• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 886
 • دوشنبه 1386/6/19
 • تاريخ :

مظلومیت فرهنگی واژه‌ی معناداری است كه به آن دچاریم

رضا میركریمی

در آستانه‌ی روز ملی سینما /

رضا میركریمی:

مظلومیت فرهنگی واژه‌ی معناداری است كه به آن دچاریم

رضا میركریمی گفت: امشب ضیافت جشنی را برپا می‌كنیم كه نه فقط برای برگزیدگان احتمالی جشن و برای پاسداشت زحمات كاندیداها، بلكه به احترام سینمای ایران همه دور هم جمع شده‌ایم و جشن برگزار می‌كنیم. بنابراین در انتهای برگزاری این جشن‌ها همه برنده هستیم و من به همه تبریك می‌گویم.

وی به‌عنوان یك كارگردان كه موقتاً در مدیرعاملی خانه سینما حضور دارد، در ادامه، سخنانش را به این نهاد صنفی متمركز كرد و گفت: از ابتدای حضورم در خانه‌ی سینما با خود عهد كرده بودم، كمتر حرف بزنم. نمی‌خواهم مثل برخی از مدیران كه می‌گویند، ویرانه‌ی تحویل گرفتم یا بخواهم به رخ بكشم كه زندگی شخصی و خصوصی‌ام به خطر افتاده بنابراین این دو جمله كلیشه‌ی را مطرح نمی‌كنم. چون قبل از من زحمات زیادی كشیده شده بود و در ادامه‌ی راه، آبرو و عزت و سرمایه‌ای كه به هر كدام از ما داده شده است را سعی كردیم، سهمی از آن را برای كل سینما و حركت صنفی هزینه كنیم و فكر می‌كنم هیات مدیره با چنین تصوری این مسئولیت را بر عهده گرفت.

میر كریمی گفت: قصد ندارم در این مراسم بیلان كاری ارایه بدهم. چون این سخنان در حوصله‌ی این مراسم نیست. من معتقدم آنچه می‌شود، حس كرد را نباید مطرح كرد. اگر اتفاقی افتاده است، اعضا خودشان متوجه می‌شوند و اگر اتفاقی نیفتاده است، قطعا با حرف زدن درست نمی‌شود.

وی رویكرد هیات مدیره را تدبیری توام با آرامش در این مدت دانست و گفت: وقتی یك عده‌ی كوتاه‌تر از همه می‌بینند، البته بلندتر از همه حرف می‌زنند ما قصد كردیم وارد جریانات ژورنالیستی آنها نشویم و صحه صدر را به عنوان دستور كار قرار دادیم و هیات مدیره از این جهت بلند نظرانه سكوت و خویشتنداری كرده است. چون امیدوار است روزی فرا برسد كه این دوستان متوجه باشند كه به حق یا ناحق كشتی كه در آن هستند را دارند سوراخ می‌كنند.

وی در بخشی دیگر از سخنانش، یكی از اهداف هیات مدیره‌ی خانه‌ی سینما را ارایه تصویری به عنوان یك نهاد قدرتمند در نزد مسئولین در حوزه‌ها دیگر دانست و گفت: فكر می‌كنم در این زمینه این اعتماد سازی انجام شد و خیلی خوب هم انجام شد كه این شخصیت صنفی مورد اعتماد قرار بگیرد و حمایت‌های ویژه‌ای از آنها انجام شود.

میركریمی تاكید كرد: هیچ صنفی قدرتمند نیست ،مگر در خانه یك وفاق و همدلی اتفاق بی‌افتد. ما سعی كردیم در این مدت صنوف را فعال كنیم و در همین راستا آموزش صنفی، مراسم بزرگداشت برگزار كردیم كه به نظرم در این زمینه اتفاقات خوبی افتاده است. از جمله تجمع 29 خرداد ماه كه تجمع دفاع از حقوق سینمگران را برپا كردیم.

مدیرعامل خانه‌ی سینما به تمایز خانه سینما با دیگر تشكلات صنفی اشاره كرد و گفت: "هویت صنفی" در آن مترادف با "هویت ملی" است. به عنوان یك رسانه قدرتمند كه فرهنگ ساز است، هر حركت صنفی در

خانه سینما معنای ملی دارد و وظیفه اعضا بسیار خطیر است، بنابراین مراقبت جدی می‌طلبد.

وی به سخنان چندی قبل مقام معظم رهبری درباره‌ی مظلومیت فرهنگی اشاره كرد و گفت: از این جمله تعابیر زیادی می‌توان داشت و تصور بنده این است كه مظلومیت فرهنگی واژه‌ی معناداری است كه

هم‌اكنون دچار آن هستیم. آن سیاست و اقتصاد زدگی مفرط و به رسمیت نشناختن جایگاه فرهنگ و بی‌اعتنایی به اهالی این حوزه، می‌تواند بسیاری از هزینه‌ها را تحمیل كند.

وی افزود: ما درون جامعه‌ی خودمان ـ جامعه‌ی سینمایی ـ هم مظلوم هستیم. چون اندكی از جامعه‌ی ما تیریبون‌های در اختیار دارند كه شناسنامه بیرونی جامعه سینمایی كشور شده‌اند و خانواده‌ی متین سینما در حاشیه آن قرار گرفتند، كسانی كه با هیاهو به غیر خودی بودن خودشان افتخار می‌كنند.

میر كریمی گفت: به همان میزان كه دستمایه قرار دادن بدبختی مردم و انعكاس آن درجشنواره‌های جهانی درست نیست، به همان میزان بازی كردن با اعتقادات و باورهای مردم و پایین آوردن آسمان روندی كه این روزها دچارش هستیم، نامناسب است. این افراط و تفریط سینمای ایران باعث شد، بدنه فهیم سینما به دلیل بی‌اعتمادی مظلوم واقع شوند. بنابراین كسی كه مورد اعتماد قرار نمی‌گیرد، نمی‌تواند كار خلاق انجام بدهد و حاصل این بی‌اعتمادی حاصلی جز مظلومیت، ‌دخالت به جای نظارت، مشاركت به جای حمایت و بی‌اعتمادی به هنرمندی كه جزو مهمی از جامعه است، نمی‌تواند باشد.

وی خطاب به هنرمندان گفت: یكسال ماموریت خود را درخانه‌ی سینما پشت سر گذاشتم و یكسال دیگر ماموریت داریم، اگر كوتاهی انجام شده است، سهوا یا در موارد دیگری چون منافع جمع مد نظر بوده است من پوزش می‌خواهم. حلالمان كنید.

میركریمی اظهار امیدواری كرد: آنچه به عنوان آبرو برای سینما می‌پسندیم، اتفاق می‌افتد. كسانی كه به دنبال حاشیه سازی هستند به عقل بی‌آیند.

مدیرعامل خانه‌ی سینما در پایان گفت: در مراسم روز سه شنبه فقط به خاطر سینمای ایران و عزت سینمای ایران بیاییم و جشن بگیریم.

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط :

روز ملی سینما را دریابیم

 

UserName