• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 699
 • سه شنبه 1386/6/27
 • تاريخ :

غایبان «جشن سینما» به «جشنواره فجر» می‌روند

جشنواره فجر

مجیدی، حاتمی‌كیا، تبریزی ، افخمی ، فرمان آرا و ...

غایبان «جشن سینما» به «جشنواره فجر» می‌روند

طیف متنوعی از سینماگران ایرانی، از مجید مجیدی، ابراهیم حاتمی‌كیا، كمال تبریزی و بهروز افخمی گرفته تا بهمن فرمان‌آرا و واروژ كریم مسیحی كه در جشن یازدهم سینمای ایران غیبت داشتند، احتمالا با آثار تازه خود در جشنواره بیست و ششم فیلم فجر حاضر خواهند بود.

به گزارش خبرگزاری فارس، در جشن یازدهم سینمای ایران كه طی مراسم باشكوهی در شب 21 شهریور (روز ملی سینما) در كاخ موزه سعد‌آباد برپا شد، علی‌رغم همه تلاش‌ها تعدادی از چهره‌های مطرح سینما غایب بودند كه از این بین، به جز سینماگران عضو اتحادیه تهیه‌كنندگان كه جشن یازدهم را مورد تحریم قرار داده بودند، می‌توان به كارگردان‌هایی چون ابراهیم حاتمی كیا، مجید مجیدی ، احمدرضا درویش، كمال تبریزی، بهروز افخمی ، بهمن فرمان آرا ، بهرام بیضایی، داریوش مهرجویی، ناصر تقوایی، عباس كیارستمی، جعفر پناهی، مسعود جعفری جوزانی، خسرو سینایی، رسول صدرعاملی ، واروژ كریم مسیحی، مرضیه برومند، محمدعلی سجادی، پرویز شهبازی، یدالله صمدی، بهمن‌ قبادی، داود میرباقری، تهمینه میلانی ، محمدعلی نجفی و... اشاره كرد كه برخی از این چهره‌ها، یا مشغول فیلمسازی بودند و یا درگیر مقدمات اجرایی تولید فیلم‌ها.

به گزارش فارس، برخی از این چهره‌ها كه فیلم‌های خود را برای شركت در بیست‌وششمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر آماده می‌كنند، عبارتند از:

* مجید مجیدی

فیلم "آواز گنجشك‌ها"ی او در مرحله تدوین توسط حسن حسندوست است و احتمالا احمد پژمان موسیقی متن آن را خواهد ساخت. البته پیش‌تر مجری طرح فیلم از امكان طول‌كشیدن مراحل فنی این فیلم و نرسیدن فیلم به جشنواره خبر داده بود اما با توجه به فاصله چهار ماه و اندی تا جشنواره فیلم فجر، احتمال نمایش تازه‌ترین فیلم مجیدی در جشنواره بیست وششم وجود دارد.

* كمال تبریزی

وی امسال علاوه بر آماده‌سازی سریال "شهریار"، درگیر ساخت فیلم "همیشه پای یك زن در میان است" بود كه این فیلم به دلیل بیماری آهنگسازش (آریا عظیمی‌نژاد) به جشن یازدهم سینمای ایران نرسید و حالا احتمال شركت این فیلم در جشنواره فیلم فجر وجود دارد، ضمن این كه "تبریزی" قرار است فیلم "پاداش" را هم تا ماه آینده كلید بزند كه احتمالا یكی از این دو فیلم (یا هردوی آنها) را در جشنواره بیست و پنجم خواهیم دید. او همچنین قرار است مستند "با ما شوخی نكنید" را به تهیه كنندگی محمدرضا تخت كشیان بسازد.

* بهروز افخمی

"بهروز افخمی" می‌تواند عنوان سازنده پرسروصداترین فیلم جشنواره را به خود اختصاص دهد به شرطی كه "فرزند صبح" بعد از چند سال آماده نمایش شود. "افخمی" در ماه‌های اخیر با دقت و وسواس خاص خود، به شدت درگیر ادامه تولید این فیلم در مورد زندگی رهبر كبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی (ره) بود و براساس اعلام "محمدرضا شرف‌الدین" این فیلم قرار است در جشنواره امسال شركت كند.

* ‌ابراهیم حاتمی‌كیا

هنوز فیلم "به رنگ ارغوان" او نمایش داده نشده و این احتمال وجود دارد كه این سینماگر در صورت كسب مجوز نمایش، این فیلم را در جشنواره بیست وششم نمایش دهد. از سویی دیگر وی مجوز ساخت فیلم دیگری با عنوان "دعوت" را در جیب دارد و براساس اعلام قبلی، قرار است پائیز كلید فیلمبرداری آن را بزند كه در این صورت، احتمال نمایش "دعوت" نیز در جشنواره فیلم فجر وجود دارد.

* رضا میركریمی

فیلم "به همین سادگی" او برای داوران جشن سینمای یازدهم به نمایش درآمد و با واكنش مثبت اهالی سینمای ایران روبه‌رو شد اما به دلیل این كه او خود مدیرعامل خانه سینما بود، از دبیر جشن سینما خواست تا فیلم مورد داوری در هیچ رشته‌ای قرار نگیرد. فیلم او قطعا می‌تواند به عنوان یكی از مهم‌ترین فیلم‌های جشنواره فیلم فجر در این دوره از جشنواره شركت كند.

* واروژ كریم مسیحی

پس از 17 سال، كارگردان موفق جشنواره نهم فیلم فجر و سازنده "پرده آخر" را در جشنواره بیست وششم با فیلم "تردید" ملاقات خواهیم كرد. تهیه‌كننده فیلم رسما اعلام كرده با برنامه‌ریزی قصد دارد فیلم را به جشنواره امسال برساند و این در حالی است كه كمتر از یك هفته پیش فیلمبرداری "تردید" آغاز شده است.

* رسول صدرعاملی

گرچه او امسال مشغول تولید اپیزودهایی از یك مجموعه با عنوان "شهری كه دوست می‌دارم" است، اما همین اپیزودها نیز با توجه به این كه با پروانه ساخت اداره كل نظارت و ارزشیابی ساخته شده، امكان شركت در جشنواره فیلم فجر را برای او ایجاد می‌كند. او تاكنون "شب" را ساخته و در حال كارگردانی "هر شب تنهایی"(عطیه) است ضمن این كه "مهماندار" اپیزود بعدی این مجموعه خواهد بود.

*‌تهمینه میلانی

"میلانی" در حالی كه فیلم "تسویه حساب" را آماده اكران داشت، نتوانست آن را در جشن خانه سینما شركت دهد و این فرصت را خواهد داشت تا در صورت امكان، فیلم را به جشنواره فیلم فجر برساند ضمن این كه او قصد دارد به زودی فیلمی با نام "سوپراستار" را بسازد.

* بهمن فرمان آرا

گرچه فیلم قبلی‌اش (یك بوس كوچولو) به جشنواره فیلم فجر نرسید اما "خاك آشنا" در زمانی تولید شده كه می‌تواند سر فرصت به جشنواره بیست وششم برسد. فرمان آرا با "بوی كافور عطر یاس" و به خصوص "خانه‌ای روی آب" موفقیت‌های پررنگی در جشنواره فجر داشته و می تواند با فیلم تازه‌اش این موفقیت را تكرار كند.

* مانی حقیقی

"كنعان" سومین فیلم بلند او قطعا در جشنواره بیست‌وششم دیده خواهد شد. این در حالی است كه هنوز فیلم نخست او (آبادان) دیده نشده و فیلم "كارگران مشغول‌كارند" او نیز هنوزبه اكران عمومی درنیامده است. این فیلم البته متفاوت از سایر فیلم‌های بلند كوتاه این سینماگر خواهد بود.

*محمدرضا اصلانی

دومین اثر بلند سینمایی سازنده "شطرنج باد"، آنهم پس از 31 سال قطعا می‌تواند كنچكاوی برانگیز باشد. "آتش سبز" گرچه در تولیدش با حادثه مصدومیت پگاه آهنگرانی روبه‌رو شد اما به نظر می رسد با عزم جزم كارگردان و تهیه‌كننده‌اش در جشنواره فیلم فجر اكران خواهد شد.

* محمدحسین لطیفی

سازنده یكی از موفق‌ترین فیلم‌های جشنواره بیست‌وپنجم فیلم فجر می‌تواند با "توفیق اجباری" به جشنواره بیست‌وششم برود گرچه فیلم جدید "محمدحسین لطیفی" (حداقل در ظاهر) شاید مانند فیلم قبلی او از ویژگی‌های موفقیت در جشنواره برخوردار نباشد گرچه لطیفی همیشه فیلم‌های قابل بحثی ساخته است.

* سامان مقدم

او كه با "كافه ستاره" در دوره گذشته جشنواره فیلم فجر و جشن خانه سینما حضوری موفق داشت، امسال درگیر تولید "صد سال به این سال‌ها" بود كه البته هنوز موفق به اتمام آن نشده اما احتمال حضور این فیلم در جشنواره امسال وجود دارد ضمناین كه این فیلم واجد ویژگی‌هایی است كه می‌تواند موفق‌ترین فیلم سامان مقدم در جشنواره فجر محسوب شود.

* محمدعلی طالبی

فیلمساز موفق دوره‌های مختلف جشنواره، امسال در "دیوار" به سراغ مضمون وقصه‌ای متفاوت رفته است. این فیلم در مرحله فنی قرار دارد و می‌تواند به عنوان یكی از آثار موفق جشنواره بیست و ششم مطرح باشد.

علاوه بر این سینماگران، 12 فیلمساز دیگر كه با تحریم اتحادیه تهیه‌كنندگان نتوانستند در جشن یازدهم سینمای ایران شركت كنند، (به جز 30 فیلمسازی كه در جشنواره گذشته فیلم فجر حضور داشتند) در جشنواره فیلم فجر حضور خواهند داشت. این فیلم‌‌ها عبارتند از:

1- سه زن، 2- دختر میلیونر، 3- زن بدلی ، 4- مادرزن سلام،‌ 5- خواستگار محترم‌،‌ 6- عاشق، 7- نسكافه داغ داغ ، 8- گاهی واقعی ،9- امپراطور، 10- باد در علفزار می‌پیچد،11- ملودی،‌ 12- هدف اصلی.

همچنین 35 فیلم دایره زنگی (پریسا بخت‌آور)، غیر منتظره(محمد هادی كریمی)، رفیق بد(عباس احمدی مطلق)، در مه بخوان(بالاتر از آسمان) و نشانی( فریدون حسن‌پور)، جعبه موسیقی(فرزاد موتمن)، ماه‌وش(محمد درمنش)، بازی خطرناك(حسن هدایت)، تیغ زن(علیرضا داودنژاد)، خواب لیلا(مهرداد میرفلاح)، آتشكار(محسن امیریوسفی)، باد در علفزار می‌پیچد(خسرو معصومی)، ستایش(محمدرضا رحمانی)، استشهادی برای خدا(علیرضا امینی)، مصاحبه(بهرام كاظمی) ، تنها دو بار زندگی می‌كنیم(بهنام بهزادی)، آخر هفته(محمد متوسلانی)، مجرم(اصغر نصیری) ، محیا(اكبر خواجویی) ، زمزمه بودا(حسین قاسمی جامی)، انعكاس(رضا كریمی)، ماه قرمز(سعید ابراهیمی‌فر)، نسل جادویی و روابط (ایرج كریمی)، تلخ عین عسل(محمد باشه آهنگر)، آن مرد آمد(حمید بهمنی) ، در میان ابرها(سید روح‌الله حجازی) ، چگونه اركستر هماهنگ می‌شود؟(محمد احمدی)، قرنطینه (منوچهر هادی)، سپیده دم(شهرام شاه‌حسینی)، تلافی (سعید اسدی)، زن دوم(سیروس الوند)، همخانه(مهرداد فرید)، به خاطر خواهرم(حجت‌الله سیفی) و كارناوال مرگ(رضا اعظمیان) در راه حضور در جشنواره‌اند.

بنا بر این گزارش، از سایر فیلم‌های تولید سال 86، "ملك سلیمان" ساخته جدید "شهریار بحرانی" به دلیل طولانی شدن مراحل تولید آن احتمالا به جشنواره امسال نخواهد رسید اما فرج الله سلحشور قصد دارد نسخه سینمایی سریال حضرت یوسف(ع) را به جشنواره فیلم فجر بدهد. قصه عشق(بیژن بیرنگ)، ، سفربه‌تاریكی (بهمن‌فرمان آرا)، بی‌پولی (حمید نعمت‌الله)، زنجیركشان(جمال شورجه)، پیك‌نیك‌در جهنم (حسن برزیده)، زادبوم(ابوالحسن داوودی) و 700(پوران درخشنده) نیز در صورت آغاز تولید امكان كمی برای شركت در جشنواره امسال خواهند داشت.

* غایبان تا این لحظه

رخشان بنی‌اعتماد، ناصر تقوایی، بهرام بیضایی، عباس كیارستمی، مسعود كیمیایی، داریوش مهرجویی، كیانوش عیاری، اصغر فرهادی، محمدرضا هنرمند، بهمن قبادی، جعفر پناهی ، فریدون جیرانی ازجمله سینماگرانی هستند كه هنوز برای كارگردانی فیلم تازه‌ای اقدام نكرده‌اند و احتمالا در جشنواره بیست وششم غایب خواهند بود.

منبع : خبرگزاری فارس

UserName