• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1944
 • پنج شنبه 1386/7/5
 • تاريخ :

اتفاقات غیرمنتظره و تازه‌های سیما در شهریورماه 86

شبكه‌های تلویزیونی

شبكه‌های تلویزیونی در شهریور ماه امسال بر اساس گزارش ایسنا با 20 گاف‌ (*)، اتفاق غیرمنتظره (**) و تازه‌ (***) مواجه بوده است كه سهم گاف‌ها با 12 مورد بیش از دیگر بخش‌ها بوده است.

آغاز ماه مبارك رمضان در شهریور ماه امسال و پخش برنامه‌های تركیبی و نمایشی به این مناسبت، بسیاری از گاف‌های تلویزیون را متوجه این سمت كرده است.

* 14شهریورماه به دلیل آن چه به عنوان عدم هماهنگی میان تولید و پخش شبكه سه سیما عنوان شده بود، دو مهمان (رییس دانشگاه پیام نور و رییس دانشگاه جامع علمی – كاربردی) به برنامه «كوله پشتی» دعوت شدند كه با عذرخواهی مجری، زمان برنامه میان این دو تقسیم شد.

* 13 شهریور ماه اخبار شبانگاهی شبكه سه سیما به اشتباه از زیرنویس «نمایشگاه خودروهای قدیمی» بر روی خبر تشیع پیكر دكتر بهزاد (پدر علم زیست) استفاده كرد.

* مجری برنامه فوتبال برتر، 16 شهریور ماه در حالی كه مسابقه فوتبال میان تیم‌های سایپا و ذوب آهن (یك – یك) مساوی به پایان رسیده بود، به هنگام تكرار یكی از گل‌ها به اشتباه گمان كرد كه سایپا گلی دیگر زده است.

* در حالی كه هر ساله با آمدن فصل تابستان بر تعداد فیلم‌های سینمایی شبكه‌ها و به تبع آن فیلم‌های تكراری تلویزیون اضافه می شود، اواسط شهریورماه برنامه‌های تخصصی سینما نیز كه به پایان سری‌های گذشته خود نزدیك می‌شدند، پخش فیلم‌های تكراری را در دستور كار قرار دادند.

* گوینده برنامه «سایه روشن» خبر 20 شبكه خبر، در 17 شهریور ماه با ارائه خبری درباره اسراییلی بودن هالیوود، به جای عبارت «آسوشیتدپرس» از عبارت «آسوتیتدپرس» (!) استفاده كرد.

* سریال «ناری گل» كه در یكی از مراكز استانها ساخته شده و از شبكه اول سیما پخش می‌شود، به لحاظ صدا با سایر برنامه‌های سیما همخوانی ندارد و تماشاگر مجبور است برای متوجه شدن دیالوگ‌ها صدا را تا آخرین درجات بالا ببرد. مشكل عدم همخوانی صدا كه همواره در پخش سیما مشاهده شده، با به روی آنتن رفتن تبلیغات بارزگانی كه معمولا از صدایی بلندتر از سایر برنامه‌ها برخورداراست، بیشتر آشكارمی‌شود.

*برنامه «ماه عسل» اوایل ماه مبارك رمضان با حضور«موسی سلامت» یكی از جانبازان قطع نخاعی كشور كه قدرت شنوایی هم ندارد، به روی آنتن شبكه سه رفت. در این برنامه مجری برنامه كه سعی دارد اجرایی صمیمانه را در دستور كار خود قرار دهد (!) با بشكن زدن و استفاده از كلمه «تو» ، موسی سلامت را خطاب قرار می‌داد؛ این مجری كه معتقد بود پرستار موسی سلامت بابت كاری كه می كند پول می‌گیرد و به این ترتیب كار چندان قابل توجهی انجام نمی‌دهد، در بخشی از برنامه به این پرستار مرد گفت كه مثل این كه متوجه سوالاتش نمی‌شود!

* برنامه جشن رمضان، 25 شهریور ماه در حالی كه گزارشی از بازارچه خیریه و گفت‌وگو با یكی از مسوولان كمیته امداد درباره «مساعدت مردم» را پخش می‌كرد، در بسیاری صحنه‌ها تصاویری از ممانعت از ورود مردم به صحنه را به تصویر می‌كشید تا مصاحبه بهم نریزد. این درحالی است كه كارگردان تلویزیونی بیش از آن كه به پخش تصویر شخص مصاحبه شونده اهمیت دهد همین تصاویری را به تصویر می‌كشید.

*29 شهریور ماه، برخی پلان‌های «شكرانه» به هیچ وجه به لحاظ نور با هم همخوانی نداشتند و بیننده سردر گم می‌شد كه این صحنه‌ها در روز می‌گذرد یا عصر؟!

* پخش سریال «شكرانه» 31 شهریور ماه با مشكل فنی مواجه شد و در لحظاتی نواری سیاه بر روی تصاویر دیده می‌شد. 27 شهریور ماه نیز پخش سریال «میوه ممنوعه» با مشكل فنی مواجه بود.

* در پلانی از سریال «میوه ممنوعه»، «هستی شایگان»(با بازی توسلی) به بیان این مطلب پرداخت كه «مادربزرگم هنوز پیراهن سیاهش را در نیاورده است...» این در حالی است كه مادربزرگ وی در چندین سكانس با لباس‌های رنگی دیده شده بود.

* در تبلیغ موسسات آموزشی كه مدتی است در تلویزیون آغاز شده، از برگزیدگان كنكور استفاده ابزاری می‌شود؛ به نحوی كه نفر اول كنكور ریاضی فیزیك طی چند ثانیه در تبلیغ دو موسسه حاضر می‌شود و اعلام می‌كند كه از كنكورهای آزمایشی و كتاب‌های این موسسات استفاده كرده است!

هم‌چنین در شهریور ماه امسال برنامه «خانه‌ای با طرح نو» در بخش نمایشی خود به تبلیغ یكی از این موسسات آموزشی كه از كه اسپانسرهایشان محسوب می‌شد، پرداخت.

** سریال «چارخونه» كه تا ماه رمضان هر شب از شبكه سه سیما پخش می‌شد و فاصله‌ی چندانی میان تولید و پخش این سریال وجود نداشت، در شب بازی تیم‌های استقلال و شیرین فراز كرمانشاه به نتیجه دیدار این دو تیم اشاره كرد؛ همچنین در قسمت دیگری از این سریال، بازیگران با به كاربردن عباراتی چون «این سریال از بس دیر پخش می‌شه نمی‌توان دید» و غیره به طور غیرمستقیم به زمان پخش نامناسب «چارخونه» انتقاد كردند.

** اول شهریور ماه پایان برنامه زنده «سینما گلخانه» با آغاز دیگر برنامه زنده شبكه سه با عنوان «فوتبال برتر» همزمان شد و مجری هر دو برنامه دراستودیوی مشترك به اجرای برنامه پرداختند. هم‌چنین مجری برنامه «سینما گلخانه» خطاب به مخاطبان گفت كه شما درحال تماشای برنامه «سینمای برتر» و « فوتبال گلخانه» هستید!

** در برنامه «نود» كه 26 شهریور ماه بر روی آنتن رفت، در حالی كه عادل فردوسی‌پور خداحافظی كرده بود، به ناگاه یكی از تصویربرداران مقابل دوربین آمد و همراه با موسیقی برنامه شروع به انجام حركات موزون كرد. البته كارگردان تلویزیونی به سرعت این تصویر را قطع كرد.

** سریال «یك وجب خاك» در قسمت‌های اولیه خود سكانس‌هایی را به تصویر كشید كه در آن یوسف تیموری و رامتین خداپناهی مشغول تماشای سریال «شكرانه» شبكه تهران بودند و از این سریال می‌گفتند.

** سریال «میوه ممنوعه» شبكه دو سیما، 29 شهریور ماه در پلانی به صورت غیرمستقیم به انتقاد از عملكرد مخابرات پرداخت. در این پلان كه «هستی شایگان» موفق به تماس با مشترك مورد نظر خود نمی‌شد، جملاتی را در نقد عملكرد انتخابات بیان كرد.

*** سریال‌های ماه رمضان امسال در شبكه‌های مختلف از طریق زیرنویس و آنونس معرفی می‌شوند. همچنین تلویزیون امسال آنونس سریالهای ماه رمضان را به شیوه تیزرهای سینمایی تولید و پخش كرده است.

*** شبكه دو سیما، چهارشنبه 19 شهریور ماه در اقدامی جدید، برای پخش فیلمی رزمی و خشن نیز از زیرنویس هشدار دهنده استفاده و اعلام كرد كه بهتر است كودكان به تماشای این فیلم ننشینند.

*** شبكه‌های تلویزیونی بر خلاف سال گذشته پخش سریالهای روتین را همزمان با سریالهای مناسبتی ادامه می‌دهند؛ بر این اساس 26 شهریور ماه شبكه دو اعلام كرد كه پخش «مدار صفر درجه» (حسن فتحی) به پس از سریال «میوه ممنوعه» دیگر سریال این كارگردان موكول می‌شود.

 

UserName