف می كند اما بر این عقیده است كه میزان تولید خودروهای دوگانه سوز كاهش یابد. وی می گوید: «اگر تمام خودروهای موجود گازسوز شوند مشكل كمبود جایگاه بیشتر می شود. تولید باید طوری هدفمند شود كه جایگاه های عرضه سوخت گاز هم به حدكافی و مترادف همین تعداد فعلی جایگاه های بنزین رسیده باشند. در آن حالت دیگر این مشكلات گردش در سراسر شهر و دسترسی به پمپ گاز نسبتاً خلوت و همچنین صف های طولانی و لااقل به شكل كنونی وجود نخواهند داشت.»

راننده ای كه در صف نوبت سوختگیری گاز مقابل یكی از جایگاه ها عرضه سوخت گاز قرارگرفته بود نیز به نكته ای اشاره می كند. او معتقد است كه از زمان سهمیه بندی شدن بنزین صف های سوختگیری گاز طولانی تر شده است. علتش را می پرسم. او به آهستگی طوری كه دیگران متوجه نشوند می گوید: «برخی از رانندگان... سهمیه بنزین خودروشان یكجا می فروشند و پول قابل توجهی می گیرند. بعد می آیند در صف سوخت گاز می ایستند و از سوخت گاز استفاده و كار می كنند.»

 

منبع: کیهان

  

 

چرا استقلال اقتصادی مهم است؟

چرا استقلال اقتصادی مهم است؟

چرا استقلال اقتصادی مهم است؟
6 ميليارد دلار زيان اتلاف انرژي

6 ميليارد دلار زيان اتلاف انرژي

6 ميليارد دلار زيان اتلاف انرژي
اقتصادهایی که از راه می رسند

اقتصادهایی که از راه می رسند

اقتصادهایی که از راه می رسند
صعود پنج پله اي طي هفت سال

صعود پنج پله اي طي هفت سال

صعود پنج پله اي طي هفت سال
UserName
عضویت در خبرنامه