• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1135
 • يکشنبه 1386/7/1
 • تاريخ :

دیگر كسی جرات كپی غیرمجاز فیلم ایرانی را ندارد

كمیته مبارزه با قاچاق فیلم

تشریح عملكرد5 ماهه كمیته مبارزه با قاچاق فیلم در گفت‌وگو با فارس؛

دیگر كسی جرات كپی غیرمجاز فیلم ایرانی را ندارد

پس از گذشت 95 روز از تجمع 29 خرداد، عملكرد كمیته مبارزه با قاچاق فیلم در اتحادیه تهیه‌كنندگان توسط «حسین فرح‌بخش» اعلام شد.

حسین فرح‌بخش»،تهیه كننده و عضو كمیته مبارزه با قاچاق فیلم در گفت‌و‌گو با خبرنگار سینمایی فارس از عملكرد كمیته مبارزه با قاچاق فیلم در اتحادیه تهیه‌كنندگان گزارش داد و اظهار داشت: طی 5 ماه فعالیت با همكاری پلیس امنیت، مجتمع قضایی ارشاد اسلامی به دستاوردهای خوبی در عرصه مبارزه با سرقت و قاچاق فیلم رسیدیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، در حالی كه در تجمع 29 خرداد سینماگران ایرانی اعلام شده بود كه نتایج عملكرد كمیته مبارزه با قاچاق فیلم در اتحادیه تهیه‌كنندگان در شب جشن سینمای ایران اعلام می‌شود، بنا به دلایلی (از جمله دامنه‌دار شدن اختلاف بین اتحادیه تهیه‌كنندگان و خانه سینما) این امر میسر نشد تا این كه «حسین فرح‌بخش» در گفت‌وگوی ویژه با فارس، جزئیات عملكرد سه ماهه این كمیته را تشریح كرد.

*دیگر كسی جرات كپی غیرمجاز فیلم ایرانی را ندارد

فرح‌بخش گفت: طی این زمان تعداد 1500 مغازه و 400 دستفروش در تهران مورد بازرسی قرار گرفتند و از این بین 5/3 میلیون اثر رایتی ایرانی، خارجی و مبتذل را كشف كردیم.

این تهیه كننده سینما گفت:ما تاكنون 878 پرونده سرقت آثار سینمایی را كارشناسی كرده‌ایم و در اختیار مقامات قضایی قرار دادیم،چون ما در عین حال مسئولیت كارشناسی پرونده‌ها را در وزارت ارشاداسلامی بر عهده‌داریم.

وی افزود:نكته قابل توجه این است كه ما در دو ماه نخست كارمان بیشتر كپی‌های غیرمجاز فیلم ایرانی را كشف می‌كردیم ولی الان 95 درصد مواردی كه كشف می‌شود را آثار مبتذل خارجی تشكیل می‌دهد، شاید در این بین فقط 5 درصد آنها فیلم ایرانی باشد چون دیگر كسی جرات كپی غیرمجاز فیلم ایرانی را ندارد.

كمیته مبارزه با قاچاق فیلم

فرح بخش ادامه داد:قطعا چون قاچاق تهران در شهرستان‌ها هم تاثیر دارد،این مبارزه در شهرستان ها هم باعث كاهش میزان قاچاق شده است.ما در تهران علاوه بر كشف مكان‌های رایت فیلم، اطلاعات و آمار دقیق مغازه‌های مجرم را داریم و به مرور آنهایی هم كه دستگیر نشده‌اند و پس از كارشناسی نیز CD ‌های آنها هم امحا می‌شود، پس به آنها توصیه می‌كنیم كه هرچه زودتر از فروش و تكثیر فیلمهای قاچاق دست بردارند،چون گروه‌‌های امنیتی ما سراغ آنها هم می‌روند.

این مسئول مبارزه با قاچاق فیلم به فارس گفت: الان بیشتر فیلم‌های كشف شده، رایت غیر مجاز آثارخارجی هستند و فیلم‌های ایرانی خیلی كم در بین آنها دیده می‌شود.

وی تصریح كرد: قاچاق فیلم‌های پرده‌ای كه به‌صورت همزمان با اكران پخش می‌شد یا قبل از عرضه قانونی به بازار قاچاق می‌آمد كاملا متوقف و فیلم‌های غیرمجاز پخش شده قبلی هم پاك سازی شده است.

این تهیه‌كننده گفت: ما تقریبا از اردیبهشت ماه تا كنون، هیچ فیلم ایرانی نداریم كه از شبكه غیرقانونی پخش شود و همه فیلم‌ها از شبكه قانونی پخش شده‌اند. این نشان می‌دهد كه سارقان فیلم‌های ایرانی، امكان دسترسی به این رایت‌ها را پیدا نكرده‌اند و این مسئله كلا منتفی شده است.

كمیته مبارزه با قاچاق فیلم

فرح‌بخش گفت: از طرفی نیز اتحادیه تهیه‌كنندگان پخش فیلم‌های داخلی به‌صورت قاچاق را ممنوع كرد و این امر به تمامی دفاتر فیلم و سالن‌های سینما ابلاغ شد، چرا كه این امر امكان دستیابی سهل‌الوصول به فیلم را فراهم می‌كرد.همچنین تمامی نسخه‌های سی‌وپنج فیلم‌های ایرانی كدگذاری شد كه به‌راحتی قابل شناسایی هستند كه در كدام سینما كپی شده است، پس از اجرای این طرح حتی در دورترین سینماهای شهرستان نیز می‌توان مكان كپی فیلم‌ها را شناسایی كرد.

این تهیه‌كننده افزود: در اكثر سینماها هم به‌طور نامحسوس كنترل‌های لازم صورت می‌گیرد و صاحبان سینما هم در این كار فعال هستند.

وی ادامه داد: ما در اتحادیه تهیه‌كنندگان با پلیس امنیت ،قوه قضاییه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دست به دست هم دادیم و قاچاق فیلم را متوقف كردیم.این كار نشان داد كه بخش خصوصی هر زمان وارد جریانی شد،به درستی انجام گرفت.ما از 29 فروردین همكاری خودمان را در زمینه مبارزه با قاچاق فیلم شروع كردیم و كافی است كه وضعیت سینما را با اوایل سال مقایسه كنید تا به تاثیر این همكاری پی ببرید.

*تب كپی فیلم ایرانی خوابیده است

وی ادامه داد: این قضیه تقریبا در تهران 90 درصد خاتمه یافته است در حالی‌كه در 2 - 3 ماه اول سال امكان نداشت ما جایی را بازرسی كنیم و موردی كشفی نداشته باشیم.

فرح‌بخش میزان كشفیات رایتر در چند ماه اخیر را ذكر كرد و گفت: ما تاكنون 479 دستگاه رایتر كشف كردیم و در اوایل كارمان به جایی برخوردیم را كه 160 رایتر داشت،كه تحویل مقامات قضایی شد.

وی گفت:ما فردی داشتیم كه 17 مرتبه دستگیر شد،چیزی حدود 105 مغازه پلمپ شده است كه البته به مرور باز شده است اما كسی را داشتیم كه دستگیر شده كه مغازه‌اش از پلمپ باز نشده،فردایش باز دوباره شروع به رایت غیر مجاز كرده است.نكته قابل توجه در این است كه همگی این خلاف‌كاران در زمینه فیلم‌های مبتذل و خارجی كار می‌كردند و 10 درصد آنها به صورت تقریبی رایت ایرانی كردند.در واقع این خبر خوش را می‌توانم بدهم كه تب كپی فیلم ایرانی خوابیده است.

كمیته مبارزه با قاچاق فیلم

وی درباره رایت مجاز فیلم ایرانی گفت:پیش از این بالاترین رایت مجاز فیلم ایرانی بین 10 تا 15 هزار نسخه بود،كه این آمار متعلق به پر فروش‌ترین فیلم است،در حالی‌كه الان ضعیف‌ترین فیلم 200 هزار نسخه تكثیر می‌شود و این خود اتفاق نویدبخشی است.ما حدود 14 میلیون خانواده در سطح ایران داریم كه از این‌ها اگر یك میلیون نسخه ویدئویی بخرند ما باید یك میلیون عرضه داشته باشیم.

ما منتظر قانون مجازاتی كه برای سرقت آثار سینمایی در مجلس شورای اسلامی تصویب شده و شورای نگهبان ظاهرا به آن ایراداتی گرفته است،اصلاح شود و امیدواریم مجلس شورای اسلامی در اصلاح قانون به مقاصدی كه شورای نگهبان و اهالی سینما مدنظرشان است برسد و ما از نظر قانونی هم بتوانیم با دزدان و قاچاق‌چیان فیلم مقابله كنیم.

منبع : خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط :

فرمان‌آرا: بهتر است قانون كپی رایت را بپذیریم

مطالبات اهالی موسیقی؛ كپی‌رایت

UserName