• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 5345
 • دوشنبه 1386/6/5
 • تاريخ :

نسخه‌های مختلف ویندوز ویستا

نرم‌افزارهای سازگار با ویستا

با عرضه ویندوز ویستا، نسخه‌های متفاوتی از این سیستم عامل به بازار عرضه شد و می‌توانید یکی از آنها را که مناسب نوع فعالیت شما است. انتخاب کنید. سه نمونه از این نسخه‌ها مختص کاربران خانگی هستند ولی تفاوت میان نسخه‌های مختلف آن بسیار کم است. در این مقاله قصد داریم که به معرفی نسخه‌های متفاوت ویندوز ویستا و توصیه‌هایی برای انتخاب مناسب‌ترین نسخه مرتبط با نوع فعالیت شما بپردازیم.

 

Vista Home Basis

این نسخه برای کاربردهای خانگی به کار می‌رود و دو شامل تمام ویژگی‌ها و امکانات اصلی ویندوز ویستا می‌شود؛ مثلInstant Search ,Movie Maker, Windows photo, Windows Defender, Parental Control, Windows Media Player .

اما با آنکه ظاهر کلی این نسخه، خیلی با ویندوز XP تفاوت دارد، اما از رابط کاربردی Aero پشتیبانی نمی‌کند. شفافیت و دیگر ویژگی‌های زیبای Aero باعث می‌شود که ویستا ظاهری کاملاً برخلاف نسخه‌های قبلی ویندوز داشته باشد. با این وجود، به یاد داشته باشید که رابط کاربردی Aero احتیاج به کامپیوتری سریع برای اجرا شدن دارد.

اما گذشته از Aero، این نسخه ویستا تفاوت‌های زیادی با دیگر سیستم عامل‌ها از لحاظ نحوه کار کردن کاربران با آن دارد. به عنوان مثال، برنامه Explorer آن، به کاربران این امکان را می‌دهد که اسناد را به سرعت یافته و با آنها کار کنند، مخصوصاً زمانی که از ویژگی‌ Live Icon استفاده می‌کنند که محتوای اسناد را بدون باز کردن آنها نشان می‌دهد.

یکی از بهترین ویژگی‌های تمام نسخه‌های ویندوز ویستا، ویژگی امنیتی پیشرفته آنها است. با این حال سیستمی با ویندوز XP که از یک نرم‌افزار امنیتی قوی استفاده می‌کند، تمام کارهای این نسخه ویستا را می‌تواند انجام دهد. اگر از کامپیوتر‌تان فقط برای کاربردهای معمولی استفاده می‌کنید، این نسخه ویستا بهترین انتخاب خواهد بود. همچنین این نسخه ویستا در صورتی که بخواهید آن را روی یک کامپیوتر تقریباً قدیمی نصب کنید، مناسب خواهد بود.

 

Vista Home Premium

نتیجه سال‌ها تلاش مایکروسافت برای بهبود سیستم عامل ویندوز در این نسخه ویستا به باز نشسته که شامل تمام ویژگی‌های نسخه Home Basic است ولی یک سری ویژگی‌های ارزشمند دیگر را نیز شامل می‌شود، از جمله پشتیبانی از دستگاه‌های سیار، امکان مشارکت و کاربردهای چند رسانه‌ای.

این نسخه علاوه بر پشتیبانی از رابط Aero، شامل ویژگی Windows Mobility Center نیز می‌شود که به کاربران کامپیوتر‌های کیفی امکان می‌دهد که به سادگی از هر محلی به شبکه متصل شوند و همچنین گزینه‌های دیگری را در خصوص پیکربندی سیار در بر می‌گیرد.

یکی دیگر از ویژگی‌های جدید این نسخه، ویژگی Sync Center است که به کاربران امکان می‌دهد به طور همزمان چند کار را انجام دهند. این ویژگی نمایی کلی از عملکردهای همزمان را فراهم آورده و امکان شروع یا توقف آنها را می‌دهد.

ویژگی Windows Meeting Space این نسخه که سابقا با نام  Widows Collaboration شناخته می‌شد، امکان مشارکت بیشتر از 10 کاربر را به صورت همزمان و البته با امنیت بالا فراهم می‌آورد که می‌توانند فایل‌هایشان را به اشتراک گذاشته و آنها را ویرایش کنند. هچنین این ابزار به کاربران شبکه امکان می‌دهد که دسک تاپ‌های ویندوز یا دیگر برنامه‌های کامپیوترشان را به اشتراک بگذارند که این ویژگی برای رفع نقایص برنامه‌ها بسیار مفید است.

مزیت مهم این نسخه نسبت به نسخه Home Basic وجود Windows Media Center در آن است، که این ویژگی سابقاً فقط در نسخه Media Center ویندوز XP وجود داشت.

نسخه Home Premuim ویندوز ویستا از لحاظ قیمت و کارآیی دارای تعادل بسیار خوبی است. اگرچه نسخه Home Basic دارای امکانات امنیتی بیشتری نسبت به نسخه‌های قبلی ویندوز است ولی فقط بعضی از ویژگی‌های ویندوز ویستا را در برمی‌گیرد، در صورتی که نسخه Home Premium شامل ویژگی‌های بسیار همچون امکانات چند رسانه‌ای پیشرفته، امکان مشارکت و در کل نمایی کلی از ویندوز ویستا می‌شود. از سوی دیگر، به کامپیوتری احتیاج خواهید داشت که بتواند از رابط Aero پشتیبانی کند.

Vista Business

این نسخه برای شرکت‌های کوچک و متوسط طراحی شده است و دارای بسیاری از ویژگی‌های موجود در نسخه Home Premium است ولی شامل ابزارهای سرگرمی همچون Windows Media Center نیز می‌شود و دارای برنامه‌های مفیدی هم است که در نگهداری داده‌ها و اتصال به شبکه به این شرکت‌ها کمک می‌کنند.

ابزار امنیتی توکار این نسخه به طور خودکار نقایص را یافته و اصلاح می‌کند و همچنین می‌تواند از داده‌ها در صورتی که یک مشکل سخت‌افزاری پیش بیاید نیز محافظت کند.

همانند نسخه حرفه‌ای ویندوز XP، این نسخه ویندوز ویستا نیز شامل برنامه Remote Desktop است که دسترسی از راه دور به برنامه‌ها و دیگر منابع را امکان‌پذیر می‌سازد.

همچنین شامل ویژگی‌های برتر دیگری همچون تشخیص دستخط و مرور سریع اسناد نیز می‌شود.

اگر کسب و کار کوچکی برای خود دارید، ارتقای سیستم عامل‌تان به این نسخه ویندوز ویستا بسیار مفید خواهد بود ولی به یاد داشته باشید که برنامه‌های جانبی دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند همین کارها را انجام دهند و ارتقای سیستم عامل به این نسخه ویندوز ویستا همانند ارتقای به هر سیستم عامل دیگری به سادگی امکان پذیر نخواهد بود.

 

Vista Ultimate

این نسخه شامل تمام ویژگی‌های نسخه‌های Home Premium و Vista Business می‌شود و در ضمن ویژگی‌های بیشتری را نیز در بر می‌گیرد که بیشتر برای کاربران حرفه‌ای و کاربرانی که به انجام بازی‌های کامپیوتری و کارهای چند رسانه‌ای زیاد می‌پردازند، طراحی شده است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اضافه این نسخه، دارا بودن توانایی رمز‌نگاری است.

ویژگی رمزنگاری درایو Bit Locker این نسخه ویندوز ویستا باعث محافظت از داده‌ها توسط رمزنگاری کل فضای ویندوز می‌شود که در نتیجه باعث پیشگیری از دسترسی کاربران غیر مجاز به فایل‌های سیستمی مهم و نیز اصلاح آنها می‌شود. ویژگی Bit locker از رمز‌نگاری AES (Advanced Encryption Stanard) 128 بیتی و یا 256 بیتی استفاده می‌کند و به خوبی با سیستم‌هایی که دارای یک تراشه TPM (Trusted Platform Module) هستند، کار می‌کند.

این نسخه هم‌چنین دارای کنترل پیکر‌بندی پیشرفته‌ای برای بازی‌ها است و شامل ویژگی Ultimate Extras نیز می‌شود که امکانات بیشتری همچون یک مجموعه از برنامه‌ها و خدماتی را در بر می‌گیرد که فقط کاربران این نسخه به آنها دسترسی خواهند داشت.

اگر چه قیمت این نسخه نسبت به بقیه نسخه‌ها بالاتر است ولی امکاناتی که ارائه می‌دهد، باعث برتری بیشتر آن نسبت به آنها می‌شود.

 

Vista Enterprise

این نسخه برای شرکت‌های بزرگ طراحی شده است و در حقیقت نسخه پیشرفته Vista Business است که از برنامه‌های بر پایه سیستم عامل یونیک پشتیبانی می‌کند و شامل ابزارهای توکاری برای سازگاری بیشتر یا نسخه‌های قبلی ویندوز، Drive Encryption Bit Locker و برنامه‌های دیگر می‌شود.

توصیه می‌کنیم فقط در صورتی که یک تصمیم گیرنده در حوزه IT در یک شرکت بزرگ هستید، از این نسخه استفاده کنید، در غیر این‌صورت استفاده از دیگر نسخه‌های توصیه می‌شود.

 

مقایسه ویژگی‌های انواع مختلف نسخه‌های ویندوز ویستا

Home Basic

Instant Search ,Movie Maker, Windows photo Gallery

Windows Defender, Parental Control, Windows Media Player

Home permium

تمام ویژگی‌های Home Basic به علاوه رابط کاربری Aero و Windows Mobility Center

Windows Meeting Spaceو پشتیبانی از کامپیوترهای Tablet Pc

 Business

تمام ویژگی‌های Home permium به غیر از Windows Media Center

ویژگی‌های اضافه این نسخه عبارتند از: امکانات امنیتی،Remote Desktop,IIS Web Server,Windows Faxand Scan و ویژگی‌های یشرفته شبکه

Ultimate تمام ویژگی‌های نسخه‌های دیگر به علاوه رمزنگاری درایو BitLocker و Ultimate Extras

 

 

منبع: ماهنامه وب

مطالب مرتبط:

هشت سؤال رایج در مورد ویستا

نرم‌افزارهای سازگار با ویستا

ویندوز Vista برای نوت‌بوك‌ها

ارتباط ویستا با عمرباطری‌ها

چهار دانلود برتر ویندوز ویستا

سوالات کاربران از ویندوز ویستا- (1) - (2) - (3)

UserName