• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1413
 • پنج شنبه 1387/2/19
 • تاريخ :

وظيفه رسانه ملي نوآوري و ارتباط گسترده با نخبگان است

عزت‌الله ضرغامي

عزت‌الله ضرغامي در هشتمين نشست افق رسانه يکي از وظايف مديران رسانه ملي را ايجاد فضاي نوآوري و استفاده هر چه بيشتر از نخبگان، ارزيابي دقيق آينده و برنامه‌ريزي صحيح خواند.

هشتمين نشست افق رسانه صبح امروز سه‌شنبه 17 ارديبهشت با حضور رئيس و مديران سازمان صدا و سيما در مرکز همايش‌هاي بين‌المللي سازمان برگزار شد. ضرغامي در اين نشست با يادآوري مرحوم هنردوست گفت: او هيچوقت براي خودش کار نمي‌کرد. شما هم بايد از فرصت‌ها استفاده کنيد، چرا که رسانه ملي وظيفه‌اي مهم به عهده دارد.

رئيس رسانه ملي يکي از وظايف مديران را انگيزه دادن به برنامه‌سازان برشمرد و گفت: تا زماني که انگيزه نباشد، خلاقيت و نوآوري شکل نمي‌گيرد و انگيزه منجر به پيدايش مسيرهاي زيادي مي‌شود. بنابراين پرورش انديشه اهميت زيادي دارد.

ضرغامي با اشاره به پيام نوروزي مقام معظم رهبري استفاده هر چه بيشتر از نخبگان، ارزيابي دقيق آينده و برنامه‌ريزي صحيح براي آن و تقويت انگيزه و شايسته‌سالاري را لازمه ايجاد نوآوري در رسانه ملي و همه سطوح جامعه خواند.

وي درباره تفاوت نوآوري با مفاهيم مشابه اظهار داشت: بايد بين اختراع به معناي اولين ظهور يک ايده جديد و متکي به فرد و نوآوري به معناي به اجرا در آوردن يک فرآيند در بستر سازمان تفاوت قائل شد.

رئيس صدا و سيما درباره مديريت نوآور گفت: مدير نوآور لزوماً خود صاحب و آفريننده ايده نو و واجد خلاقيت ويژه نيست، بلکه شخصي است که از ايده نو استقبال مي‌کند. مدير نوآور فعال است و سعي مي‌کند فضاي نوآوري را ايجاد کند.

وي در ادامه خاطرنشان ساخت: ارتقاء کيفيت و متنوع کردن برنامه‌ها، کسب رضايت مردم، بهبود فرآيند توليد برنامه‌ها، ارتقاء توان و مهارت نيروي انساني، کاهش هزينه‌ها و افزايش بهره‌روي از اهداف اوليه رسانه ملي در سال نوآوري و شکوفايي است.

ضرغامي به نوآوري مرحله به مرحله در همه مقاطع و بخش‌هاي رسانه ملي تاکيد کرد و گفت: نتيجه فعاليت خوب در همه بخش‌ها به ويژه مجموعه‌هاي اطلاع‌رساني کاهش تعداد مخاطبان پايگاه‌هاي اينترنتي مخالف نظام و ماهواره‌ها خواهد بود.

وي ادامه داد: براي نوآوري نياز به چشم‌انداز داريم و نوآوري يک فرآيند جمعي است نه فردي. ديگر وظيفه مديران رسانه ايجاد ارتباط با نخبگان است و در برخي مديران اين ضعف ديده مي‌شود. مديران بايد راه را براي نوآوري باز کنند.

رئيس رسانه ملي با اشاره به محيط رقابتي صدا و سيما گفت: نمي‌توان در سازمان صرفاً متکي به يک ايده خلاق باشيم. چرخه حيات نوآوري شامل مراحل مختلف است. بنابراين براي ايجاد ايده‌هاي خلاق بايد نوآوري ايجاد کنيم، چرا که حرکت رو به رشد سازمان را تداوم مي‌بخشد.

ضرغامي مديران و کارکنان رسانه ملي را به مسئله‌يابي دقيق، شناخت صحيح مشکلات و تشخيص نياز و تعامل، همکاري و مشورت با يکديگر فراخواند و گفت: نوآوري نيازمند مشارکت‌پذيري، شکيبايي، فرانگري، انعطاف در رويارويي با مشکلات، آينده‌نگري و ارتقاء کيفي برنامه‌هاي توليدي است تا مردم از برنامه‌ها راضي باشند و مخاطبان رسانه ملي افزايش يابد.

وي فراهم کردن زمينه‌هاي نقد و بررسي، پذيرش انتقادها، ايجاد فضاي باز و آشنايي با نتايج را براي مديران نقاط مثبت خواند و گفت: رسانه ملي موظف است نوآوري را علاوه بر دورن ساختار خود در جامعه زمينه‌سازي و ترويج کند.

رئيس صدا و سيما معرفي استعدادهاي درخشان، دانشمندان، مبتکران و نوآوري‌هاي آنان، اطلاع‌رساني نقاط قوت و ضعف نهادهاي موثر در نوآوري و توجه ويژه به مسائل جوانان را از وظايف رسانه ملي خواند و گفت: نوآوري نشانه تحرک اجتماعي و اميد شهروندان به زندگي است و رسانه ملي مي‌تواند با ايجاد ارتباطات قدرتمند با نخبگان و طرح موضوع‌هاي جامعه فضاي نوآوري را تشديد کند.

وي با بيان اينکه برخي افراد از نظريه‌پردازي‌ و بيان حقايق هراس دارند، گفت: جايگزيني فرهنگ ارداتمندي به جاي انتقادپذيري براي جامعه به ويژه براي سازمان صدا و سيما مضر است و بايد تلاش شود با شجاعت و عبور از خطوط قرمز و پرداختن هزينه‌ها به نتايج صحيح نوآوري دست يابيم.

ضرغامي در بخشي از صحبت‌هايش با اشاره به آگهي‌هاي بازرگاني گفت: اين آگهي‌ها در ساعات طلايي پخش مي‌شوند و بايد حوزه پيام صدا و سيما به آگهي‌ها توجه کند. گرچه بخشي از بودجه صدا و سيما از طريق آگهي‌ها تامين مي‌شود، اما بايد به پيام‌ها توجه کرد.

رئيس صدا و سيما با اشاره به شرايط خشکسالي نقش رسانه را در تشويق مردم به رعايت فرهنگ صحيح مصرف به خصوص صرفه‌جويي در آب و برق مصرفي مثبت خواند و گفت: به طور قطع اطلاع‌رساني دقيق و به موقع رسانه ملي مي‌تواند روند افزايش مصرف آب و برق را کاهش دهد.

وي با اشاره به بيانات مقام معظم رهبري افزود: خط مشي اصولي و سياست صدا و سيما جمهوري اسلامي ايران حفظ وحدت و دفاع از مصالح ملي است و بر همين اساس نيز عمل خواهد کرد.

ضرغامي از برنامه‌سازان رسانه ملي خواست برنامه‌ها را طوري توليد کنند تا ترويج‌دهنده تجمل‌گرايي در جامعه نباشد و گفت: عملکرد خوب رسانه ملي در اين سال‌ها با حضور به موقع در عرصه اطلاع‌رساني موجب شده مخالفان نظام يکي از موانع جدي خود را براي مقابله با جمهوري اسلامي همين رسانه ملي عنوان کنند.

رئيس رسانه ملي در ادامه افزود: نوآوري در برنامه‌هاي راديو خيلي ديده مي‌شود، به ويژه در راديو جوان که اميدواريم آقاي گيل‌آبادي در پست جديد هم موفقيت‌هاي بسيار کسب کنند، چرا که نمايش ظرفيت بالايي دارد و تاکنون اداره کل نمايش نتوانسته به لحاظ کميت و کيفيت ايده‌آل‌هاي ما را تامين کند که با حضور آقاي گيل‌‌آبادي اميدواريم اين اتفاق بيفتد.

منبع : مهر

UserName