• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 4695
 • يکشنبه 1386/6/11
 • تاريخ :

روزگار حسن فتحی پس از پخش «مدار صفر درجه»...

گزارش پشت صحنه و بازدید معاون سیما از سریال «میوه ممنوعه»

گزارش پشت صحنه و بازدید معاون سیما از سریال «میوه ممنوعه»

معاون سیما به همراه مدیر شبكه‌ی دو از پشت صحنه سریال «میوه ممنوعه» به كارگردانی حسن فتحی بازدید كردند.

بیش از 65 درصد از تصویربرداری سریال «میوه ممنوعه» ـ كه به مناسبت ماه مبارك رمضان آماده می‌شود ـ پایان یافته و به گفته‌ی اسماعیل عفیفه (تهیه‌كننده) موسیقی این مجموعه نیز به احسان خواجه امیری سپرده شده است و سه ترانه‌ی آن را نیز هم‌چون كارهای قبلی، حسن فتحی و افشین یداللهی سروده است.

بازدید مدیران ارشد تلویزیون از پشت صحنه‌ی این سریال در روز هشتم شهریور ماه در لوكیشن خانه مصطفی انجام شد؛ گروه سازنده به معاون سیما توضیح داد كه این سریال لوكیشن‌های پركاری دارد و فیلم نامه‌ی آن با «رج زدن» به مرحله‌ی تصویر می‌رسد.

هم‌چنین به وسواس حسن فتحی در كارگردانی این كار اشاره شد و سكانس كابوس شخصیت زن سریال(طناز طباطبایی ـ نقش غزاله)، پس از تمرین مقابل مدیران ارشد تلویزیون تصویربرداری و پس از چندین بار تكرار با گذشت ساعتی از كار ، برداشت نهایی ضبط شد.

گزارش پشت صحنه و بازدید معاون سیما از سریال «میوه ممنوعه»

هم‌چنین در طول حضور در پشت صحنه، تهیه‌كننده به مرتضی میرباقری معاون سیما و مهدی فرجی مدیر شبكه‌ی دو سیما، تصاویری از تست‌های گریم بازیگران را نشان داد. پس از آن در گفت‌وگویی كه بین طراح چهره‌پردازی این سریال و معاون سیما صورت گرفت به اهمیت تفاوت آرایش و گریم اشاره شد.

میر باقری پرسید« چرا بعضا مرز بین آرایش و گریم به هم می‌خورد؟» و نویدی پاسخ داد: ابتدا باید بررسی شود كه چه كسانی به كار چهره‌پردازی سریال‌ها دعوت می‌شوند و آموخته‌های آن‌ها را نسبت به نور و رنگ باید در نظر گرفت؛ چرا كه چهره‌های زیبا با رنگ رژ لب به جذابیت نمی‌رسد.

گزارش پشت صحنه و بازدید معاون سیما از سریال «میوه ممنوعه»

این طراح چهره‌پردازی هم‌چنین به مصاحبه‌ای كه پیش از این درباره تفاوت آرایش و گریم داشته اشاره كرد و گفت: ظاهرا رییس صدا و سیما نیز این مصاحبه را خوانده و درصدد تدابیری برای این موضوع هستند.

در ادامه این بازدید در نشستی كه حسن فتحی، مهدی فرجی و معاون سیما داشتند، فتحی نسبت به حذفیات «مدار صفر درجه» گله كرد و گفت: بچه‌های صحنه روزهای سه‌شنبه (بعد از پخش این سریال كه دوشنبه شب‌ها پخش می‌شود) سراغ من نمی‌آیند و ناراحتی من را متوجه می‌شوند.

او گفت: من به عنوان كارگردان توقع زیادی ندارم؛ انتظار دارم بعد از آن كه در طول نوشتن فیلم نامه، تصویربرداری و غیره كه ممیزهای تلویزیون را رعایت كرده‌ایم، پخش سیما نیز به ما احترام بگذارد.

فتحی به اهمیت ایجاد ضریب امنیت برای هنرمندان و آثارش اشاره كرد و گفت: ما هم باید در طول فیلمبرداری، هم نوشتن و هم ساخت، رنج بكشیم؛ چرا این رنج باید در زمان پخش نیز ادامه داشته باشد.

گزارش پشت صحنه و بازدید معاون سیما از سریال «میوه ممنوعه»

این كارگردان با بیان این كه نتیجه‌ی این رفتارها به افسردگی هنرمند می‌انجامد، گفت: هنرمند در چنین حالتی نمی‌تواند خلاقیتی داشته باشد و من در تمام روزهای سه شنبه با ناراحتی سریال میوه ممنوعه را ادامه می‌دهم.

وی به ممیزهای غیركارشناسانه اشاره كرد گفت: وقتی ضریب علت و معلولی در نظر گرفته نشود، شخصیت‌ها ابتر و ناجور می‌شوند و مخاطب هم تصور می‌كند كه فیلمنامه نویس چنین كرده است.

حسن فتحی به هماهنگی‌ها و مشورت‌هایی كه پیش از این با معاونت سیما و مدیران تلویزیون داشته است اشاره كرد و گفت: مسؤولان پخش، بدون در نظر گرفتن این هماهنگی‌ها، یك دفعه بی واهمه تصاویر سریال را قیچی می‌كنند. برخی هم منتظر نمی‌مانند كه سریال به جایی برسد كه نقاط كور روشن شود.

وی تاكید كرد: حوادث «مدار صفر درجه» در زمان حال اتفاق نمی‌افتد و به دوره‌ی رضاشاه برمی‌گردد، در نتیجه باید ملاك و معیار را برای آن دوران قائل شد نه در دوره‌ی جمهوری اسلامی.

گزارش پشت صحنه و بازدید معاون سیما از سریال «میوه ممنوعه»

به گزارش ایسنا، معاون سیما نیز در پاسخ به این سخنان گفت: من نیز اگر «مدارصفر درجه» را تا آخر ندیده بودم، تصور می‌كردم در قسمت‌های اول كار متوقف شود. بعضی‌ها معتقدند تكلیف صهیونیست باید در داستان‌ها سریع مشخص شود.

وی در ادامه به مشكلات تمام نشدنی ممیزی در كارهای تلویزیون اشاره كرد و گفت: واقعیت این است كه برخی ممیز‌ی‌ها وجود دارد كه به تحمل و صبوری نیاز دارد. برخی معتقدند حسن فتحی از خط قرمزها عبور كرده است، اما ما در صدا و سیما هر چه حیثیت داشته‌ایم پشت كار شما گذاشته‌ایم و خوب هنرمندان نیز در بعضی از بخش‌ها با سیما همراهی و مشایعت داشته باشند.

فتحی در این بخش پرسید: آیا تضمینی وجود دارد كه در این ممیزی‌ها به بار دراماتیك كار لطمه نخورد؟!

در پایان این بحث قرار شد مهدی فرجی و حسن فتحی تا جای ممكن، بر ممیزی پخش نظارت و مراقبت داشته باشند.

به گزارش ایسنا، در ادامه پلان‌های داخلی این سریال مقابل مدیران سیما تصویربرداری شد و آن‌ها از نزدیك در جریان روندكار، نوع دیالوگ‌ها و فضای حاكم بر سریال قرار گرفتند.

گزارش پشت صحنه و بازدید معاون سیما از سریال «میوه ممنوعه»

حسن فتحی در پایان به پذیرایی كه در این روز صورت می‌گرفت،اشاره كرد و به شوخی گفت: كه مسؤول تداركات فقط زمانی كه مدیران تلویزیون هستند سرویس می‌دهند.

تصویربرداری روز هشتم شهریور ماه «میوه ممنوعه»، مربوط به سكانس دویست و یكمین در شصت و سومین روز كار این سریال در خانه مصطفی واقع در خیابان بهار تهران بود. این سریال داستانی امروزی برگرفته از قصه‌های شاه لیر و شیخ صنعان دارد.   

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط :

میوه ممنوعه قصه‌ای از شاه لیرو شیخ صنعان

 

UserName