• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2065
 • يکشنبه 1386/7/8
 • تاريخ :

مزرعه پدری فیلمی که صاحب نداشت

مزرعه پدری

به انگیزه‌ی پخش «مزرعه پدری»

ملاقلی‌پور: این فیلم صاحب نداشت

سینمایی «مزرعه پدری»، اثری ساده و پرالتهاب است که برآیند تجربیات و فعالیت‌های پیشین رسول ملاقلی پور محسوب می‌شود. ملاقلی پور به لحاظ بهره‌گیری از جلوه‌های ویژه و استفاده از امکانات و ادوات جنگی در این فیلم بیشترین بهره را برده و اثری نزدیكتر به مفهوم واقعی کلمه جنگی را ارائه كرده است.

به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا، فیلمبرداری «مزرعه پدری» 20 آبان 1381 حوالی مرقد امام خمینی(ره) آغاز شد و این فیلم در قالب 98 دقیقه به شیوه‌ی رنگی و با صدای دالبی دیجیتال ساخته شد.

** داستان فیلم

فیلمنامه «مزرعه پدری» را خود رسول ملاقلی‌پور در ژانر جنگی نوشته است. محمود شوكتیان برای جلسه نقد و بررسی آخرین كتابش به نام «مزرعه پدری» به اهواز دعوت شده تا در یك همایش ادبی درباره ادبیات جنگ سخنرانی كند. او در زمان جنگ همسر و دو فرزندش را بر اثر بمباران دشمن از دست داده، اما در خیال خود آن‌ها را زنده می پندارد و در این سفر نیز در ذهن خود با آن‌ها همراه است. محمود شوكتیان در طول سفر، خاطرات گذشته و حوادث جنگ را به یاد می آورد؛ این را كه چگونه برای خاموش كردن توپخانه دوربرد دشمن به همراه یك گردان عملیات مرگباری را انجام داده‌اند و در این حادثه، برخی از دوستان و همرزمان خود را از دست داده، اما سرانجام در مأموریت خود موفق شده‌اند. او ضمن به یادآوری این خاطرات همواره با خاطره همسر و فرزندانش نیز كلنجار می‌رود.

** حضور در جشنواره‌های داخلی

«مزرعه پدری» با شركت در دوازدهمین جشنواره دفاع مقدس فیلم برگزیده این جشنواره و هم‌چنین فیلم منتخب هیات داوران شناخته شد.

این فیلم در هشتمین جشن خانه سینما نیز شركت كرد و جوایز بهترین تدوین و جلوه‌های ویژه را دریافت كرد. حضور در بیست و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر و نامزدی در 5 بخش بهترین تدوین، فیلمبرداری، ساخت موسیقی، صداگذاری و جلوه‌های ویژه از دیگر افتخارات «مزرعه پدری» است.

** بازیگران فیلم

جمشید هاشم پور، مهدی احمدی، آتنه فقیه نصیری، قاسم زارع، قربان نجفی، حسن عباسی، علی اسکندری و سیروس همتی بازیگران اصلی «مزرعه پدری» هستند. هاشم پور در این فیلم نقش مردی لمپن را بازی می‌کند که توبه کرده و به جبهه آمده است و برای مکافات عمل خود حرف نمی‌زند. او این نقش بی‌کلام را به اندازه‌ای خوب بازی می‌کند که به خوبی نگاه بیننده را به خود معطوف می‌سازد. آنته فقیه نصیری هم در این فیلم با آن که نقش زیادی ندارد، اما به خوبی جلوه‌های محبت و عاطفه در جنگ را بازی می‌کند و با استفاده مناسب از چادری که به او داده شده، جلوه کاملی از زن صبور و حمایت کننده ایرانی را به تصویر می‌کشد.

** درباره فیلم

سایت تبیان در نقدی بر فیلم «مزرعه پدری» آورده است : این فیلم داستانی پیچیده یا شخصیت پردازی فوق العاده و حتی پرفراز و نشیب ندارد، بلکه روایتی ساده است که از ابتدای فیلم سعی دارد به نوعی مضمون اصلی قصه یعنی دفاع مقدس را در سطحی فراگیر و تاثیرگذار مطرح کند. این فیلم را به تعبیری می‌توان جنگی‌ترین اثر ملاقلی پور به حساب آورد؛ چراكه در فیلم یک جنگ واقعی رخ می‌دهد و تمامی جزئیات آن به تصویر کشیده می‌شود.

در این نوشته هم‌چنین آمده است: البته تعدادی از منتقدان سینمایی جلوه و زیبایی بصری فیلم را مدیون محمدرضا شرف‌الدین طراح جلوه‌های ویژه فیلم، تدوین هوشمندانه بهرام دهقانی و زیبایی مضمون و قصه در قصه اثر را حاصل مشاوره و اندیشه های مرتضی سرهنگی می‌دانند که در نگارش فیلمنامه کمک کرده است. منتقدان سینمایی سهمی مساوی را برای عوامل تاثیرگذار فیلم و کارگردان قایل هستند.

** «مزرعه پدری» و آزردگی رسول ملاقلی‌پور

شرایط اكران «مزرعه پدری» رسول ملاقلی‌پور را آزرده خاطر كرد. وی بعدها در این باره گفت: اگر فرض كنیم فیلمسازی هم مثل كشاورزی است، یك كشاورز زمینش را درو می‌كند، می‌كارد و خوب آبیاری می‌كند و محصول می‌دهد و قصد دارد آن محصول را به بازار ارائه كند. این میوه هر چند كه خوب باشد، اگر نتوانیم به موقع آن را به بازار عرضه كنیم، قطعا خراب می‌شود و در راه از بین می‌رود و كرم می‌گذارد.

وی با اعتقاد بر اهمیت نقش تبلیغات در اكران فیلم ادامه داد: «مزرعه‌پدری» محصولی بود كه از درخت چیده نشد و همان بالا از بین رفت، چون صاحب نداشت.

** درباره كارگردان

ملاقلی پور از جمله کارگردانان عرصه دفاع مقدس بود که فعالیتش با فراز و نشیب بسیارهمراه بوده است و در این زمینه گاهی در یک سال دو فیلم (در سالهای 74 و 78) و زمانی نیز پس از دو یا سه سال یک فیلم تولید کرد.رسول ملاقلی پور متولد 1334 تهران بود. وی در روزهای آغازین انقلاب اسلامی عكاسی را به طور آماتور آغاز كرد و با شروع جنگ به طور حرفه‌یی به ادامه آن پرداخت و پس از آن به ساخت فیلم‌های مستند جنگی از عملیات‌ها پرداخت و فیلم كوتاه «شاه كوچك» را با دوربین 16 م.م ساخت كه موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم از جشنواره وحدت شد. او نخستین فیلم بلند خود را در سال 1363 با نام «نینوا» با دوربین 16 م.م ساخت و به این ترتیب به سینمای حرفه‌یی راه یافت.رسول ملاقلی پور در طول حیاتش 17 فیلم را كارگردانی كرد كه «مزرعه پدری» چهاردهمین فیلم وی محسوب می‌شود. او پس از «مزرعه پدری»، سینمایی «میم مثل مادر» را با بازی گلشیفته فراهانی ساخت كه به عنوان نماینده سینمای ایران در جشنواره اسكار امسال شركت داده شده است.

این كارگردان سینمای دفاع مقدس در سن 51 سالگی و در حالی كه ساخت فیلم‌هایی چون «پرواز در شب»، «بلمی به سوی ساحل»، «افق»، «سفر به چزابه»، «تا آخرین نفس»، «كمك كن»، «قارچ سمی»، «هیوا»، «میم مثل مادر» و «نسل سوخته» را در پرونده كار‌ی‌اش به ثبت رسانده بود، درگذشت.

** پخش از تلویزیون

سینمایی مزرعه پدری خرداد ماه سال گذشته همزمان با سالروز فتح خرمشهر از تلویزیون پخش شد. این فیلم ساعت 20 و 30 دقیقه جمعه (6 مهرماه) نیز در آخرین روز از هفته دفاع مقدس از شبكه چهار سیما پخش شد و پنجشنبه هفته آینده تكرار می شود .

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط :

درباره مزرعه پدری

گالری عكس مزرعه پدری

 

UserName