• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1430
 • پنج شنبه 1386/7/5
 • تاريخ :

قصه‌ای بر اساس یك افسانه

زیر تیغ آفتاب

به انگیزه‌ی پخش سینمایی «زیر تیغ آفتاب»

قصه‌ای بر اساس یك افسانه

قصه‌ی «زیر تیغ آفتاب» بر اساس یك افسانه شكل گرفته است؛ اما این افسانه همانند اغلب نمونه‌های مشابه خود پایان شاد و خوشایندی ندارد. از فیلم والتر سالس نمی‌توان انتظار پایانی همانند افسانه «سیندرلا» را انتظار كشید.

«زیر تیغ آفتاب» (behind the sun) كه با عنوان «آوریل پژمرده» نیز معرفی می‌شود، محصول سال 2001 است كه با همكاری سه كشور برزیل، سوئد و فرانسه به شیوه‌ی رنگی و در مدت زمان یك ساعت و 45 دقیقه ساخته شده است.

** درباره فیلم

قصه فیلم «زیر تیغ آفتاب»، در عین حال كه مخاطب را گیج و متحیر می‌كند، بسیار ملموس و روان است.

هاروی اس. كارتن یكی از كارگردانان كمپانی «میرامكس» درباره‌ی «زیر تیغ آفتاب» می‌نویسد: اگرچه والتر سالس در فیلمی چون «ایستگاه مركزی» شهری بزرگ و مدرن همچون «ریو» را با تمام لحظات زشتش به تصویر می‌كشد، اما در «زیر تیغ آفتاب» برزیل را به گونه‌ای دیگر به مخاطب معرفی كرده و سادگی زندگی مردم مناطق روستایی را به نمایش می‌گذارد.

«زیر تیغ آفتاب» فیلمی شاعرانه است كه سالس در آن تنها از 9 بازیگر حرفه‌یی استفاده كرده است؛ قصه‌ی این فیلم در حالی روایت می‌شود كه فیلمبردار در تمامی لحظات استفاده از سایه افراد و اشیاء در نماها و هم‌چنین به كارگیری فیلتر قهوه‌ای را در دستور كار خود قرار داده است.

** داستان فیلم

فیلمنامه‌ی «زیر تیغ آفتاب» را كریم آینوز بر اساس رمانی از اسماعیل كاداره در ژانر درام به نگارش درآورده است. كاداره 5 رمان دیگر هم نوشته است كه همگی آنها به فیلم درآمده‌اند. واما داستن فیلم زیر تیغ آفتاب در سال 1910 در روستایی دورافتاده رخ می‌دهد: دو خانواده «بروسه» و «فریرا» با کشت نیشکر امرار معاش می‌کنند و سال هاست که بر سر مالکیت قطعه زمینی اختلاف دارند. اختلاف آن‌ها به خشونت مبدل شده و با نخستین شلیک گلوله‌ای به قتل می‌رسد؛ خانواده مقتول به عنوان مسأله‌ای حیثیتی اصرار به کشتن قاتل دارند. بدین ترتیب آن‌ها یکی پس از دیگری افراد خانواده یکدیگر را می‌کشند و این را عین شرافت و عدالت می دانند. بروسه‌ها که خانواده کوچکتری هستند، لطمه بیشتری می بینند و پایین آمدن قیمت نیشکر هم آن‌ها را بیشتر متضرر می‌کند؛ اما غرورشان را حفظ می کنند. هنگامی که «ایناسیو» پسر بزرگ خانواده بروسه کشته می شود، پدرش «دومونت» به پسر بعدی‌اش «تونهو سانتورو» دستور می‌دهد، پس از یک ماه یکی از پسران فریرا را بکشد؛ اما تونهو نسبت به منطقی بودن این کشتار تردید دارد و با برادر کوچکش «لاسردا» که حتی زحمت نامگذاری بر او را به خود نداده‌اند، وقت می‌گذراند. سیرکی به شهر می آید و دو برادر شیفته «کلارا» مجری زیبای سیرک می‌شوند؛ او با برادر کوچکتر دوست می‌شود و همکارش به او «پاکو» نام می‌دهد. تونهو عاشق کلارا می‌شود و مشتاق آن است که همراه او به سفرهای نمایشی برود. او پس از کشتن فرزند ارشد خانواده رقیب دیگر بیش از یک ماه فرصت زنده ماندن ندارد.

** حضور در جشنواره‌های جهانی و اكران در سینماها

سینمایی «زیر تیغ آفتاب» برای نخستین بار در سال 2001 در یك سانس در سینماهای آمریكا به روی پرده رفت و در همین یك سانس 4671 دلار كسب كرد. این فیلم سپس در سال 2002 در این كشور به نمایش درآمد و پس از 7 بار نمایش بیش از 10 هزار دلار برای سازندگانش به ارمغان آورد.

این فیلم در كشورهایی چون برزیل، مالزی، آرژانتین، شیلی، فنلاند، هلند، پرو و فیلیپین نیز به نمایش عمومی درآمده است.

«زیر تیغ آفتاب» همانند اغلب كارهای والتر سالس فیلم موفقی در جشنواره‌ها محسوب می‌شود. این فیلم طی سال‌های 2001 و 2002 شیر طلای كوچك ونیز را به خود اختصاص داده است. حضور در جشنواره بافتا و نامزدی دریافت جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان در این جشنواره از دیگر موفقیت‌های «زیر تیغ آفتاب » محسوب می شود.این فیلم در جشنواره گلدن گلاب هم شركت كرد و نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی شد.

** درباره كارگردان

والتر سالس، كارگردان، تهیه‌كننده و فیلمنامه‌نویس، 12 آوریل 1956 در ریودوژانیرو به دنیا آمد. وی فیلمسازی را با كارگردانی مجموعه‌ای تلویزیونی آغاز كرد و پس از آن 14 فیلم را ساخت كه «آب تیره»‌دهمین اثر وی محسوب می شود.

از جمله مطرح‌ترین آثار این فیلمساز می‌توان به ایستگاه مركزی و خاطرات موتورسیكلت اشاره كرد كه هر دو از تلویزیون ایران پخش شده است.

والتر سالس در سال 2000 به عنوان هیات داوران جشنواره برلین انتخاب شد و دو سال بعد نیز در زمره‌ی هیات داوران جشنواره كن قرار گرفت.

این كارگردان در سال 2003 نیز از سوی روزنامه انگلیسی گاردین به عنوان یكی از 40 كارگردان برتر جهان معرفی شد.

** درباره بازیگران فیلم

در سینمایی «زیر تیغ آفتاب» بازیگرانی چون خوزه دومونت(در نقش پدر)، رودریگو سانتارو(تونهو)، ریتا آسمانی، راوی راموس لاسردا، فلاویو كارلو آنتونیو و لوئیس كارلوس به ایفای نقش پرداخته‌ا‌ند.

** پخش از تلویزیون

سینمایی«زیر تیغ آفتاب»، جمعه (30 شهریور ماه) از شبكه چهار سیما و در قالب برنامه «سینماچهار» پخش شد. تكرار این فیلم پنجشنبه هفته جاری خواهد بود.

منبع : ایسنا

مطلب مرتبط :

سینمای جهان

 

UserName