• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 4773
 • شنبه 1387/2/7
 • تاريخ :

سفر به گرمترين نقطه زمين(2)

با ما به گندم بريان بياييد

سفر به گرمترين نقطه زمين(2)

گندم بريان با لبه اى سياه رنگ در سمت راست رود ديده مى شود. راه را در امتداد رود با خودرو ادامه مى دهيم تا به تپه نزديكتر شويم. پس از يك كيلومتر توقف مى كنيم و با برداشتن 3 ظرف آب راه تپه را پياده در پيش مى گيريم. آب رود شور جريان دارد، از محلى كه نمك هاى كف رود محكم تر است از رود مى گذريم.

سطح زمين از سنگريزه هاى سياه پوشيده شده است. راه رفتن در شنزار نفس گير است.دو تا از ظرف هاى آب را در مسير مى گذاريم تا با سبكتر شدنمان راحت تر و سريعتر حركت كنيم. ساعت 40/18 را نشان مى دهد و 30 دقيقه اى مى شودكه در راه هستيم. به پايين تپه مى رسيم. ارتفاع تپه حدود 200 متر است. از پايين پلكانى به نظــــر مى رسد كه سنگ هاى سياه آتشفشانى زيبايى خاصى به آن داده اند. هر چه جلوتر مى رويم عظمت تپه مشهود تر مى شود. شيب مسير تندتر مى شود اما با شوق رسيدن به بالاى تپه و تماشاى آن قبل از تاريك شدن هوا ادامه مى دهيم و ساعت 19است كه همه بر سطح تپه گندم بريان گام مى گذاريم.

تپه گندم بريان با سنگ هاى آتشفشانى سياهرنگ كاملاً پوشيده شده است. سنگ ها هر يك به شكلى درآمده اند و فرسايش بادى در طول ساليان دراز صحنه هاى زيبايى را از همنشينى سنگ و شن خلق كرده است. بى اختيار در برابر اين شكوه و بزرگى پيشانى بر سنگ هاى سياه مى ساييم و خالق اين همه زيبايى را شكر مى گوييم. توصيف آن سخت و ناممكن است. خورشيد در حال غروب كردن است تا فرسنگ ها اثرى از انسان و موجود زنده نيست و ما در دل كوير تنها كسانى هستيم كه روى تپه گام برمى داريم.

سفر به گرمترين نقطه زمين(2)

دقايقى بعد كه راه برگشت را در پيش گرفته ايم وقتى به پايين تپه مى رسيم همه جا را شب فرا گرفته است. سكوت و تاريكى در هم تنيده است و ما لحظاتى را سرشار از آرامش تجربه كرده ايم. در مسير به سختى دو ظرف ديگر آب را پيدا مى كنيم و سيــر مى نوشيم هوا چندان گرم نيست از رود شور در تاريكى و با كمك نور ضعيف تلفن هاى همراه مى گذريم. 40/19 سوار خودرو مى شويم و راه برگشت را در يك شب كويرى پرستاره به سوى شهداد در پيش مى گيريم.

حدود 36 كيلومتر را در تاريكى مى پيماييم، با رديابى اثر لاستيك هاى خودرو كه از عصر تازه مانده اند ساعت 22 به جاده اصلى مى رسيم. سفرى همراه با كنجكاوى، دلهره و زيبايى را تجربه كرده ايم. عليرضا پورحسينى مى گويد: گندم بريان و كوير وهم انگيز بود. ابراهيمى نماينده ميراث فرهنگى منطقه مى گويد: ما به گرمترين نقطه كره زمين رفتيم و اين يك سفر به ياد ماندنى برايم است. يكى ديگر از همراهان مى گويد: در كوير با تمام وجودم خدا را حس كردم و ديگرى مى گويد: تصور نمى كردم گندم بريان به اين عظمت باشد.

چرا گندم بريان

اهالى شهداد به تپه گندم بريان، ريگ سوخته هم مى گويند. يكى از كسانى كه سال ها در كوير با كاميون رفت و آمد كرده و به تجارت بين دو منطقه شهداد و جنوب خراسان (بيرجند) پرداخته است. در اين باره مى گويد: چون سطح تپه از گدازه هاى سياه رنگ كاملا پوشيده شده مردم در گذشته ريگ سوخته مى گفتند كه هنوز هم رايج است.

سفر به گرمترين نقطه زمين(2)

رضا عبدالهى با اشاره به سفر كاروان هاى شتر تا دهه 1330 از مسير كوير لوت به شهداد و خراسان مى افزايد: گفته مى شود كاروانى مجبور به خالى كردن بار گندم خود در اين محل شده است. پس از چند روز كه از شهداد شترهاى تازه نفس براى حمل گندم و ادامه مسير مى آورند مشاهده كردند گندم هايشان حالت برشته، بو داده شده يا بريان پيدا كرده است و آن زمان به اين تپه گندم بريان هم مى گويند.

نظر زمين شناسان

يكى از كارشناسان ارشد زمين شناسى سنگ هاى تپه گندم بريان را گدازه هاى آتشفشانى دانست كه در اثر فعاليت آتشفشان در سطح وسيعى پخش شده اند. محمد حسين بهجتى تعيين عمر دقيق سنگ ها و تپه را منوط به بررسى بيشتر مى داند و مى گويد: اين سنگ ها قليايى (بازى) و از نوع آذرين بيرونى هستند. او اضافه مى كند: پس از خروج ماگما از دهانه آتشفشان با حركت دوكى شكل گدازه ها در آسمان، گازها از داخل آنها خارج شده اند كه منجر به ايجاد حفراتى در آنها شده است. به اعتقاد وى دهانه آتشفشان در اثر فرسايش از بين رفته است. بيابان شناس معروف و استاد دانشگاه تهران معتقد است گندم بريان شهداد گرمترين نقطه كره زمين است كه دماى هوا در سايه آن به 67 درجه سلسيوس مى رسد.

پروفسور پرويز كردوانى كه سال ها در كوير لوت تحقيق كرده گفت: رنگ سياه سنگ ها باعث جذب انرژى خورشيد در تابستان به ميزان زيادى توسط آنها و بالا رفتن دما مى شود. وى مساحت گندم بريان را 480 كيلومتر مربع اعلام مى كند.

كوير لوت ديگر دورافتاده نيست

سفر به گرمترين نقطه زمين(2)

با بهره بردارى از جاده شهداد - نهبندان كه با 293 كيلومتر طول از ميان كلوت هاى شهداد در كوير مى گذرد همه دوستداران طبيعت و گردشگران مى توانند از جاذبه هاى كوير ديدن كنند، چنانكه به گفته بخشدار شهداد در تعطيلات نوروزى امسال هم بيش از 30 هزار نفر به شهداد و كوير سفر كردند و 1673 نفر در كمپ گردشگرى كوير اقامت كامل شبانه داشته اند. محمد مؤمنى مى گويد: كمپ گردشگرى كوير با 34 آلاچيق، آب بهداشتى، برق، راه آسفالته و برج هاى نور در 28 كيلومترى شمال شرقى شهداد در مسير كلوت ها قرار دارد و گردشگران مى توانند در آن استراحت و اقامت كنند.

وى درباره امكان سفر علاقه مندان به گندم بريان گفت: ساخت جاده فرعى به گندم بريان در حال مطالعه و بررسى است و به احتمال فراوان از كيلومتر 75 جاده شهداد به نهبندان يك راه شوسه به طول 10 تا 15 كيلومتر براى دسترسى گردشگران به تپه تا مهرماه امسال ساخته مى شود. يك توريست فنلاندى كه براى دومين بار در 5 سال گذشته به شهداد سفر كرده كلوت را زيبا توصيف مى كند. «كيموكى روس» خود را عكاس روزنامه «كارجانالو» و 50 ساله معرفى مى كند. او با دوچرخه از كرمان تا شهداد را پيموده و خواستار معرفى جاذبه هاى كوير در سطح بين المللى است.

رئيس مؤسسه طبيعت گردى نيز بر ايجاد زيرساخت هاى گردشگرى در نزديكى كلوت ها تأكيد دارد. محمد على اينانلو به سازمان ميراث فرهنگى و گردشگرى پيشنهاد مى كند دو كمپ گردشگرى ديگر در منطقه شهداد بسازد.

عبدالحسين زرگانى از هموطنان اهوازى هم استقبال و راهنمايى گردشگران را خوب دانسته و مى گويد: حضور گشت هاى امدادى هلال احمر تا عمق 150 كيلومترى كوير لوت آرامش خاطر را براى گردشگران به ارمغان آورد. اما شهردار شهداد مى گويد: احداث و تكميل پروژه هاى گردشگرى و رفاهى به اعتبار ويژه نياز دارد. اسدالله رجبى با بيان اينكه شهداد به يك نقطه گردشگرپذير تبديل شده است از مسئولان استانى مى خواهد اعتبارات شهردارى شهداد را افزايش دهند.

بخش شهداد با 24 هزار كيلومتر مربع وسعت 30 هزار نفر جمعيت و 2 نقطه شهرى در 95 كيلومترى شمال شرق كرمان در همسايگى كوير لوت واقع است.

 

منبع:

ايران

از گزنگبین و رزماری تا آبگرم و شن داغ

از گزنگبین و رزماری تا آبگرم و شن داغ

از گزنگبین و رزماری تا آبگرم و شن داغ
بهترین پارک‌های کشور کدامند؟

بهترین پارک‌های کشور کدامند؟

بهترین پارک‌های کشور کدامند؟
قدیمی‌ترین آتشکده ساسانی

قدیمی‌ترین آتشکده ساسانی

قدیمی‌ترین آتشکده ساسانی
تخریب زیباترین پدیده طبیعی کویر

تخریب زیباترین پدیده طبیعی کویر

تخریب زیباترین پدیده طبیعی کویر
UserName
عضویت در خبرنامه