• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 926
 • چهارشنبه 1386/6/7
 • تاريخ :

فیلم و عكس ابزار ارتباطی پلیس با جامعه است

سردار احمدی‌ مقدم

برگزیدگان فیلم و عكس مستند پلیس معرفی شدند

سردار احمدی‌ مقدم: فیلم و عكس ابزار ارتباطی پلیس با جامعه است

نخستین جشنواره فیلم و عكس مستند پلیس با معرفی برگزیدگان و سخنان فرمانده نیروی انتظامی به پایان رسید.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مراسمی كه شب گذشته ـ 4 شهریور ماه ـ در تالار كوثر برگزار شد، سردار احمد مقدم، هنر، فیلم و عكس را ابزار ارتباطی پلیس و جامعه دانست و گفت: هر چند كه مستندسازی و ثبت و ضبط وقایع پلیسی یك امر ضروری است، اما فقط این نیست كه جنبه‌های صرف پلیسی را در هنر به نمایش درآوریم و مهمتر از آن جنبه‌های اجتماعی فیلم و هنر برای افزایش سرمایه اجتماعی نیروی انتظامی در جامعه ضروری است.

وی گفت: در چنین برنامه‌هایی استعدادهای مهمی را پیدا می‌كنیم و این موضوع ما را به شوق می‌آورد. این آثار مستند می‌تواند تلاش‌های خستگی ناپذیر ماموران را برای ارتقاء منزلت و به تصویر كشیدن زحماتشان و به‌سازی چهره اجتماعی‌شان نشان بدهد.

فرمانده نیروی انتظامی ادامه داد: حركتی كه ناجا طی این مدت انجام می‌دهد حركت از پلیس سخت‌افزاری به سوی پلیس نرم‌افزاری و علمی و فنی و جامع محور است، نه این فقط در شعار قابل اجرا نیست بلكه ابزار و لوازمی دارد و گام‌های خیلی موثری باید برداشته شود تا پلیس نرم‌افزاری محقق شود.

وی افزود: در سازمان‌هایی مثل ناجا كه شهروندان به طور مستقیم با آن در ارتباط هستند، مردم باید در عمل تغییرات را ملموس ببینند و نباید فقط حرف بزنیم باید خوب عمل كنیم و دیدگاه مردم را بشنویم.

احمدی‌مقدم با بیان اینكه نمی‌خواهیم هنر و رسانه صرفا خواسته‌های ما را مطرح كند، گفت: قصد داریم هنر و رسانه مسایل روز و معضلات را برای ما بیان كنند كه این برای ما ارزشمند‌تر است و در اصلاح امور به ما كمك بسزایی می‌كند.

در ابتدای این مراسم علی قوی تن دبیر نخستین جشنواره‌ی فیلم و عكس مستند پلیس گزارشی را از روند برپایی این جشنواره ارایه كرد و سردار عبدی جانشین معاونت اجتماعی ناجا نیز به عنوان دیگر سخنران این مراسم به اهداف برگزاری این جشنواره اشاره كرد.

تندیس و سكه‌های بهار آزادی افراد منتخب جشنواره با حضور سردار احمدی‌مقدم فرمانده نیروی انتظامی، محمدرضا جعفری جلوه، معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سردار بتولی معاون اجتماعی ناجا و علی قوی‌تن دبیر جشنواره به برگزیدگان اهدا شد.

ابوالفضل جلیلی، اسفندیار احمدیه، ایرج نوذری و حمید درخشان نیز برای اهدا جوایز روی سن حاضر بودند.

برگزیدگان نخستین جشنواره فیلم و عكس مستند پلیس به شرح ذیل معرفی شدند:

انیمیشن:

جایزه اول مشتركا به مجموعه انیمیشن‌های "راهور" و معاونت اجتماعی هرمزگان ساخته شهاب كسرایی و حسن هجامی و جایزه دوم و سوم به "كیف‌قاپی" از پلیس آگاهی "ناجا" به كارگردانی محمد امامی و "مواظب باش" از معاونت اجتماعی ناجا ساخته مجید حاجی باشی.

نماهنگ

جوایز اول تا سوم به ترتیب به نماهنگ "حریم" ساخته علاالدین برهان از عقیدتی سیاسی ناجا، "رزمایش ثامن‌الائمه" به كارگردانی ابوالقاسم خاتمی از خراسان رضوی و "شمیم خوش آموزش" ساخته كیوان ناظمیان از معاونت آموزش ناجا

فیلم كوتاه داستانی

به ترتیب به منصور باغبانی برای فیلم "نیلوفرهای آبی" از آذربایجان غربی، حبیب نریمانی برای فیلم "بن‌بست" از اصفهان و حسین احمدخانی برای "الگوهای رفتاری آگاهی" از معاونت آموزش ناجا.

مستند داستانی

"اعتماد" ساخته‌ی حجت‌اله حسینی از معاونت اجتماعی فارس، "چراغ زرد" اثر آرش یزدانی از گیلان و "خواب شیشه‌ای" ساخته علی پیرزاده از فارس

مستند گزارشی

"طوق سیمین" ساخته محمود شادكام از اصفهان، "الهه شوم" از كرمانشاه ساخته سعید قاسمی، "از یاد رفتگان" ساخته كاظم تركمندی از كردستان و جایزه ویژه هیات داوران در این بخش به "قطار مرگ" از خراسان رضوی به ابوالقاسم خاتمی و ابوالفضل كاهانی اهدا شد.

در این جشنواره جایزه بهترین فیلم مشتركا به فیلم‌های "طوق سیمین" از یزد و "اعتماد" از فارس تعلق گرفت و جایزه هیات داوران نیز به فیلم "بن‌بست" از اصفهان به كارگردانی حبیب نریمانی رسید.

در بخش عكس هم جوایز اول تا سوم به ترتیب به معاونت اجتماعی كردستان، عقیدتی سیاسی دانشگاه علوم انتظامی و معاونت اجتماعی خوزستان تعلق گرفت.

در بخش آثار گرافیك هم هیات داوران هیچ اثری را در اندازه‌های نفرات اول تا سوم تشخیص نداد و تنها از 4 اثر از راهنمایی و رانندگی، معاونت اجتماعی اردبیل، فارس و گلستان تقدیر كرد.

نخستین جشنواره فیلم و عكس مستند پلیس 3 و 4 شهریور توسط معاونت اجتماعی نیروی انتظامی در تهران برگزار شد.

منبع : ایسنا

UserName