• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1325
 • چهارشنبه 1386/6/7
 • تاريخ :

هدف، کسب قدرت نیست

                                     «مقام معظم رهبری و تحزب»

 

بعداز رحلت بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران و انتخاب حضرت ‌آیت‌اله خامنه‌ای به مقام رهبری نظام جمهوری اسلامی ایران، با توجه به پایان جنگ تحمیلی، نگاه جدی‌تر به فضای داخلی کشور و رسیدگی فعالانه به امور سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در اولویت امور قرار گرفت. علت این مسئله بدین ترتیب بود که در دوران جنگ تحمیلی و با توجه به متمرکز شدن نیروهای کشور در حفظ تمامیت ارضی و برخورد با دشمن متجاوز به طور طبیعی امور داخلی و مسائل درونی در اولویت‌های پایین‌تر قرار می‌گیرد. براساس همین مسئله رهبری معظم انقلاب با نگاهی نافذ و قدرت تصمیم‌گیری و تحلیل بالا به عناوین مختلف فضای سیاسی کشور را مورد ارزیابی قرار دادند و هشدارها و مسائل را به جناح‌ها، تشکل‌ها و احزاب سیاسی در کشور ارائه نمودند که توجه به آنها در این برهه از زمان بسیار راهگشاست. اساس این رهنموردها بر اصول زیر استوار است:

 

1- تشکل و تحزب همانند کشورهای غربی، اسلامی نیست. آن‌ها به دنبال قبضه کردن قدرت سیاسی هستند و برای رسیدن به آن از هیچ تلاشی فرو گذار نمی‌کنند و خیلی اوقات مواضع خود را عوض می‌کنند.

 

2- اما حزب اگر به معنای این باشد که مجموعه‌ای حول تفکری- حال دینی یا سیاسی- جمع شوند و مردم  را سمت‌ فکری صحیح دعوت کنند ارزنده و مثبت است.

3- به جای القای عمومی و تبلیغات فردی، آن را در حوزه‌های حزبی دنبال و همین‌طور اندیشه را به پایین منتقل کنند و بعد فکر را به اعماق جامعه بکشانند. [یعنی حزب به معنای ایدئولوژیک یک تفکر و یک اندیشه را با کانال‌کشی به اعماق جامعه برساند.]

 

4- این تفکر [کانال‌کشی به اعماق جامعه] تفکری بود که اول انقلاب به دنبال آن بودیم و خیلی‌ها هم همراهی کردند لکن آنچنان که می‌خواستیم نشد و پرونده آن بسته شد. اگر چنین شد این کار حسنه است، هدایت و احیاء است.

 

5- کسب قدرت سیاسی می‌تواند در دستور کار باشد اما هدف‌نهایی نیست هدف به صورت استدلالی با رفع شبهات باید صورت گیرد. البته این کار باید با تبلیغات جمعی، هنری، رسانه‌ای و روزنامه‌های حزب همراه باشد.

 

با مروری بر این اصول به این نتیجه می‌رسیم که اولین گام آن است که کار تشکیلاتی عبث و غیر ضروری پنداشته نشود و این درست یکی از علل ناپایداری احزاب و گروه‌های سیاسی در ایران از ابتدا تاکنون بوده است دوم آنکه احزاب باید نگاه خود به فعالیت خود را تغییر دهند. کسب قدرت سیاسی یک هدف نهایی برای حزب اسلامی  نیست. سوم آنکه احزاب باید دارای برنامه، تشکیلات، نظم، آموزش و ارگان اطلاع رسانی باشند. نکته مهم اینجاست که رهبر انقلاب بر نقش آموزش احزاب تأکید ویژه‌ای هم دارد. ایشان در صحبت‌هایشان در دوران ریاست جمهوری در جمع مسئولان واحد آموزش حزب جمهوری اسلامی اساس کار افراد را در حزب آموزش می‌دانند و اساساً هدف از ایجاد تشکل دینی همچون حزب جمهوری اسلامی را تجهیز نمودن ملت از لحاظ اندیشه اسلامی و بینش سیاسی می‌دانند و تصریح می‌کنند که احزاب غربی علیرغم اینکه آموزش دارند ولی فاکتور آموزش به عنوان محور فعالیت آنان نیست در حالیکه در نظام اسلامی احزاب، گروه‌ها و تشکل‌ها باید همه چیزشان به محوریت آموزش قرار گیرد.

نکته چهارم که حائز اهمیت می‌باشد آن است که آنچه از بیانات رهبر فرزانه انقلاب برمی‌خیزد بیان کننده این مفهوم است که احزاب باید قواعد رفتار سالم سیاسی را بپذیرند و قدرت پذیرش یکدیگر را نیز داشته باشند و از تمامیت خواهی و انحصار طلبی جداً اجتناب ورزند. در همین حال در صورتیکه مورد اقبال عمومی قرار گرفتند احراز اکثریت را فرصتی برای خدمت بدانند جمع‌آوری غنیمت و قلع و قمع مخالفان.

مقام معظم و رهبری در مورد فضای تعامل جناح‌ها در کشور طی بیاناتی در سال 80، 3 الگو را به عنوان شاخصه‌هایی تعیین کننده که باید در روابط جناح‌های سیاسی لحاظ شود مطرح کردند:

1) احساس مسئولیت خدایی

2) استحکام تشکیلاتی

3) حمایت مردمی

بدین معنی که اگر جناح‌ها و گروه‌های سیاسی علاوه بر اختلاف نظرها و فراتر از ملاحظات فری و تئوریکی که با هم دارند سه شاخصه فوق را در تعامل با یکدیگر منظور نظر داشته باشند و با احساس مسئولیت شرعی در برابر پروردگار متعال، برای مستحکم شدن تشکیلات خود از هر گونه سطحی نگری، افراط و لحظه‌ای اندیشیدن‌ها فاصله بگیرند و طوری ظاهر شوند که پشتیبانی توده‌ها و حمایت‌ مردمی را کسب کنند و اینها را به عنوان سرفصل استراتژی و تاکتیک خود قلمداد نمایند بدین ترتیب هم اعتماد سیاسی را برای خود کسب کرده‌‌اند و هم مشروعیت عمومی را برای نظام اسلامی و خود باوری در نزد افکار عمومی زنده نگاه داشته‌اند البته قانون‌گرایی هم جز مواردی است که مقام معظم رهبری به آن اشاره می‌کند و تصریح دارد که احزاب باید نقش پیشرو را در قانون‌گرایی و التزام به قانون اساسی ایفا کنند.

 

منبع: نشریه ذکر

 

زمان ارائه اولین گزارش برجام

زمان ارائه اولین گزارش برجام

زمان ارائه اولین گزارش برجام
حق سکوت آمریکا لو رفت!

حق سکوت آمریکا لو رفت!

حق سکوت آمریکا لو رفت!
بدعت مضحک داعش

بدعت مضحک داعش

بدعت مضحک داعش
آمریکا انگلستان را تهدید کرد!

آمریکا انگلستان را تهدید کرد!

آمریکا انگلستان را تهدید کرد!
UserName
عضویت در خبرنامه