• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 770
 • دوشنبه 1386/6/5
 • تاريخ :

فیلم کوتاه فیلم زندگی است

صفار هرندی

صفار هرندی:

فیلم کوتاه فیلم زندگی است

اختتامیه نخستین اجلاس فیلمسازان کوتاه کشورهای اسلامی شب گذشته با حضور وزیر ارشاد، معاون سینمایی وزیر، رئیس انجمن سینمای جوانان ایران و دبیر اجلاس، مدیر عامل خانه هنرمندان و اعضا اتحادیه در موزه سینما برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در ابتدای این مراسم برای معرفی اعضا اتحادیه فیلمسازان کوتاه کشورهای اسلامی تیزری برای حاضران به نمایش درآمد.

در ادامه ناصر باکیده مدیر عامل انجمن سینمای جوان و دبیر اجلاس گفت: آنچه در سینمای پویای ایران و کشورهای اسلامی در حال حاضر دیده می شود ضرورت برپایی این اتحادیه را از طرف این کشورها می طلبید. در طی برگزاری چند روزه اولین اجلاس زمان و فرصت مناسبی به وجود آمد تا کشورهای عضو تاریخچه و اهداف سینمایی خود را به یکدیگر بشناسانند.

وی افزود: با وجود ۱۷ کشور عضو خوشبختانه اساسنامه این اتحادیه طرح شد و مورد بررسی قرار گرفت و به اتفاق تمام اعضا تائید شد. امیدوارم با رسمیت یافتن این اتحادیه شاهد حرکت جدیدی در کشورهای عضو در زمینه تولید آثار فاخر اسلامی باشیم. ماهیت این اتحادیه ایجاد یک موسسه فرهنگی غیرانتفاعی غیردولتی و مستقل در تولید و توزیع فیلم کوتاه با محوریت تهران است.

باکیده ادامه داد: از اهداف این اتحادیه می توان به تلاش برای خارج کردن سینمای کوتاه کشورهای اسلامی از انزوا در جهان، ایجاد زمینه ای برای مقابله با تصاویر نامناسب از اسلام، ایجاد زمینه های مناسب برای بروز خلاقیت ها و حمایت از آنها، تولید آثار مشترک بر مبنای ارزش ها و اخلاقیات اسلامی، ایجاد بازار بین المللی فیلم کوتاه و برگزاری جشنواره اشاره کرد.

دبیر اجلاس اتحادیه کشورهای اسلامی درباره اعضا شورای مرکزی این اتحادیه گفت: اعضا شورای مرکزی اتحادیه عبارتند از ناصر باکیده مدیر عامل، مصطفی ابراهیم محمد معاون، لاساد جموسی مدیر امور بین الملل، احمدی از افغانستان خزانه دار و مهین ضیا، علی ضاهر، علاءالدین عبدالله اف به عنوان اعضا شورای مرکزی.

در ادامه محمدحسین صفار هرندی وزیر ارشاد با تبریک اعیاد شعبانیه و توضیحی در ارتباط با هفته دولت برای میهمانان خارجی گفت: هر روز در دنیا و خارج از این مرزها بر تعداد مردمی که برای قبول حاکمیت خدا و خروج از شیطان صفت ها سعی و تلاش می کنند اضافه می شود. زیرا مردم دنیا متوجه شده اند واقعیت دین اسلام می تواند جهان آینده را از کینه توزی ها بزداید.

وی افزود: کار اصلی هر هنرمند یا ماهیت خود هنر کم کردن فاصله میان انسان ها و حکومت هاست. این کار ی است که از دست سینماگران متعهد و اسلامگرا برمی آید. سینماگران کشورهای اسلامی باید با نگاه به محیط اطراف خود واقعیت جامعه را به تصویر بکشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به جایگاه فیلم کوتاه در سینما گفت: فیلم کوتاه در نشان دادن واقعیت جامعه بیشتر از دیگر گونه های سینما این استعداد را دارد. فیلم کوتاه اگر داستانی را روایت کند از واقعیت فاصله نمی گیرد. زیرا این نوع سینما برآمده از برش های کوتاه زندگی است و به همین دلیل فیلم کوتاه فیلم زندگی است.

وی ادامه داد: ما به همین دلیل فیلمسازان کوتاه کشورهای اسلامی را مقدم تر می دانیم. این اتحادیه باید جوابگوی بشریت امروز باشد. من به سهم خود از کسانی که همت برگزاری این اتحادیه را داشتند و از مهمانان و یاری دهندگان تشکر می کنم.

صفار هرندی با اشاره به آینده درخشان این اتحادیه افزود: در کنار این اتفاق اتفاقات بزرگتری را می توان دید که باید مقدمات استقبال از آن را فراهم کرد. هنر در بطن خود واجد تفنن است. شاید در ذات خود برای اوقات فراغت باشد اما فراتر از اینها باید جوابگوی نیازهای بشری باشد. هر هنرمند باید زشتی ها و خوبی ها را به درستی به تصویر بکشد.

وزیر ارشاد خاطرنشان ساخت: در این میان بهتر است هنرمندی که قرار است واقعیت را به تصویر بکشد از جهان اسلام باشد. باز هم از شما برای برگزاری این اتحادیه تشکر می کنم. می دانم به زودی این درخت ریشه کرده و با شاخ و برگش در جهان می درخشد و میوه های آن کام جهانیان را شیرین می کند. در این زمینه هر چه از دست ما برآید دریغ نخواهیم کرد.

در پایان این مراسم با حضور مدیران ارشد وزارت ارشاد از اعضا اتحادیه فیلمسازان کوتاه کشورهای اسلامی و مهمانان خارجی با اهدا لوح قدردانی شد.

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط :

صفارهرندی:قانونمند كردن محیط مجازی یك آرمان است

مقابله با «ناتوی فرهنگی» بوسیله بسیج فرهنگی

 

UserName