• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2756
 • شنبه 1386/6/24
 • تاريخ :

افزایش کاربران با تغییرات جدید سایت

نیروهای فنی و گرافیک تبیان تهران

در جهانی که استفاده از فناوری ارتباطات روز به روز  رشد چشم گیری دارد  به روز رسانی پایگاه های اطلاع رسانی می تواند ضامن موفقیت آنها در عرصه های گوناگون ارتباطی باشد. در همین ارتباط محمد رضا واحدی که به  عنوان مدیر بخش فنی سایت تبیان تصمیم به  اعمال تغیراتی در سایت این موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی کرده است.او کوشیده است تا با بهره گیری از قواعد تازه دنیای ارتباطات استفاده کاربران و مخاطبان تبیان را از سایت موسسه تسهیل کند.واحدی ایده های اصلی  شکل گیری این  طرح را در   بهمن ماه 1383 عنوان می کند و عقیده دارد  نسخه آزمایشی سایت که  در خردادماه 1385 راه اندازی شده است  به مرور تکمیل می گردد.

 

 

لطفاً خودتان را به طور کامل معرفی نمائید؟

محمدرضا واحدی هستم. در سال 1378 از دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی رشته مهندسی کامپیوتر فارغ التحصیل شدم. از سال 1380 در تبیان مشغول به کار هستم و در حال حاضر به عنوان مدیر بخش فنی سایت تبیان انجام وظیفه می کنم.

 

شما در طراحی سایت جدید چه اهدافی را دنبال می کردید؟

در طراحی جدید اساسی ترین اهداف، ایجاد یکپارچگی بین بخشهای مختلف سایت و بالا بردن سرعت دسترسی به اطلاعات بوده است. در کنار این اهداف بهبود در روند فعالیتهای بخشهای مختلف، ایجاد ساختاری با قابلیت توسعه با توجه به روند روبه رشد کاربران سایت، معرفی بهتر سایت و بالا بردن رتبه سایت در موتورهای جستجو، بالا بردن سرعت بروزرسانی سایت، بالا بردن امنیت دسترسی به اطلاعات  نیز از دیگر اهداف طراحی ساختار جدید سایت تبیان بوده است.

افزایش کاربران با تغییرات جدید سایت

طراحی سایت جدید تبیان چه مدت زمان طول کشید؟ و  ساختار آن بر چه پایه ای طراحی شده است؟

ایده های اصلی طرح کنونی و استانداردهای مورد نیاز آن در بهمن ماه 1383 مطرح شد و فاز تحلیل این پروژه تقریباً در ابتدای سال 1384 انجام گرفته است. نسخه آزمایشی سایت در خردادماه 1385 راه اندازی شد که البته به مرور در حال تکمیل است. ساختار این سایت بر مبنای معماری چند لایه، تکنولوژی .Net و مطابق با استانداردهای مهندسی نرم افزار بنا شده است. البته نوع طراحی به گونه ای بوده که حداقل وابستگی به یک تکنولوژی خاص در آن وجود دارد و در صورتی که نیاز به تغییر تکنولوژی باشد، این تغییر به سهولت امکان پذیر است.

 

تعداد همکارانی که شما را یاری دادند؟

تعداد همکارانی که ما در این پروژه یاری داده اند بسته به وضعیت پروژه در فواصل زمانی مختلف متغیر بوده است اما بطور متوسط معمولاً بین 8 تا 10 نفر در طراحی و پیاده سازی این پروژه مشغول به کار بوده اند.

 

تفاوت های سایت جدید و قدیم در چه مواردی است؟

مهمترین تفاوت که برای کاربران قابل مشاهده است. یکپارچگی بین بخشهای مختلف سایت از جمله بین بخشهای اصلی، فروشگاه الکترونیکی، کتابخانه، حوزه علمیه و مدرسه اینترنتی است که البته بخش مدرسه اینترنتی بطور کامل راه اندازی نشده است. اما تفاوتهای دیگری نیز وجود دارد که شاید از اهداف اصلی ساختار جدید نیز به شمار می آیند و برای کاربران هم قابل مشاهده نیستند. از جمله تفاوت در معماری و اسکلت بندی سایت، که نتیجه آن در سرعت سایت نمود پیدا می کند. از طرفی با توجه به اینکه سایت تبیان یکی از سایت های پربیننده و تعداد بازدید کنندگان آن در حال افزایش است، این ساختار قابلیت پاسخ دهی به کاربر همزمان بیشتری را نسبت به ساختار قبلی داراست.

 

سایت جدید از کی شروع به کار نمود؟

همانطور که قبلاً هم ذکر شده راه اندازی نسخه آزمایشی سایت جدید از خردادماه 1385 به موازات سایت قدیمی انجام شد. در آذرماه 1385 پس از تکمیل نسبی نسخه جدید، این نسخه جایگزین نسخه قدیمی شد. در حال حاضر نیز بخشهایی وجود دارند که مراحل پایانی طراحی خود را طی می کنند و به زودی به ساختار جدید اضافه خواهند شد. بعضی از این بخشها، بخشهای قدیمی هستند که از ابتدا طراحی شده اند و بخشهایی نیز وجود دارند که در سایت قدیم وجود نداشته اما در ساختار جدید ایجاد شده اند.

 

سرعت بالا آمدن سایت نسبت به گذشته چقدر سریعتر شده و برای این منظور چه تمهیداتی اندیشیده اید؟

در طراحی جدید یکی از مهمترین اهداف دسترسی به اطلاعات با سرعت بالا بوده است بنابراین از معماری و ساختاری استفاده شده است تا این امر تا حدود زیادی محقق گردد. در همین راستا علاوه بر اینکه ما سعی کرده ایم زمان پاسخ گویی پردازش ها را به کمترین زمان خود برسانیم، در طراحی صفحات نیز تلاش شده تا حد امکان حجم اطلاعاتی که بین سایت و کاربر رد و بدل می?شود به حداقل ممکن برسد تا از پهنای باند موجود به طور بهینه استفاده شود. با این تمهیدات فکر می?کنم که سرعت سایت نسبت به گذشته افزایش چشمگیری یافته است. هر چند که تعداد کاربران نیز با افزایش قابل توجهی روبرو بوده  است .

افزایش کاربران با تغییرات جدید سایت

آیا با دیگر مرورگرها هم بجز IE هم خوانی دارد؟

یکی از مشکلاتی که بعضاً در سایت قدیم به بخش فنی انتقال داده می شد عدم تطابق صفحات سایت با مرورگرهای دیگر بجز  IE6.0 بود. در نسخه جدید، صفحات به گونه ای طراح شده اند تا  در مرورگرهای  IE6.0 ، IE.7.0 ، Firefox، Netscape و Opera نمایش قابل قبول و یکسانی داشته باشند. البته ممکن است بعضی از قسمتها در بعضی از مرورگرها نمایش درستی نداشته باشند، اما بخش اعظم سایت بدرستی نمایش داده می شود و این نواقص نیز در حال بررسی است و بزودی برطرف خواهد شد.

 

نحوه دسترسی کاربران به خدمات سایت و یا کارنامه آنها چه تغییری نموده است؟

در ساختار جدید بخشی طراحی شده با نام «تبیان من» که کلیه امکاناتی را که یک کاربر جهت تعامل با سایت نیاز دارد به طور متمرکز در این بخش در اختیار خواهد داشت که یکی از این امکانات کارنامه کاربر است که گزارش کاملی از وضعیت امتیازات کاربر در سایت را ارائه   می دهد. در این بخش کاربر می تواند نمایی از صفحه اصلی سایت را نیز مطابق با سلیقه خود داشته باشد.

البته بخش «تبیان من» بخشی نوپا و جدید در سایت تبیان است و با این هدف ایجاد شده است که در آینده امکانات ویژه ای جهت استفاده بهتر کاربران از سایت در آن، فراهم گردد.

 

برای بخشهای پرطرفدار مثل دانلود، ثبت مطالب و... چه تغییراتی انجام شده است؟

در بخشهای پرطرفدار سعی شده که اصلاحاتی اساسی انجام گیرد و سیستم مطابق با نیاز کاربران طراحی شود. مثلاً بخش دانلود نسبت به بخش دانلود سایت قدیم تغییرات بسیار زیادی داشته و امکانات زیادی ایجاد شده تا کاربران بتوانند استفاده لازم را از این بخش ببرند که ارائه نظرات در مورد نرم افزارها از جمله این امکانات است. از لحاظ مدیریتی نیز تمهیداتی اندیشیده شده تا این بخش طبق نظرات کاربران در کمترین زمان ممکن بروز رسانی شود. لذا ما تمامی تلاش خود را کرده ایم تا این بخشها بیشتر از گذشته مورد توجه کاربران عزیز قرار گیرند.

 

مراجعه کاربران به سایت جدید نسبت به سایت قدیم چقدر افزایش داشته است و استقبال تا چه حدی بوده است؟

تعداد مراجعات به سایت 60 تا 70 درصد افزایش داشته است که با توجه به اینکه هنوز تعدادی از بخشهای جدید و پرطرفدار راه اندازی نشده اند و بعضی از بخشهایی هم که راه اندازی شده اند در حال تکمیل هستند، پیش بینی می شود روند افزایش تعداد کاربران سایت همچنان ادامه داشته باشد.

ورود به سایت تبیان از طریق موتورهای جستجوی Google و Yahoo نیز 10 در صد افزایش داشته  که خود نشان از موفقیت سایت در معرفی بهتر به موتورهای جستجو دارد .

افزایش کاربران با تغییرات جدید سایت

خصوصیات دیگر سایت جدید چیست؟ لطفاً توضیح دهید؟

سیستم جستجوی تبیان در سایت جدید تقویت شده و همچنان در حال توسعه می باشد تا کاربران بتوانند در کوتاه ترین زمان به مطالب مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند. از طرفی در طراحی صفحات سایت تلاش شده تا کلیه نیازهای کاربران بررسی گردد و مطابق با نیازها امکاناتی از قبیل آخرین مطالب یک بخش، تبلیغات مربوط به بخشهای جدید یا پربیننده، ارزیابی کاربران در مورد یک مطلب، نظرات کاربران در مورد یک مطلب و منوها و مطالب مرتبط، در صفحات گنجانده شود تا کاربران بتوانند در حداقل زمان حداکثر استفاده را از مطالب سایت ببرند. بخشهایی مانند جستجوی تصاویر سایت که نتیجه ایجاد یکپارچگی در کل سایت است به همراه آلبوم تصاویر من ، از دیگر امکاناتی هستند که در سایت جدید ایجاد شده اند و کاربران می توانند با جستجو در تصاویر سایت تبیان ، تصاویر مورد علاقه خود را انتخاب کرده و در آلبوم هایی که خودشان ایجاد ومدیریت می کنند قرار دهند . پیام تبیان ، یکی دیگر از بخشهای جدیدی است که در جهت برقراری ارتباط سریع و مطمئن بین مسئولان سایت و کاربران طراحی شده و در حال حاضر پیامهای مربوط به بخشهای مشاوره و عضویت از طریق این سیستم برای کاربران ارسال می گردد و در آینده امکان ارسال پیام توسط کاربران نیز ایجاد خواهد شد تا نیازهای کاربران عزیز در کمترین زمان پاسخ داده شود.

 

در آخر اگر حرفی مانده است بفرمایید؟

در انتها جا دارد ابتدا از مدیرعامل سابق مؤسسه تبیان، جناب آقای دکتر طالب پور که در حقیقت بانی اصلی چنین حرکتی در سایت تبیان بودند قدردانی نمایم و همچنین از کلیه همکاران و مدیران در تهران و قم که ما را در انجام این پروژه همراهی نمودند و کاربران عزیز که در این مدت با نظرات و پیشنهادات سازنده  خود ما را در اجرای هر چه بهتر این پروژه یاری نمودند کمال تشکر را داشته باشم. از آنها  تقاضا می کنم همچنان یار و یاور ما باشند. امیدوارم بتوانیم با کمک کاربران محترم در جهت اعتلای فرهنگ اسلامی گام مؤثری برداریم.

 

روابط عمومی موسسه تبیان

 
UserName