• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 714
 • چهارشنبه 1386/7/4
 • تاريخ :

سینما برای بیان حقایق نهفته در دفاع مقدس بیش‌تر تلاش كند

دفاع مقدس

معاون سینمایی:

سینما برای بیان حقایق نهفته در دفاع مقدس بیش‌تر تلاش كند

با توافق متولیان جشنواره‌ی فیلم دفاع مقدس، ما حمایت می‌كنیم

محمدرضا جعفری جلوه معتقد است: هنوز سینمای ما از عهده‌ی بیان و ابراز رازها و حقایق نهفته در دفاع مقدس برنیامده و بیش از این ، باید تلاش انجام شود.

معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی كه درحاشیه بازید از سینماهای بازسازی‌شده‌ی تهران با خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت‌و گو می‌كرد، با تاكید بر این كه در این زمینه باید كارهای بیشتری انجام شود، در ادامه تصریح كرد: درست تصویر كردن دفاع مقدس از وظایف فعالان عرصه‌های مختلف هنر از جمله سینما است تا نسل امروز و نسل‌های بعدی، دوستان و دشمنان را در این جنگ نابرابر دریابند.

جعفری جلوه سینمای دفاع مقدس را یكی از چراغ‌های راه سینمای ایران دانست و اظهار داشت: این حوزه گونه‌ای است كه از آن می‌توانیم به عنوان انگشت اشاره و شناسنامه‌ای برای سینمای ملی یاد كنیم. سینمای متوجه حماسه ،عشق، پایداری، پیداری و آنچه كه ما از آن به عنوان فرهنگ پهلوان یاد می‌كنیم و در واقع خمیر مایه فرهنگ ملی و ایران اسلامی ما همین فرهنگ است.

وی با بیان این كه توجه محوری به این سینما و سرمایه گذاری دراین زمینه نتایج مختلفی را در بر خواهد داشت، معتقد است: اول ادای دینی خواهد بود به یك حماسه پایدار و حماسه سازانی كه سهم و نقش بسیاری در سربلندی‌های بعدی ما داشته‌اند و از باب واگو كردن آنچه كه در درون جنگ و دفاع نهفته بوده است، قابل بررسی است.

جعفری جلوه سینمای دفاع مقدس را تصویری از ریشه‌ها و آنرا خمیر مایه‌ی سینمای ملی دانست و با تاكید بر لزوم سرمایه گذاری كمی و كیفی در آن گفت: در این عرصه كمیت و كیفیت هر كدام معنای دیگری دارند و باید به كیفیت آثار بیش از كمیت فكر كنیم، كیفیت آثار به معنی ورود این سینما به عرصه‌هایی است كه تا به امروز به آنها نپرداخته‌ایم.

وی افزود: ما از زندگی در جنگ، پشت صحنه جنگ و از بازیهای نهفته جنگ افروزانی كه پشت صحنه بودند، كمتر سخن گفته‌ایم و هنوز دست‌های نظام سلطه را آن گونه كه باید در این جنگ برملا نكرده‌ایم، كاری كه دیگران در جنگ‌هایی كه با آن درگیر بودند انجام داده‌اند.

معاون امور سینمایی تاكید كرد: ما باید از حقانیت‌های خودمان و از نگاه تازه‌ای كه درجبهه‌ها ما بود و انسان تازه‌ای كه در این جبهه‌ها به جهان معرفی شد بیشتر سخن بگوییم.

وی كار كیفی در سینمای دفاع مقدس را اولویت اصلی دانست و به ایسنا گفت: ورود به عرصه‌های مضمونی و موضوعی كه هنوز بكر مانده‌اند و نیاز جسارت سینماگران خوب ایرانی هستند و ساخت فیلم‌های خوب، جذاب‌ و موثر كه آینده سینمای ملی و سینمای دفاع مقدس را تامین و تضمین می‌كند از اولویت‌ها دراین حوزه است.

جعفری جلوه در ادامه درباره‌ی صحبتهای مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس مبنی بر پایین بودن بودجه اختصاص یافته به انجمن سینمای دفاع مقدس برای تولید این گونه آثار اظهار داشت: كلا بودجه بخش فرهنگ به ویژه بودجه‌ی بخش سینما اندك است، به ویژه با انتظاراتی كه از سینما برای بیان اهداف و برنامه فرهنگی كه مورد انتظار هست داریم.

معاون امور سینمایی خاطرنشان كرد: سینما یك هنر صنعت است كه هر دو وجه آن نیازمند سرمایه گذاری‌های بزرگ است و اگر افتخارات فرهنگی از سینما داریم، حتما باید سرمایه گذاری‌های مستمر و بزرگ انجام گیرد و از آن میان برای سینمای دفاع مقدس كه فرهنگ ایثار و پهلوانی را در كشور ترویج می‌كند.

وی افزود: از بین همه گونه‌ها و همه عرصه‌های سینمایی كشور این عرصه هم نیازمند حمایت معنوی و مادی بیشتر است كه باید به ضرورت سرمایه‌گذاری بزرگ در سینمای كشور و از جمله سینمایی كه فرهنگ حماسی را ترویج و تبلیغ می‌كند توجه بیشتری شود.

جعفری جلوه درپایان در پاسخ به ایسنا درباره برپایی یازدهمین جشنواره فیلم‌های دفاع مقدس با بیان این كه متولی برگزاری این جشنواره نهادهای انقلابی و عمومی مثل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس و از طرف دیگر بنیادحفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس هستند اظهار داشت: این دو نهاد باید به تعامل و وفاقی برسند و ما هم به‌عنوان حامی در صحنه هستیم و هر زمان كه تصمیم گرفتند، ما نیز سهم خودمان را ادا خواهیم كرد.

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط :

از خیابان شریعتی تا شهدا

UserName