• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 589
 • چهارشنبه 1386/7/11
 • تاريخ :

اذان صبح فرهنگ دوباره در تالار وحدت می‌پیچد  

نمایش مذهبی اذان صبح

برای دومین بار نمایش مذهبی اذان صبح به كارگردانی محمود فرهنگ و نویسندگی مهدی متوسلی از روز دهم مهر در تالار وحدت به روی صحنه می‌رود.

این نمایش كه پس از 2 كار موفق از خاك تا افلاك و پنجره فولاد، سومین محصول مؤسسه فرهنگی هنری فدك محسوب می‌شود، به بخشی از تاریخ صدر اسلام در زمان امامت حضرت علی ع می‌پردازد كه به گفته كارگردان، تا كنون هیچ نمایشی به سراغ آن نرفته و بسیار غریب است:

ماجرا به رویدادهای پس از جنگ نهروان می‌پردازد. مسلمانان در جنگ پیروز شده‌اند اما شهرهای قلمرو مسلمین مدام از سوی مشركین تهدید می‌شود.

در این ایام است كه امیرالمومنین ع  فرمان جهاد می‌دهد تا تمام مسلمین در محلی به نام نخیله جمع شوند و كار را یكسره كنند، اما مردم نافرمانی می‌كنند.

علی ( ع) در نهج‌البلاغه بسیار از نافرمانی و بی‌وفایی مردم در این روزها نوشته و شكوه كرده است، تا این كه سرانجام یك روز خیل عظیم سربازان در نخیله گرد هم می‌آیند تا جنگ آغاز شود.

اما این درست روز 18 رمضان است و فردای همان روز است كه علی ع  در محراب مسجد مضروب می‌شود.

متوسلی ماجرا را این جا به پایان نمی‌برد و داستان را تا زمان امام حسن ع  پیش می‌برد.

در «اذان صبح» كرامت رودساز نقش اصلی را ایفا می‌كند و سیروس كهوری نژاد، فرهاد بشارتی، محمد اسدی، ناصر فروغ، اسدالله بابایی، كاظم نظری و 40 بازیگر دیگر در اجرای این كار پربازیگر او را همراهی می‌كنند.

فرهنگ در این باره می‌گوید: «امسال تقریبا همه بازیگران عوض شده اند و تنها آقای كهوری نژاد از اجرای سال گذشته در اجرای امسال حضور دارد.»

سال گذشته نیز اذان صبح در ماه مبارك رمضان در تالار وحدت به روی صحنه رفت و با استقبال خوبی نیز روبه‌رو شد.

امسال مهدی متوسلی متن را بازنویسی كلی كرده است و با حذف برخی صحنه‌ها و اضافه كردن صحنه‌های دیگر، نمایشی یك ساعت و نیمه را مجددا آماده كرده است.

برای اجرای این متن جدید، گروه جدید فرهنگ، 25 شب، هر شب6 -5 ساعت در طبقه هفتم ساختمان تالار وحدت تمرین كرده اند و حالا امروز نخستین اجرایشان را ساعت 8 شب به روی صحنه خواهند برد.

فرهنگ درباره شرایط تولید این نمایش شلوغ و طبیعتا پرهزینه و نحوه كار گروه می‌گوید: كار در گروه فدك شكل منظم و خوبی دارد، به گونه‌ای كه هر كس وظایف خود را انجام می‌دهد.

من به‌عنوان كارگردان به شرایط مختلف اجرا كاری ندارم و تنها مسائل تكنیكی، انتخاب بازیگر و مواردی از این دست را كه وظیفه كارگردان است، انجام می‌دهم.

باقی ماجرا مثل دكور، قرارداد و غیره، به من ارتباطی ندارد و این باعث می‌شود برخلاف اكثر گروه‌های نمایشی، در گروه ما كسی دغدغه‌ای جز بازی خوب و به‌طور كلی اجرای خوب نداشته باشد.»

به گفته فرهنگ، فدك به‌عنوان یك مؤسسه برای اجرای این كار با اداره كل هنرهای نمایشی قرارداد بسته است، اما دستمزد اعضای گروه را به هر حال- چه پولش را از مركز بگیرد، چه نگیرد- پرداخت خواهد كرد.

كارگردان اذان صبح ادامه می‌دهد: «این شیوه كار در ایران پدیده نویی است و باعث می‌شود من و باقی بچه‌های گروه دغدغه‌ای جز آن چه كه به اجرا مربوط می‌شود نداشته باشیم.

همه چیز گروه به موقع و درست انجام می‌شود و من دیگر دنبال آماده سازی دكور و این مسایل نیستم.»

نمایش اذان صبح از دهم تا 30 مهر هر شب ساعت 20 در تالار وحدت به روی صحنه می‌رود.

منبع : همشهری

UserName