• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2109
 • سه شنبه 1386/7/10
 • تاريخ :

گفت‌وگو با نخستین رابط ناشنوایان در تلویزیون

رابط ناشنوایان

9 سال از نخستین حضور گذشت...

گفت‌وگو با فاطمه آقامحمد ـ نخستین رابط ناشنوایان در تلویزیون

«اتحادیه تلویزیون‌های جهان بر استفاده از رابط ناشنوایان تاكید دارند»

فاطمه آقا محمد، نخستین رابط ناشنوایان است كه 9 سال قبل در تلویزیون ایران مشغول به كار شد؛ او كه در هر چند جمله‌ای كه بیان می‌كند، نام و یاد خدا را به زبان می‌آورد، در گفت‌وگویی تلفنی كه تا رسیدن به شبكه خبر و حضور در بخش خبری ساعت 16 با خبرنگار ایسنا به طول انجامید، از پیشینه‌ی این حرفه در تلویزیون ایران سخن گفت.

این رابط ناشنوایان هم‌چنین درباره لزوم نهادینه شدن این مقوله در رسانه‌ی‌ ملی جملاتی را بیان كرد و این كه به رغم پیشتاز بودن ایران در میان كشورهای همسایه، هنوزهم خلاءهایی در این بخش وجود دارد.

فاطمه آقامحمد ، درباره‌ی ضرورت نهادینه شدن استفاده از رابط ناشنوایان در برنامه‌های تلویزیونی خاطرنشان كرد: اتحادیه‌ رادیو و تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه (ABU) و هم‌چنین اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اروپا(EBU) بر استفاده از رابط ناشنوایان و زیرنویس در تلویزیون‌های دولتی تاكید دارند. البته خوشبختانه افزون بر 9 سال است كه این امر در تلویزیون ما هم دنبال می‌شود، اما هنوز نهادینه نشده است.

وی ابراز امیدواری كرد كه زمانی فرا برسد كه رابطه‌های ناشنوایان بتوانند در نشستی صمیمانه با رییس سازمان صدا و سیما این مقوله را در رسانه‌ِ‌ ملی نهادینه كنند.

فاطمه آقامحمد با اشاره به تعداد انگشت شمار رابطان ناشنوایان در كشور، خاطرنشان كرد: در حال حاضر آموزش رابطان ناشنوایان از طریق فرد به فرد و هم‌چنین از سوی برخی نهادهای غیردولتی(NGO ) مسیر است.

وی در این باره گفت: هنوز هم هر هفته برای دنبال كردن حرفه‌یی این مقوله، جلساتی را برگزار كرده و مسائل و مشكلات را در این جلسات بررسی می‌كنیم.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا درباره پیشنیه استفاده از رابط ناشنوایان در برنامه‌های تلویزیونی ایران یادآور شد: این اتفاق برای نخستین بار در مهرماه سال 1377، در شبكه‌ تهران و در زمان مدیریت آقای بهروزمفید تحقق یافت؛ البته پیش از این نیز مسوولان توانبخشی سازمان بهزیستی سعی كرده بودند سازمان صدا و سیما را به استفاده از رابط ناشنوایان متقاعد كنند، اما موفق به این كار نشده بودند.

وی ادامه داد: انتصاب یكی از مدیران سازمان صدا و سیما (آقای جعفری‌نیا) در سمت مدیر كل حوزه توانبخشی و نفوذی كه ایشان در صدا و سیما داشتند، سرانجام باعث شد كه در روز ناشنوایان شبكه تهران برای نخستین بار از رابط ناشنوایان در برنامه‌هایش استفاده كند.

به گفته‌ی این رابط ناشنوایان، در این روز تنها قرار بود استفاده از رابط به اعلام برنامه‌ها محدود شود؛ اما مدیر شبكه تهران با دیدن این برنامه تصمیم گرفتند كه در آن روز تمامی برنامه‌ها با حضور رابط ناشنوایان به روی آنتن برود.

وی یادآور شد كه در مهر ماه سال 77 كه همانند امروز با روز ناشنوایان مصادف بود، و 12 ساعت تمام به عنوان رابط ناشنوایان مقابل دوربین رفت كه هنوز هم برای خودش غیر قابل تصور است.

فاطمه آقامحمد با بیان این كه در حال حاضر اكثر شبكه‌های تلویزیونی دنیا برای برخی بخش‌های خبری از رابط ناشنوایان استفاده می‌كنند، خاطرنشان كرد: كشور ایران در بین كشورهای همسایه در این زمینه پیشتاز است؛ البته كشوری مانند ژاپن بسیار از ما جلوتر است.

به گفته‌ی وی ایران نخستین كشور در سطح جهان بوده كه برای سریال‌ها نیز از رابط ناشنویان استفاده كرده است.

وی یادآور شد: این اتفاق برای نخستین بار با سریال‌ «روزگار جوانی» در شبكه‌ تهران به تحقق پیوست.

آقا محمد با اشاره به فقدان استفاده از رابط ناشنویان در برنامه‌های كودك، تصریح كرد: مدتی این كار در شبكه اول انجام شد، اما برخوردهای سلیقه‌ای باعث شد به ثمر نرسد.

این رابط ناشنوایان با تاكید بر لزوم استفاده از رابط در برنامه‌های تلویزیونی، استفاده از

زیرنویس را هم برای برخی برنامه‌ها ضروری دانست؛ اتفاقی كه به گفته‌ی وی تا كنون در تلویزیون ما تحقق نیافته است.

وی استفاده از زیرنویس مخصوص ناشنوایان را به انجام كارهای كارشناسی منوط دانست درعین حال افزود: اولویت‌ ما استفاده از رابط ناشنوایان است؛ چرا كه برای هر قشر و گروه سنی قابل استفاده است. حالات مختلف چهره رابط ناشنوایان باعث ارتباط رودرو می‌شود و مفاهیم نیز از این طریق برای ناشنوا قابل درك‌تر است.

فاطمه آقا محمد در پایان این گفت‌وگو در پاسخ به این پرسش ایسنا كه آیا در حال حاضر تعداد رابطین ناشنوایان در صدا وسیما كافی است، گفت: با توجه به برنامه‌های موجود این تعداد رابط كافی است؛ اما در تمام دنیا رابط مانند وكیلی است كه حل مسائل حقوقی، اجتماعی و غیره ناشنوا را نیز برعهده دارد.

منبع : ایسنا

 

UserName