• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 971
 • سه شنبه 1386/6/20
 • تاريخ :

فارنهایت‌٩/١١» در روزهای آینده

فارنهایت‌٩/١١

به انگیزه‌ی پخش مستند «فارنهایت‌٩/١١» در روزهای آینده

دعوت مایكل‌مور از بوش، برای تماشای این فیلم همراه با چیپس

فیلم مستند «فارنهایت 9/11 » سه شنبه در قالب برنامه «مستند چهار» از تلویزیون پخش می‌شود.

این فیلم به كارگردانی مایكل مور، منتقد صریح الهجه جورج بوش، نخستین اثر مستند در آمریکاست که در صدر جدول فیلم های پرفروش جای گرفته است.

مایكل مور این فیلم را به مردم عراق، به کودکان آمریکایی و عراقی و همه کسانی که از اقدامات آمریکایی رنج می‌کشند و از دست او به ستوه آمده‌اند، هدیه كرده است.

«فارنهایت 9/11» كه برای دومین بار از تلویزیون ایران پخش می‌شود، فیلمی ستیزه جویانه است که لبه‌ی تیز انتقادات خود را متوجه تصمیم دولت آمریکا برای حمله به عراق كرده است.

** تصاویری تکان دهنده از ارتباط بوش ، بن لادن و جنگ

مایکل مور در این فیلم مستند با بررسی اهداف رییس جمهور امریکا در حمله نظامی به عراق از رابطه خانواده بوش و بن لادن سخن می‌گوید که از دهه‌ی 1970 تا کنون تداوم یافته است.

این فیلمساز پرآوازه آمریکایی در مستند فارنهایت 9/11 با طرح حادثه 11 سپتامبر ارتباط سه جانبه‌ی بوش، بن لادن و جنگ را به تصویر می‌کشد.

هدف «مور»، از ساخت این فیلم، آگاه کردن مردم آمریکاست که به گفته‌ی او «ابلهی چون بوش را به ریاست جمهوری برگزیده‌اند».

مایکل مور که برای ساخت فیلم «فارنهایت 9/11» مدتی را در عراق و در میان سربازان آمریکایی در زندان‌های عراق گذرانده بود، خود گفته است كه تماشاگران در این فیلم صحنه‌هایی را می‌بینند که تا کنون ندیده‌اند؛ تصاویری تکان دهنده که برای بینندگان کاملا غریبه و ناشناخته است.

** انتقاد سیاستمداران، استقبال مردمی

این فیلم اگرچه توسط بسیاری از علاقه‌مندان سینما مورد استقبال قرار گرفت و حتی نخل طلای كن را در بخش بهترین فیلم مستند از آن خود کرد، اما به شدت مورد انتقاد متحدان سیاسی جورج بوش قرار گرفت و از سوی آن‌ها فیلمی «به شدت مغلطه آمیز» توصیف شده است.

به گزارش ایسنا، اما مور به تمامی منتقدانی كه اعلام كردند برداشتش در فیلم به شدت سیاسی بوده است و «فارنهایت 9/11» به آن معنی مصطلح مستند نیست گفت:ما در حمله به عراق هزاران غیرنظامی را کشته‌ایم؛ می‌خواهم کسانی که فیلم من را تماشا می‌کنند با چشم خود ببینند که برخی از این غیرنظامی‌ها که کشته‌ایم چه کسانی بودند.

مور، هم چنین درباره‌ی دلایل استقبال از فیلمش گفته بود: مردم آمریكا مى‌دانند، كاخ سفید و رسانه‌ها، حقیقت را از آن‌ها مخفى كرده‌اند. به این جهت به دیدن فیلم من مى‌روند.

** دعوت مور از بوش، برای تماشای فیلمش همراه با خوردن چیپس

«فارنهایت 9/11» یك فیلم ضد بوش است كه توانست با فروشی بالغ از 100 میلیون دلار در طی هفته‌های پیاپی صدرنشین جدول فروش آمریكا شود. این فیلم که به خاطر استقبال مردم، در 2000 سینمای آمریکا و سراسر انگلستان به نمایش درآمد از همان نخستین روز اکران با تحسین رسانه‌ها همراه شد.

مایكل مور در زمان اكران فیلم حتی نامه‌ای سرگشاده روى سایت خود گذاشت و جورج بوش را كه عازم ویلایش در كرافورد تگزاس براى گذراندن تعطیلات تابستانى بود، دعوت كرد كه با او به دیدن فیلم «فارنهایت 9/11» بیاید!

مور، در نامه‌اش براى تشویق بوش به پذیرفتن دعوت، حتی نوشته بود: بازگشایى فیلم در كرافورد، این فرصت را به وجود مى‌آورد كه كمى چیپس، پفك و یك عالم حقیقت گیر ما بیاید.

** بازتاب سینمایی «فارنهایت 9/11» در رسانه‌ها

در زمان اكران جهانی فیلم «فارنهایت 9/11» روزنامه «یواس ای تودی» با بررسی اعتراضات مطرح شده در فیلم برضد تهاجم آمریکا به عراق، این فیلم را حاوی اطلاعات مفید، محرک، ترسناک و بیش از همه سرگرم کننده خواند.

روزنامه «نشنال دیلی» نیز نوشت «فارنهایت 9/11» پربیننده ترین فیلم سال خواهد بود. لوس‌آنجلس تایمز نیز آن را فیلمی مهم در تاریخ فیلمسازی آمریکا خواند و گفت: باید حتما به تماشای آن رفت.

** «فارنهایت 9/11» در ایران

مستند «فارنهایت 9/11 » در فاصله‌ای اندك از ساخت در آمریكا، در سینماهای ایران نیز به روی پرده رفت و مسوولان سینمایی كشور همزمان با اعلام خبر اكران «فارنهایت 9/11» در ایران، از سیاست اكران همزمان فیلم های مطرح جهان در ایران به عنوان سیاستی جدی یاد كرده و ابراز امیدواری كرده بودند كه هم‌چنان نمونه‌های موفقی از اجرای این سیاست را مشاهده كنیم. این فیلم كه درآبان ماه سال 83 در ایران اكران شد، در ‌39 روز نمایش در یك سینما، ‌22 میلیون فروش داشت.

***

«فارنهایت 9/11» در همان سال از تلویزیون ایران نیز پخش شد و حال پس از سه سال و در فاصله‌ای اندك از تكرار دیگر ساخته‌ی مور، با نام «بولینگ برای كلمباین» از شبكه چهار سیما، از این شبكه پخش می‌شود.

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط  :

متن سخنان مایكل مور، كارگردان آمریكایی خطاب به جورج بوش

بولینگ برای كلمباین

مایکل مور :به خاطر 300 از ایرانیان عذرخواهی می کنم

UserName