• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1328
 • سه شنبه 1386/6/20
 • تاريخ :

انرژی هسته‌ای ایران با مجموعه "فتانه" روایت می‌شود

مجموعه فتانه

در آستانه سفر بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران، یک شبکه جاسوسی می‌کوشد با انتقال آلودگی اتمی دلایل کافی برای متهم کردن ایران در اختیار بازرسان قرار دهد. این خلاصه‌ای از داستان مجموعه "فتانه" به کارگردانی جواد اردکانی است.

وارد سازمان انرژی اتمی می‌شوم. حراست سازمان بعد از دیدن کارت شناسایی طبق هماهنگی من را به سمت خودرویی راهنمایی می‌کند که باید مرا به محل استقرار گروه "فتانه" برساند تا مهمان اولین روز کلید خوردن این مجموعه باشم. از کنار ساختمان‌های بسیاری عبور می‌کنم و خیلی دلم می‌خواهد وارد آنها شوم تا از نزدیک با فعالیت‌هایی که انجام می‌شود، آشنا شوم.

بعد از چند دقیقه به ساختمان خوارزم می‌رسم. جلو ساختمان اردکانی به همراه حمید آخوندی و رضا جلالی تهیه‌کنندگان، عوامل و مسئولان سازمان انرژی اتمی ایستاده است. چشم دوربین که روی سه پایه ثابت قرار دارد به سمت پله‌های رو به روی ساختمان خوارزم است.

با گفتن کلمه "حرکت" از سوی علیرضا نجف‌زاده، دستیار کارگردان، دوربین نظاره‌گر قاسم زارع، مجید مشیری، علی قربانزاده و مهدی صبایی می‌شود که از پله‌ها پائین می‌آیند. غیر از مشیری بقیه سوار خودرو می‌شوند و به سرعت محل را ترک می‌کنند.

 

با گفتن کات کارگردان چشمی دوربین هم بسته می‌شود. این صحنه به صورت نمادین با حضور مسئولان انرژی اتمی گرفته می‌شود. در واقع محمود (زارع) برای ارائه گزارشی از فعالیت‌های گروه تصویربرداری به عبدی (مشیری) آمده بود. این توضیحاتی است که دستیار کارگردان پروژه می دهد و می‌گوید: "مجموعه تلویزیونی "فتانه" سه ماه پیش تولید داشت، چرا که علاوه بر ایران، بخش‌هایی از کار در اوکراین شهر کیف و دبی هم کار می‌شود."

اردکانی درباره زمان طولانی نگارش این مجموعه که سه سال به طول انجامیده به مهر می‌گوید: "نگارش این مجموعه به عهده خودم بود و با توجه به موضوع فیلمنامه، چند مرحله تحقیقات داشت و از نظرات کارشناسان مختلف در این باره استفاده کردم، حتی تا پایان پروژه هم این مسئله ادامه خواهد داشت. در واقع حساسیت و اهمیت موضوع اقتضا می‌کرد تا در فیلمنامه با دقت بیشتری عمل کنیم."

وی درباره وقفه این مجموعه که قرار بود سال گذشته تولید شود، توضیح می‌دهد: "دلیل اینکه پارسال این کار انجام نشد، مجموعه مسائلی بود که بخشی از آن به شبکه و صدا و سیما مربوط می‌شود که از آن میان می‌توان به کمبود بودجه و تغییر مدیریت مجموعه اشاره کرد. این اتفاقات باعث شد کار به تاخیر بیفتد. امیداوریم این تاخیر به نحوی اسباب خیر شود تا در شرایط بهتری کار را انجام دهیم."

کارگردان مجموعه "فتانه" درباره نام این مجموعه با توجه به داستانی که دارد، می‌گوید: "نام "فتانه" از نسخه اولیه این مجموعه انتخاب شده بود و روی کار ماند، چرا که شخصیت محوری ما زنی به نام فتانه بود که بعد این شخصیت تغییرات زیادی کرد و اسمش سیمین شد. قطعاً نام این مجموعه تغییر می‌کند."

وی درباره جالی خالی پرداختن به موضوع انرژی هسته‌ای در رسانه می‌افزاید: "در تلویزیون و در رسانه ما تاکنون کار شایسته‌ای انجام نشده است. با توجه به ابعاد گسترده این موضوع و تاثیراتی که در مواضع مختلف زندگی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی ما به جا می‌گذارد، قطعاً باید به آن پرداخته می‌شد. فکر می‌کنم از سوی رسانه‌ها کم کاری شده و به نوعی باری به هر جهت بوده، شاید مسئولان رده یک کشور در این زمینه کم توجهی کردند."

مجموعه فتانه

کارگردان مجموعه "فتانه" درباره اینکه چطور این مسئله علمی را با بار دراماتیک تلفیق کرده تا هضم آن برای مردم عامی راحت‌تر باشد، توضیح می‌دهد: "ما این مشکل را با کلیه موضوعات علمی داریم، چرا که زبان علمی برای مردم عامی قابل فهم نیست و طبیعی است ما مایل نیستیم برای یک مخاطب محدود مجموعه بسازیم، بلکه عامه مردم برای تماشای فیلم بنشینند، به همین دلیل یک قصه جاسوسی جذاب را مبنای کار قرار دادیم تا بینندگان را جذب کند و در دل کار یک سری اطلاعات عمومی و علمی در اختیار مردم قرار می‌دهیم."

وی با اشاره به بازیگران این مجموعه می‌گوید: "آزیتا حاجیان، صبا کمالی، عاطفه رضوی، ثریا قاسمی، سعید نیکپور، علی قربانزداه، مجید مشیری، قاسم زارع و ... در مجموعه "فتانه" بازی می‌کنند. در مجموع کار پربازیگری است. سعی کردم دو نکته را در چینش بازیگران توجه کنم. در واقع از بازیگران دستمالی شده و تکراری تلویزیون بهره نبردم یا اگر هم استفاده کردم در نقشی متفاوت قرار دادم. بعضی وقت‌ها بازیگری را می بینیم که در چهار کانال تلویزیون بازی دارد."

اردکانی ادامه می‌دهد: "این مسئله بر ارتباط مخاطب تاثیر می‌گذارد. به عنوان نمونه در این مجموعه از نیکپور و حاجیان در نقش‌های منفی استفاده کردم و در مابقی هم سعی شده حتی الامکان برای تماشاگران نو باشد. مجموعه "فتانه" در 20 قسمت 45 دقیقه‌ای تهیه می‌شود. لوکیشن‌های این مجموعه سازمان انرژی اتمی، اصفهان، اوکراین ودبی است. اقدامات لازم هم برای خارج از کشور فراهم شده است و تصویربرداری شش ماه به طول می‌انجامد."

آخوندی، تهیه‌کننده درباره پذیرش تهیه‌کنندگی این مجموعه می‌گوید: "با توجه به اینکه موضوع دستیابی به فناوری هسته‌ای لازمه شرایط فعلی هر جامعه است و به طور طبیعی حق خودمان می دانیم که با عناصر فرهنگی ماجرا را باز کنیم، چرا که بهترین زبان برای تفهیم انرژی هسته‌ای و توانمندیی‌هایی که در این باره انجام می‌شود، فیلمسازی و سریال‌سازی است. ما در این مجموعه قصد نداریم بحث علمی کنیم، بلکه در قالب یک موضوع دراماتیک، ضرورت این موضوع را می‌گوییم."

وی ادامه می‌دهد: "برای تولید این مجموعه به لحاظ بودجه مشکل داریم و موضوع را به شبکه منتقل کردیم. مدیر شبکه و مدیر گروه هم قول دادند مشکلات را مرتفع کنند. از سوی دیگر به خاطر تغییراتی  که در فیلمنامه با نظر مدیر شبکه داده شد. این مجموعه که قرار بود در گروه ب تولید شود به الف تغییر کرد و بخش خارج از کشور افزایش یافت."

رضا جلالی، تهیه‌کننده درباره اینکه چرا بودجه این مجموعه از ب به الف تغییر کرد، می‌گوید: "به دلیل اینکه ما مجموعه ب تا به حال کار نکردیم، وقتی فیلمنامه را خواندیم، گفتیم این مجموعه الف است و چون "فتانه" در گروه تاریخ و مناسبت‌های شبکه یک قرار بود ساخته شود، ب بود. بعد از صحبت با مدیر شبکه و مدیر گروه و اضافه شدن بخش‌هایی به کار این مجموعه به الف تبدیل شد."

جلالی درباره اینکه این مجموعه قرار بود به تهیه‌کنندگی فرد دیگری تولید شود، چه طور کار به شما واگذار شد، می‌گوید: "در ابتدا ما نمی‌دانستیم و در طول کار متوجه شدیم که قرار بود فرد دیگری این مجموعه را بسازد، ولی دلیل انصراف او را نمی‌دانم، چرا که کنکاش نکردیم."

قربانزاده با اشاره به اینکه از بازی در این مجموعه خوشحال است، درباره کاراکترش توضیح می‌دهد: "نقش مسعود را بازی می‌کنم. بعد از مطالعه فیلمنامه متوجه متفاوت بودن این کاراکتر نسبت به کاراکترهایی که بازی کرده بودم، شدم. نقش مسعود تفاوت عمده‌ای با دیگر کاراکترهایم دارد، ولی در حال حاضر حضور ذهن ندارم برای شما مثال بزنم. این مجموعه قصه زیبایی دارد و شخصیت‌پردازی‌ها مناسب است." قربانزاده یک فیلم تلویزیونی به کارگردانی عبدالله باکیده و یک فیلم سینمایی "صد سال به این سال‌ها" به کارگردانی سامان مقدم و مجموعه "خاطرات خاموش" به کارگردانی افشین علیزاده در نوبت پخش و اکران دارد.

 

مهدی صبایی درباره پذیرش بازی در این مجموعه می‌گوید: "سابقه همکاری با آقایان آخوندی و جلالی را در "روز سوم" داشتم، وقتی بازی در این مجموعه پیشنهاد کرده بودند، تازه کارم در یک فیلم 90 دقیقه‌ای تمام شده بود. در واقع پنج تا 90 دقیقه‌ای بازی کرده بودم، خیلی خسته بودم، اما وقتی فیلمنامه این مجموعه را خواندم، برایم خیلی جذاب بود. نقش عماد یک پلیس امنیتی به من پیشنهاد شده بود، پلیسی که علاوه بر اینکه فرد شوخی است، اما در کار خیلی جدی است."

صبایی درباره اینکه الان که مجموعه "بدون شرح" تکرار می‌شود، تا چه حد ضعف در کار خود می‌بینید، می‌گوید: "مسلماً ضعف‌هایی می‌بینم. وقتی آدم کار دو ماه پیش خود را می‌بیند، متوجه ضعف کارش می‌شود، حال چه برسد به مجموعه‌ای که پنج سال پیش بازی کرده! اگر بازیگر متوجه ضعف بازی‌اش نشود، باید از بازیگری کنار برود. در مجموع بازی در مجموعه‌های جدی را خیلی بیشتر از طنز دوست دارم. اگر هم در مجموعه طنز موقعیت هم بازی کردم، به این دلیل بود که خواستم توانایی خود را نشان دهم." او مجموعه "بام‌های مه گرفته" و فیلم‌های "آب نبات" و "زائر" را در نوبت پخش دارد.

صبا کمالی، بازیگر نقش سیمین درباره فیلمنامه و کاراکترش توضیح می‌دهد: "فیلمنامه "فتانه" یکی از کامل‌ترین متن‌هایی بود که خواندم. در واقع شخصیت‌‍پردازی و تعلیقی که داشت من را جذب کرد. شخصیت پردازی تعلیق برای من شخصا به عنوان بازیگر خیلی جذاب است. این مجموعه خیلی از وجوهی که من دلم می خواست، داشت. شخصیت سیمین خیلی کامل است."

منبع : خبرگزاری مهر

UserName