• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 802
 • سه شنبه 1386/6/13
 • تاريخ :

افتتاح تالار "محراب" منتظر تاییدیه‌ آتش نشانی و...

تالار محراب

وضعیت تالارهای نمایشی تهران در گفتگو با هومن اخلاقی

مهندس هومن اخلاقی، سرپرست دفتر طرح‌های عمرانی و املاك وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است كه از مهر ماه سال گذشته این مسئولیت را پذیرفته و پروژه‌های عمرانی تالارهای محراب، تئاتر شهر، سنگلج ، نیاوران و ... به او محول شده است، در گفت وگویی با خبرنگار تئاتر ایسنا به تشریح وضعیت پروژه‌های "محراب" و "تئاتر شهر" و طرح‌های جدید این دفتر در حوزه‌ی ساخت و سازهای عمران تئاتر پرداخت.

دریافت تاییدیه آتش نشانی تنها اعتبار افتتاح تالار "محراب" است

هومن اخلاقی در گفت و گو با ایسنا درباره وضعیت پروژه‌ی "محراب" و علت توقف این پروژه طی سالهای گذشته تا امروزبه ایسنا گفت: یكی از علت‌های توقف این پروژه به اعتباری مرتبط است كه در هر زمان هزینه می‌شود، اما امكان دارد در آن شرایط تالار به آن اندازه پیشرفت نكرده باشد كه قابلیت افتتاح داشته باشد. مثل شرایط فعلی تالار "محراب" كه اگر كسی از بیرون به پروژه نگاه كند، تصور می‌كند كه تالار قابل بازگشایی است، در حالی كه وضعیت اطفاع حریق، فازهای برق، سیستم تاسیسات و ... هنوز آماده نیست در حالیكه هیچ كدام از این مسایل در ظاهر مشخص نمی‌شود.

وی در عین حال تاكید كرد: مادامی كه این مسایل آماده نشود، هیچ تالاری قابل استفاده نیست و مسایلی از این دست به راحتی می‌توانند پروژه‌ای را عقب بیاندازند.

وی ادامه داد: پروژه تالار "محراب" نیز همچون خیلی از پروژه‌های عمرانی دولتی كه به درازا می‌كشند از این قاعده مستثنی نیست، زیرا كه معمولا فعالیت‌های عمرانی بیشتر از زمانی كه نیاز دارند به دلیل مشكلات اعتباری و مسایل مدیریتی زمان بر هستند.

اخلاقی درباره‌ی زمان پذیرش مسوولیت و وضعیت تالار "محراب" گفت: در آن زمان با چند گروه پیمانكار مواجه بودیم كه هر كدام كارهایی را انجام داده بودند و مطالباتی داشتند كه بخشی از آن پرداخت نشده بود و بخش اندكی هم باقی مانده بود و همگی احتیاج به رسیدگی داشت.

وی تصریح كرد: در چنین شرایطی ترجیح دادیم تا اعتبارات موجود را صرف تسویه حساب با این پیمانكاران و اعزام پیمانكاران جدید برای انجام سایر كارهای عمرانی بكنیم و خوشبختانه تا امروز تمام كارهای بازسازی به خوبی پیش رفته است.

وی درپاسخ به دلایل تاخیر پروژه برای افتتاح در تیرماه سال جاری، گفت: برنامه‌ی بازسازی تالار "محراب" طبق برنامه‌های ما جلو رفته است، منتها اگر كمی گرفتار مسایل مالی وزارتخانه و نحوه هزینه كردن اعتبارات موجود نمی‌شدیم، قطعا تا پایان تیرماه تالار افتتاح می‌شد و در شرایط حاضر افتتاح تالار طبق همان وعده اولیه به پایان شهریور ماه موكول شد.

وی با تشریح وضعیت فعلی این مجموعه، افزود: تا حدی كار الحاق بخش اداری و تجهیزات آنها باقی مانده است و در كنار آن باید وضعیت آگوستیك دو پلاتوی تمرین تالار را هم بررسی كنیم. از طرفی سیستم برق تالار نیز به صورت كامل باید اصلاح شود و تا زمانی كه تاییدیه آتش نشانی منطقه را دریافت نكنیم، تالار قابل افتتاح نیست و تا زمان دریافت تاییدیه هیچ تالاری افتتاح نخواهد شد و نمی‌تواند.

اخلاقی اضافه كرد: سیستم تاسیساتی تالار نیاز به اصلاحاتی دارد كه در حال انجام است و در كنار آن باید منبع ذخیره آتش نشانی نیز در مجموعه نصب شود، هر چند كه بحث اعلام حریق درحال انجام است.

این مدیر عمرانی درباره چگونگی ساخت تكیه مخصوص مراسم مذهبی وآیینی در محوطه باز تالار محراب، گفت: متاسفانه هنوز هیچ گونه فعالیتی در جهت محوطه سازی مجموعه انجام نشده است و فقط یك حیات آسفالت وجود دارد كه هیچ طراحی و ساختی برای بازسازی آن صورت نگرفته و در كنار این فعالیتها كارشناسان ما باید بررسی كنند كه آیا ساخت این تكیه درفضای باز مجموعه‌ی "محراب" امكان پذیر هست یا نه ؟

وی بررسی پست برق واحیای در ورودی و سردر تالار را از دیگر كارهای باقی مانده دانست و به ایسنا گفت: اگر بودجه و اعتبارات 86 به موقع برسد، قطعا همه این كارها انجام می‌شود زیرا تغییرات و اصلاحات باقی مانده جزیی است و خیلی زمان و هزینه نمی‌خواهد، اما مادامی كه این اعتبار نرسد كاری از پیش نمی‌رود.

سرپرست دفتر طرح‌های عمرانی و املاك وزارت ارشاد درباره اعتبارات پرداختی طی این سالها برای بازسازی این مجموعه، گفت: در برنامه سوم توسعه و قبل از سال 78 حدود 37 میلیون اعتبار برای تالار در نظر گرفته شده بود كه این رقم در سالهای 78 تا 83 به چهارصد و 26 میلیون ، در سال 84 به 471 میلیون و در سال 85 به صد میلیون اعتبار مصوب رسید كه البته در سال 85 به دلیل محدودیت زمان تنها 50 میلیون آن صرف شد.

وی خاطر نشان كرد: تالار محراب، جزو سالنهای درجه یك محسوب نمی‌شود، ولی در مجموع سالن خوبی است و تجهیزات مناسبی برای آن در نظر گرفته شده است ، اما چون این تالار از پیش ساخته شده بود ما خیلی امكان تغییر شكل در آن را نداشتیم و تنها به مرمت ، بازسازی واحیای سیستمهای نور، صدا، كف، صندلی‌ها، آگوستیك و ... پرداختیم.

با توافق بنیاد رودكی پاركینگ روبروی تالار وحدت مجموعه تئاتری می‌شود

مهندس اخلاقی در ادامه این گفت و گو با اشاره به طرح وزیر فرهنگ و ارشاد برای راه اندازی 15 سالن تخصصی در تهران و شهرستانها ، گفت: بعد از انقلاب تاكنون سالنهای تخصصی تئاتر ساخته نشده است و تنها تالارهای چند منظوره‌ای در سطح فرهنگسراهای ساخته شده كه قابلیت‌های اجرایی زیادی ندارند، ولی براساس این طرح قرار است 15 سالن تخصصی كه قابلیت اجرای تئاتر و موسیقی را داشته باشند، ساخته شود.

وی خبر داد: تا به حال پنج پروژه در شهرهای ساری، اراك، رشت ، یزد و ارومیه اجرایی شده است و تا انتهای پاییز پروژه مشهد و یاسوج نیز به مرحله‌ی مناقصه می‌رسد و به دنبال آن شهرهای دیگری چون، اصفهان، بوشهر و تهران نیز در دستور كار قرار دارد.

وی درباره وضعیت شهر تهران برای ساخت چنین سالن تخصصی و مكان احتمالی آن ، گفت: بزرگترین مشكل ما در تهران كمبود فضای باز است، زیرا كه از سوی وزارت مسكن و شهرسازی و استانداری اعلام كرده‌اند كه چنین زمینی را برای انجام این پروژه عمرانی دراختیار ندارند، از طرفی ما هم برای رسیدن به چنین برنامه‌ای به زمینی در منطقه‌ای مناسب و با متراژ مناسب نیاز داریم.

اخلاقی در ادامه از ارایه‌ی پیشنهادی به بنیاد رودكی برای انجام این پروژه عمرانی خبر داد وافزود : پاركینگ روبروی تالار وحدت فضای مناسبی است كه با مركز شهر و دو مجموعه وحدت و تئاتر شهر هم‌خوانی دارد و با احیا و احداث آن می‌توانیم مثلث مجموعه‌های تخصصی تئاتر را راه اندازی كنیم كه در حال حاضر مذاكرات آن با مدیران بنیاد رودكی انجام شده است، ولی اجرای شدن آن هنوز قطعی نیست.

وی همچنین درباره وضعیت تالار فردوسی كه در مجموعه پاركینگ روبروی تالار وحدت قرار دارد نیز در بخش دیگری از این گفت‌و گو به ایسنا گفت: این سالن ممكن است به لحاظ اجرایی سالن خوبی باشد ولی طی بازدیدی كه از آن داشتم ضوابط ایمنی، ایستایی و مقاوم سازی در آن رعایت نشده است كه اگر با بنیاد رودكی برای ساخت و ساز این مجموعه به توافق برسیم، در صورتی كه تالار فردوسی در محدوده زمینی كه معرفی شود قرار نداشته باشد، آسیبی نمی‌بیند و در غیر این صورت مجبوریم این مجموعه را خراب كنیم.

تئاتر شهر به شكل اولیه خود بازمی‌گردد

سرپرست دفتر طرح‌های عمرانی و املاك وزارت ارشاد در ادامه درباره وضعیت بازسازی تئاتر شهر، گفت: طی جلسه‌ای كه با وزیر فرهنگ و ارشاد داشتیم ، قرار شده دفتر تحقیقات عمرانی مسئول نظارت بر اجرای پروژه و بنیاد رودكی به عنوان كارفرما و مجری حضور داشته باشد كه در این میان رسیدگی به صورت جلسات ، انتخاب پیمانكاران، تعیین نوع مصالح، نظارت بر طراحی و .. از جمله وظایف ما است و اعتبارات عمرانی پروژه هم تحت نظر ما و بنیاد هزینه می‌شود.

وی درباره اعتبارات 86 و 85 برای بازسازی این مجموعه تئاتری ، گفت: در سال 85 حدود 50 میلیون اعتبار داشتیم و در سال 86 نیز حدود 600 میلیون اعتبار را در موافقتنامه پیشنهاد داده‌ایم كه هنوز مبلغ قطعی آن اعلام نشده است.

اخلاقی درباره زمان بهره برداری از مجموعه تئاتر شهر، گفت: طبق توافقات صورت گرفته قرار شده تا پروژه بازسازی تئاتر شهر هم زمان با اجرای نمایشها انجام شود كه قاعدتا این كار خوبی و بدیهای دارد. زیرا از آنجا كه اجراهای تئاتری دراین مدت قطع نمی‌شدند، به نفع گروه‌های نمایشی است ولی از طرفی انجام پروژه را با كندی پیش می‌برد.

وی ، متذكر شد: به عنوان یك ناظر ترجیح می‌دادم تا اجراها برای چند ماه تعطیل می‌شدند تا پیمانكاران با تمركز مناسب كار را پیش می‌بردند و درفرصت اعلام شده پروژه را تحویل می‌دادیم، ولی در غیر این صورت احتمال دارد كه بحث بازسازی تا پایان سال 86 نیز به پایان نرسد.

وی همچنین درباره وضعیت فنی و ایمنی مجموعه تئاتر شهر، گفت: این مجموعه 40 سال پیش ساخته شده و در این زمان نزدیك به نیم قرن از این مجموعه كار كشیده‌اند و آن طور كه باید به آن رسیدگی نشده است، پس طبیعی است كه در چنین وضعیتی با مشكلات متعدد فنی و ایمنی مواجه باشیم.

وی اضافه كرد: به دلیل ثبت مجموعه در سازمان میراث فرهنگی نباید بدنه سالن را تغییر دهیم، اما مشكلاتی وجود دارد كه باید آنها را اصلاح كرد مثلا در پشت بام پلاتویی ساخته شده است كه باید تخریب می‌شد و با پیگیری‌هایی كه انجام دادیم این كار انجام شد، از طرفی با احتساب هزاران تماشاگری كه روزانه وارد این مجموعه تئاتری می‌شوند، قطعا باید به مقاوم سازی و ایمن سازی مجموعه فكر كرد و دست به اصلاح آن زد.

اخلاقی خاطرنشان كرد: طراحان و معماران چیره دستی كه این مجموعه عظیم تئاتری را طراحی و ساخته‌اند با توجه به ضوابط و اصول چندین سال پیش جلو رفته‌اند، پس بعد از 40 سال نیاز جدی به بازنگری در این مجموعه احساس می‌شود.

وی همچنین از احتمال تغییر شكل مجموعه تئاتر شهر به طرح‌های اولیه آن خبر داد و افزود: طرح اولیه تئاتر شهر با سه سالن انجام شده بود و اولویت ما نیز در مراحل بازسازی رسیدن به همان طرح اولیه است، به همین دلیل هم تالارهای نو، خورشید و كوچك خراب می‌شوند تا مجموعه به وضعیت ایده آل خود برسد.

سرپرست دفتر طرح‌های عمرانی ، تصریح كرد: اضافات تئاتر شهر طی سالهای اخیر به اشتباه صورت گرفته و در راستای آن محدودیت‌های متعددی برای این مجموعه ایجاد شده است، به طوری كه ساخت و سازهای اشتباه و غیر قانونی در این مجموع تمام درهای خروج اضطراری را كور كرده است.

وی همچنین درباره وضعیت ساخت و سازمجتمع فرهنگی ولیعصر كه جنب مجموعه تئاترشهر، ساخته می‌شود،‌گفت: طبق توافقات صورت‌گرفته قراراست این مجموعه تاكف خیابان ساخته شود و به ارتفاع نرسد تا ازاین طریق منظره مجموعه تئاتر مشكل پیدا نكند، از طرفی گودبرداری‌های صورت گرفته آسیب‌هایی را به تالار قشقایی رسانده كه با پی ریزی دیوار بتنی و حائل از نقطه بحرانی خارج شده است ، هر چند كه با توجه به عمق زیاد خاكبرداری ازابتدا باید به این مشكلات احتمالی توجه می‌شد.

 

UserName