• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 964
 • يکشنبه 1386/7/8
 • تاريخ :

شهید آوینی، اساس ساخته شدن فیلم «مسیح‌(ع)» بود

نادرطالب‌زاده

«نادرطالب‌زاده»‌كارگردان‌فیلم‌مسیح (ع)، در گفت‌وگو با فارس:

شهید آوینی، اساس ساخته شدن فیلم «مسیح‌(ع)» بود

اساس ساخته شدن فیلم، «شهید سید مرتضی آوینی» بود و تا قبل از شهادت وی، روی فیلمنامه فیلم «مسیح(ع)» به روایت انجیل بارنابا كار كردیم.

«نادر طالب‌زاده» كارگردان فیلم مسیح(ع) در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس، اظهار داشت: در این فیلم، ما از آیات قرآن برای روایت خود استفاده كرده‌ایم. روایاتی كه بشارت می‌دهد به فرستاده شدن رسول‌الله، اما هدف ما این بود كه مخاطب مسیحی با دیدن فیلم «مسیح(ع)» بداند كه اسلام چقدر به او نزدیك است. مخاطبی كه در آخر زمان خواهد فهمید اسلام ناجی او خواهد بود و توسط حضرت عیسی مسیح(ع)، اسلام به او معرفی خواهد شد.

* اساس ساخته شدن فیلم، شهید سید مرتضی آوینی بود

---------------------------------------------------------------------------

طالب‌زاده در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: ایده اصلی ساخته شدن این پروژه در سال 62 توسط حجة‌الاسلام قائم‌مقامی به بنده داده شده بود و در ادامه، اساس ساخته شدن فیلم، «شهید سید مرتضی آوینی» بود.

وی گفت:‌ انجیلی در خانه دارم كه پر از حاشیه‌نویسی مرتضی بر روایت بارنابا است.

طالب‌زاده اظهار داشت: در حقیقت به همراه شهید‌آوینی در همان سال‌ها و تا قبل از شهادت وی، روی فیلمنامه این فیلم كار كردیم.

وی گفت: ما دوست داشتیم با این كار، برای غربی‌ها هم حرفی بزنیم و این نكته را روشن كنیم كه اسلام برایشان منجی است. اسلام برای‌ آنها صلح و آرامش است. اسلام همان چیزی است كه آخرالزمان برایشان روشن خواهد كرد و مسیح(ع) آنها را متحول خواهد كرد تا انشاالله اسلام بیاورند.

وی متذكر شد: ما می‌توانیم ساخته شدن «مسیح(ع)» را نوعی تلاش فرهنگی برای آماده سازی فرهنگ ظهور قلمداد كنیم.

* فیلم در روایت سینمایی «انجیل بارنابا» فتح باب كرده‌ است

----------------------------------------------------------------------------

طالب‌زاده همچنین گفت: ما خیلی دوست داریم نسخه با زیرنوس فیلم آماده شود تا مسلمان و مسیحی با هم بنشینند و فیلم را ببینند و بر همین اساس هم، انجیل بارنابا را مطالعه كنند، چرا كه این فیلم (و به ویژه نسخه تلویزیونی آن) به نوعی در این زمینه «فتح باب» كرده است. آن هم در شرایطی كه اشرار در تاریخ، این انجیل را پنهان كرده‌اند و ما فرصت داریم كه به‌ وسیله رسانه، این پل را بین ادیان بزنیم.

وی اظهار داشت: من 28 سال است كه در كار رسانه هستم و می‌بینم كه گروهی در دنیا، به عمد می‌خواهند ما را دشمن مسیحیت نشان دهند كه این یك دروغ بزرگ است. با خود فكر كردیم و دیدیم اگر این بار هم بیاییم مستند بسازیم، جواب نمی‌دهد.

* باید قصه‌ای می‌ساختیم كه به غربی‌ها بگوئیم به خودشان خیانت نكنند

-------------------------------------------------------------------------------------------

وی در مورد بازتاب جشنواره‌ای و اكران برون مرزی فیلم «مسیح‌(ع)» گفت: خیلی دوست داریم كه مردم دنیا (و نه صرفا جشنواره‌ها) این فیلم را ببینند اما بی‌تعارف بگویم این فیلم چون یك فیلم دینی است، به هیچ وجه به محافل صهیونیستی (وجشنواره‌های تحت نفوذ آنها) راه نخواهد یافت. اگر هم جایی برود، جشنواره‌هایی مثل منبر طلایی، گفت وگوی ادیان، مذهب امروز در ایتالیا، سائوپولوی برزیل و از این دست است.

طالب‌زاده اظهار داشت: برای حضور فیلم در جشنواره «مذهب امروز» 10 ماهی بحث بود كه این فیلم برود یا نه! در ادامه، ابتدا به من گفتند كه آیا اجازه می‌دهید فیلم را به كاردینال‌ها و پاپ نشان دهیم ، گفتیم نمایش بدهید...

وی افزود: جالب اینجاست كه در ادامه، كارگاهی در واتیكان، طی 3 روز فیلم را توسط یك كشیش معرفی خواهد كرد و این برایم جالب است.

این كارشناس سینمایی گفت: تاكنون فیلم «مسیح(ع)» را در مجامع و محافل مختلفی با مخاطبان مسیحی دیده‌ایم. فیلم ما كدهایی می‌دهد كه مخاطب مسیحی، سریع آنها را می‌گیرد و نیازی به تشریح روابط برای او نیست. درست مثل شناختی كه مثلا مخاطب مسلمان شیعه از واقعه كربلا و جزئیات آن دارد.

وی تصریح كرد: 15 سخنرانی مفصل و بشارت دهنده در فیلم وجود دارد كه در آن موعظه‌های حضرت مسیح(ع) براساس انجیل بارنابا آمده كه در تاریخ سانسور شده و این فیلم می‌تواند به نوعی احیای انجیل بارنابا باشد.

وی اظهار داشت:‌ ما باید قصه‌ای می‌ساختیم كه به غربی‌ها بگوئیم به خودشان خیانت نكنند و بگوئیم اعتقاداتی كه از حضرت مسیح(ع) آموخته‌اید و آن مسیحی كه الان به شما معرفی می‌كنند، از مسیری تحریف‌شده، آمده است. مثلا، دعوای حضرت مسیح با صدوقی‌ها سانسور شده و تمام درگیری‌های حضرت مسیح(ع) با علمای یهود، با این‌كه در تمام انجیل‌ها موجود است، در صحن كلیساهای به‌خصوص آمریكایی حذف شده است و كسی در مورد محاصره مسیح(ع) توسط احبار یهود صحبت نمی‌كند كه این، یك سانسور بزرگ است.

* بازتاب فیلم و جریان سازی آن برایمان مهم است

------------------------------------------------------------------

كارگردان «مسیح(ع)» در مورد ساخته‌شدن «مسیح(ع)» به عنوان یك فیلم دینی و نمایش آن در این مقطع، افزود: ما از این كه فیلم دینی ساخته‌ایم ابایی نداریم و بیشتر، بازتاب فیلم و جریان سازی آن برایمان مهم است، به‌ویژه وقتی كه نسخه كامل مجموعه تلویزیونی «بشارت منجی» آماده شود و برای مخاطبان به نمایش درآید.

این فیلمساز تصریح كرد: مخاطب اول فیلم، مخاطب ایرانی است. مخاطب بعدی، جامعه مسلمان جهانی و سومین مخاطبش مسیحیت و سایر ادیان است.

وی تاكید كرد: زبان فیلم، زبان رمانتیكی است. حواریون خوش چهره‌اند. فیلم رمانس دارد، رمانتیك فیلمبرداری شده و به دلیل رعایت همین فاكتورها، توانست برای اولین بار در همایش گفت‌وگوی تمدن‌ها (كه در واتیكان برپا شد) مطرح شود.

طالب‌زاده در پایان گفت: امیدواریم تماشاگر از نظر تكنیكی، بصری، تصویر و صدا از فیلم خوشش بیاید. مطلبی هم از فیلم بگیرد. این خوشحال كننده است و البته انتقادات هم برایمان گوارا است.

منبع : خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط :

پشت صحنه از سریال تلویزیونی" بشارت منجی"

بشارت منجی نادر طالب زاده دوبله می شود

 

UserName