• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 3524
 • پنج شنبه 1386/6/8
 • تاريخ :

تصویری از زندگی جان فورد با بازی جان وین

به انگیزه‌ی پخش سینمایی «مرد آرام»

تصویری از زندگی جان فورد با بازی جان وین

«مرد آرام» جان فورد در زمره‌ی بهترین‌های تاریخ سینما قرار می‌گیرد. این فیلم توسط فیلم‌سازی ساخته می‌شود كه هیچ تصویری از آمریكای معاصر در آثارش دیده نمی‌شود.

«مرد آرام» (The quiet man) محصول سال 1952 آمریكاست كه مدت زمان دو ساعت و 9 دقیقه به شیوه‌ی تكنی كالر ساخته شده است.

* درباره فیلم

یكی از شیوه‌های بیانی كه جان فورد در آثارش استفاده می‌كند، طبیعت است كه در فیلم‌های وسترن این كارگردان به وفور دیده می‌شود، آسمان و طبیعت در آثار جان فورد هویت و شناسنامه دارد. در سینمایی «مرد آرام»، طبیعت دهكده در تمامی فصل‌ها نسبت به فضای داستان واكنش نشان می‌دهد. با این حال تماشاگر ناآگاه از این تاثیر لوكیشین، تنها روابط آدم‌ها را می‌بیند.

در آثار جان فورد، بیننده با تدوینی هنرمندانه مواجه است. «مرد آرام» در كنار بهره‌گیری از این ویژگی، به لحاظ زبان سینمایی نیز از اهمیت بسیاری برخوردارست.

فیلم «مرد آرام» به شدت مورد علاقه خود جان فورد بوده و شخصیت اصلی آن با نام تورنتن یك آمریكایی ایرلند تبار است كه با دنبال كردن ریشه‌های خود به سرزمین آباد و اجدادی‌اش بر می‌گردد. بسیاری از منتقدان بر این عقیده هستند كه شخصیت تورنتن همان جان فورد است و او حال و هوای این فیلم ساز را نمایندگی می‌كند.

*نحوه ساخت فیلم

جان فورد، 15 سال تلاش كرد تا تهیه كننده‌ی را راضی به سرمایه گذاری بر روی ساخت فیلم «مرد آرام» كند. او سرانجام توانست نظر مساعد جان وین و مورین اوها را برای بازی در این فیلم جلب كند و امیدوار بود كه نام این دو تن باعث شود كه تهیه كننده‌ای نسبت به ساخت این فیلم علاقمند شوند.

پس از موفقیت‌ سینمایی «ریوگرانده»، امكان كارگردانی فیلم «مرد آرام» با سرمایه‌گذاری شركت آرگوسی پیكچرز برای جان فورد فراهم شد و فیلم با هزینه دو میلیون دلار ساخته شد.

قصر آشفورد منطقه كانتی مایو و كشور ایرلند از جمله لوكیشن‌های فیلم «مرد آرام» هستند و فورد و همكارانش برای گرفتن صحنه‌های ایرلند، شش هفته به این كشور سفر كردند.

این سفر در آن زمان با مشكلات بسیار همراه بود، اما فورد می‌خواست كه حس و حال فیلم كامل باشد و آن را در لوكیشن اصلی فیلمبرداری كند.

* اكران در سینماها و حضور در جشنواره‌های خارجی

سینمایی، «مرد آرام» برای نخستین بار 14 آگوست 1952 در سینماهای آمریكا به روی پرده رفت. این فیلم در كشورهایی چون ایسلند، آلمان ، فنلاند ، سوئد و انگلیس نیز به اكران عمومی درآمده است.

ساخته جان فورد در سال 1952 اسكار بهترین فیلمبرداری و كارگردانی را به دست آورد و در پنج بخش دیگر نامزد دریافت جایزه اسكار شد.

حضور در جشنواره فیلم گلدن گلاب در سال 1953 و نامزدی دریافت بهترین كارگردان از این جشنواره، دریافت جایزه مسابقه بین المللی جشنواره فیلم ونیز در سال 1952 و نامزدی دریافت شیر طلا این رویداد هنری از دیگر موفقیت‌های «مرد آرام» محسوب می‌شود.

*درباره كارگردان

جان فورد با كارگردانی آثار ماندگاری در ژانر وسترن، اعتباری خاص برای این گونه سینمایی كسب كرده است. او آثار ماندگاری به گنجینه سینما افزوده كه از میان آن‌ها می‌توان به «دلیجان» و «جویندگان» اشاره كرد.

جان فورد یكی از معدود كارگردانانی است كه هم زمان با سینما متولد شده است. او با نام اصلی « شون آلویسیوس اوفینی» اول فوریه 1895 در امریكا متولد شد و در سیزده سالگی با برادرش به هالیوود آمد. برادرش فرانسیس یكی از كارگردان درجه چند هالیوود بود و نام فورد را اختیار كرد كه جان فورد همه نام فامیلش از همین جا ماندگار شد. جان فورد یكی از هزاران سیاه لشگری بود كه در فیلم تولد یك ملت (دیوید گریفیث) جلوی دوربین قرار گرفت. او كارش را با ساخت وسترن‌های درجه چند شروع كرد كه در ساخت این فیلم‌ها فقط اجرا كنده دستورات استودیو بود و هیچ اختیاری نداشت.

جان فورد با ساخت فیلم «آرو اسمیت» در سال 1931 و خبر چین در 1935 تا حدودی شناخته شد «خبر چین» نخستین اسكار را برای فورد به ارمغان آورد.

«دلیجان» فورد هم ستاره‌ای به نام جان وین را به سینما معرفی كرد كه در همین فیلم «مرد آرام» هم بازی كرده است. از دیگر آثاری كه فورد با خلق آن‌ها به كارگردانی ماندگار در سیما بدل شد می‌توان به «دره من چه سرسبز بود» ،« قطعه آپاچی»، «دختری با روبان زرد»، « ریوگرانده»،«مردی كه لیبرتی والانس را كشت» اشاره كرد كه اغلب آن‌ها از تلویزیون ایران پخش شده‌اند.

*درباره بازیگران

در«مرد آرام»، "وین" خیلی خوب در نقش كاراكتر خویش جا می‌افتد و تماشاچی كاملا با وی همذات پنداری می‌كند. با این حال، او هنوز هم جان وین است و در لحظات زیادی از فیلم طبق معمول اكثر فیلم‌هایش تبدیل به همان جان وینی می‌شود كه تماشاچی دوست دارد روی پرده سینما ببیند این نكته را نمی‌توان نقطه ضعف او یا فیلم دانست.

جان وین از بازیگران موفق سینمای هالیوود كه با قد بلند و هیكل درشتش و سر و وضع نامعمولش در اغلب آثار وسترن «جان فورد» به نقش آفرینی پرداخته است.

او در طول حیات هنری‌اش در بیش از 170 فیلم سینمایی حضورداشته است. جان وین 26 می سال 1907 در ینترست آمریكا به دنیا آمد.

پدرش كلود صاحب یك داروخانه بود. نخستین فیلمی كه جان وین در آن به ایفای نقش پرداخت سرخ پوستی از هاروارد نام داشت او در آن موقع 19 سال داشت.

او بعدها با موفقیت‌های فراوان در فیلم‌های بسیاری نقش آفرینی كرد. از افتخارات جان وین می‌توان حضوردر فیلم‌های ریوبراوو، بال‌های عقاب، جزیره‌ای در آسمان، مرد آرام، ریوگرانده، دختری با روبان زرد ، جشن جنگ و «مردی كه لیبرتی والانس را كشت » اشاره كرد.

جان وین در طول حیاتش موفق به كسب جایزه مراسم آكادمی اسكار هم شد و به مناسبت بزرگداتش تمبر یادبودی دركشورش به چاپ رسیده است.

آخرین فیلمی كه جان وین در آن به ایفای نقش پرداخته به كارگردانی دان سیگل و با عنوان تیرانداز بوده است.

جان وین در طول فعالیت هنریش، پنج فیلم هم كارگردانی كرد كه از جمله آن می‌توان به خون آلی و جك بزرگ 1981 اشاره كرد.

*پخش از تلویزیون

سینمایی «مرد آرام» ، پنج شنبه (اول شهریور ماه) در قالب برنامه سینما یك از تلویزیون پخش شده و سه شنبه (5 شهریور ماه) ساعت 23 تكرار می‌شود.

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط :

سینمای جهان

 

UserName