• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 853
 • سه شنبه 1386/6/6
 • تاريخ :

گاف‌ها، اتفاقات غیرمنتظره و تازه‌های سیما در مرداد ماه 86

گاف‌ها، اتفاقات غیرمنتظره و تازه‌های سیما در مرداد ماه 86

شبكه‌های تلویزیونی در مرداد ماه 86 براساس گزارش ایسنا با 20 گاف (*)، تازه‌ها (***) اتفاقات غیر منتظره (**) مواجه بوده‌اند كه از این تعداد گاف‌ها یازده مورد بوده است و مهم اتفاقات غیر منتظره به 6 و تازه‌ها به 4 مورد می‌رسد.

از میان گاف‌های شبكه‌ها بیشترین تعداد در بخش‌های خبری سیما مشاهده شده است كه همگی به صورت زنده به روی آنتن می‌روند.

* ساعت 20 و 45 دقیقه دوم مرداد ماه و در شرایطی كه شبكه‌ها در ساعات پیك مخاطب قرار دارند، 4 شبكه خبر، اول، تهران و چهار سیما به طور هم زمان برنامه‌های زنده و گفت و گو محور خود را به روی آنتن فرستادند. در این روز برنامه‌های پرتو، بدون حاشیه، 45 دقیقه و تهران امروز در كنار یك فیلم رزمی از شبكه دو پخش شدند.

* در پی محرومیت بازیكن آرژانتینی الاصل در بازی تیم‌های امارات و بحرین كه در جریان جام ملت‌های آسیا به قضاوت داور ایرانی برگزار شد، اخبار ساعت 18 و 45 دقیقه ، این محرومیت 4 جلسه‌ای را به علت زدن پای حریف اعلام كرد، این درحالی است كه اخبار شبكه اول و شبكه خبر علت این محرومیت را اعتراض شدید به داور عنوان كرد.

* اخبار علمی فرهنگی شبكه دو سیما در گزارشی از پشت صحنه سریال «بختك» به كارگردانی یوسف صیادی كه نهم مرداد ماه به روی آنتن رفت. نام مهوش وفاداری را به اشتباه محسن قاضی مرادی نوشت كه در ادامه این اشتباه اصلاح شد.

* اخبار علمی – فرهنگی شبكه دو سیما هم‌چنین در این روز از فیلم‌های «یك شب» (نیكی كریمی) و «ما همه خوبیم» (بیژن میر باقری)به عنوان آثاری كه در جشنواره امسال لوكارنو حضوردارند، نام برد؛ این در حالی است كه این فیلم‌ها در دوره گذشته جشنواره لوكارنو شركت داده شده بودند.

* اخبار ورزشی 9 و 30 دقیقه شبكه‌ی خبر دهم مرداد ماه اعلام كرد كه یكی از بازیكنان تیم ملی بسكتبال قزاقستان كه قرار است مقابل ایران قرار بگیرد ، 207 كیلوگرم وزن دارد!

* در اخبار فرهنگی بخش خبری 22 و 30 دقیقه شبكه دو سیما، به هنگام ارائه یكی از اخبار، صدای گوینده خبر، با صدایی از قبل بر روی خبر وجود داشت، در هم آمیخته و صدای گوینده به سختی قابل فهم بود.

* اخبار 20 و 30 شبكه دو سیما، 15 مرداد ماه در گزارشی تحت عنوان «یك سوزن به بیست و سی و یك جوالدوز به مطبوعات»، پرداختن بی رویه رسانه‌ها به جناح‌های سیاسی را مورد نقد قرار داد؛ در این گزارش‌، رسانه‌ها به مطبوعات و دكه‌های روزنامه فروشی محدود شده بودند و هیچ اشاره به عملكرد بخش‌های خبری تلویزیون نشد.

به گزارش ایسنا، اتفاقاتی از این دست بارها در شبكه‌های تلویزیونی تكرار شده است و گویی مفهوم رسانه در بخش‌های خبری تلویزیون، تنها به مطبوعات محدود می‌شود!

* برنامه زنده «مردم ایران سلام» ، 13 مرداد ماه موضوع سهمیه بندی بنزین را بررسی می‌كرد كه به ناگاه برنامه قطع شد و در ادامه مجریان برنامه از مخاطبان خود خواستند كه این موضوع را فراموش كنند؛ این برنامه در روز بعد با پیام‌های كوتاهی همراه بود كه مردم در آن اعلام كرده بودند كه دربرنامه‌ی «مردم ایران سلام» مطالب سانسورمی‌شود.

* شبكه اول سیما در عید مبعث و در اقدامی كه در هفته‌های بعد ادامه پیدا نكرد، به معرفی فیلم‌های سینمایی پایان هفته سیما در قالب تیزر پرداخت؛ دراین تیزر هم‌چنین بارها سینمایی «بهشت» با عنوان دیگری چون «آسمان» به مخاطب معرفی شد.

* یكی از مجریان برنامه زنده ، «خانه‌ای با طرح نو» 26 مرداد ماه این پرسش را با مهمان برنامه در میان گذاشت كه آیا اهل شوخی است، وی ابراز امیدواری كرد كه مهمان برنامه اهل شوخی شهرستانی نباشد. این مساله در حالی از سوی مجری برنامه خانه‌ای با طرح نو مطرح شد كه شبكه دو شبكه‌ای سراسری است و مخاطبانی ازاقصی نقاط ایران دارد!

* خبر 20 و 30 شبكه دو سیما، 30 مرداد ماه در گفت و گو با رئیس دیوان محاسبات كه به گلایه از مطبوعات اختصاص داشت(!)، از زیر نویس «شهریه دانشگاه آزاد در خانه دولت» استفاده كرد و این اشتباه تا پایان گفت و گو ادامه داشت.

** مجری برنامه زنده «تهران امروز» 13 مرداد ماه، در حالی كه بسیار شمرده صحبت می‌كرد، بی هیچ پس زمینه‌ای گفت كه باید آزمون ادبیات فارسی هم پس بدهیم !وی هم‌چنین در میان پیام‌های كوتاه شهروندان تهرانی كه به طرح مشكلات اجتماعی اختصاص داشت، با این پرسش مواجه شد كه مستاجر است یا خانه دارد؟!مجری برنامه زنده تهران امروز نیز در پاسخ به این سوال گفت كه قبلا هم توضیح داده كه مستاجر است و صاحب خانه خوبی هم دارد.

** «دوربین خبرساز» شبكه خبر كه به بررسی حواشی مسابقات ورزشی می‌پردازد ، 21 مرداد ماه ساعت 23 و 30 دقیقه جمعی از علاقمندان را نشان داد كه با فریادهای دسته جمعی خطاب به مدیر شبكه درخواست می‌كردند، مدت زمان برنامه بالا برود.

** درحالی كه تاكنون سیاست تلویزیون به مجریان اجازه حضور در چند شبكه را نمی‌داده است ، مجری برنامه «چراغ خاموش» شبكه اول، پس از رفتن مجری اسبق برنامه

«كوله پشتی» در شبكه سه سیما نیز حاضر می‌شود؛ این دو برنامه زنده چهارشنبه شبها در فاصله‌ای بسیار اندك، از شبكه‌های اول و سه سیما پخش می‌شوند.

** فیلم سینمایی «بهشت» تام تیكور ، 19 مرداد ماه در قالب برنامه سینما چهار به روی آنتن رفت و با حذف 26 دقیقه از لحظات فیلم همراه بود.این در حالی است كه پیش از این مدیر كل اداره تامین برنامه سیما پخش فیلم‌های كه بیش از 7 الی 8 دقیقه حذف مواجه باشند را ممنوع اعلام كرده بود.

** برنامه 45 دقیقه شبكه خبر، 27 مرداد ماه با هدف طرح مشكلات جانبازان به روی آنتن رفت در این برنامه مجری پس از طرح بسیاری از پرسش‌های بینندگان ، به مهمان اعلام كرد كه اصلا وقت پاسخگویی ندارد.مجری پس از مواجه شدن با اصرار مهمان برای پاسخگویی به وی اعلام كرد كه از یك دقیقه پیام بازرگانی می‌گذرند تا او برای پاسخگویی به سوالات فرصت داشته باشد.

*** سینمایی departed the اسكورسیزی كه با عناوینی چون «مردگان»، «مرحوم» و «رفتگان» در ایران شناخته می‌شود، 25 مرداد ماه با عنوانی عجیب وناشناخته به نام

«جدامانده» به روی آنتن رفت كه انتقادات بسیاری از سوی منتقدان سینما به همراه داشت.

*** شبكه‌های تلویزیونی مدتی است كه پخش برنامه‌ای تحت عنوان «از تو می‌پرسند»، مسابقه‌ای را به روی آنتن می‌فرستند كه پرسش‌های آن براساس كتاب شهید مطهری طرح می‌شود.همچنین در حال حاضر اغلب پرسش‌هایی كه در قالب مسابقات تلویزیونی برای بینندگان مطرح می‌شوند، جنبه مذهبی دارند.

*** شبكه چهار سیما یازدهمین سالگرد راه اندازی خود را كه با عید مبعث هم زمان شده بود، جشن گرفت این جشن از روزها قبل با شمارش ایام تا رسیدن به عدد 4141 در سمت بالا و راست صفحه آغاز شده بود.

*** اخبار سراسری شبكه اول سیما هم زمان با عید مبعث با تغییر در ساختار وشیوه ارائه خبر خصوصا در گزارش‌های خبری همراه شد. در این بخش خبری علاوه بر اضافه كردن بخش‌هایی به خبره بر ارائه خبر از سوی گوینده به صورت ایستاده تاكید شد.

*** از اواسط مرداد ماه امسال پخش فیلم‌های سینمایی از شبكه‌ها با اعلام این كه این اثر در امور دوبلاژ سیما دوبله شده است، همراه می‌شود. .

منبع : ایسنا

 

UserName