• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 3514
 • يکشنبه 1382/9/9
 • تاريخ :

نقش ائمه جماعات و خادمین مساجد در شكوفایی احساس مذهبی كودكان و نوجوانان (10)


در قسمت قبل مطالب مربوط به سادگی ، زیبایی و گیرایی مساجد و نمازخانه ها را مطرح نمودیم اینك می خوانیم ...

نكته مهم دیگر در ارتباط با مساجد و نمازخانه ها ، كه می تواند نقش بسیار مهمی در ایجاد و تقویت احساس مذهبی در كودكان و نوجوانان داشته باشد ، ویژگیهای شخصیتی كارگزاران اصلی آنها ، بخصوص پیشنمازها و خادمین مساجد است .

خلق و خوی نیكوی امام مسجد و مهارت اجتماعی او در برقراری ارتباط با نمازگزاران بویژه نوباوگان و نوجوانان فوق العاده حساس است . استقبال از حضور اتفاقی یا مستمر نوجوانان در مسجد ، توسط امام مسجد و با چهره ای گشاده و متبسم ، احساس زیبا و خوشایندی را در وجود نیازمند محبت كودكان و نوجوانان ، ایجاد می كند.

باید مراقب بود كه خدای ناكرده با تندخویی و عتاب و خطاب ، زمینه آزردگی روان حساس ، ترد و شكننده نوجوانان را به هنگام حضور در مسجد ، به هر دلیلی كه باشد فراهم ننمایم ! بعضاً مشاهده شده است كه به هنگام اقامه نماز و یا سخنرانی خطیب ، بعضی از كارگزاران مسجد ، مانند خادم مسجد ، با تندخویی و عصبانیت كودك یا كودكانی را كه همراه پدر یا برادر بزرگتر خود به مسجد آمده اند، چون شیطنت می كنند ، آزرده می سازند یا از محوطه مسجد بیرون می كنند . متأسفانه این قبیل عكس العملهای ناسنجیده ، خود می تواند آفتی باشد برای رشد و پرورش احساسات مذهبی كودكان .

مسلماً از اولیای كودكان انتظار می رود كه وقتی با كودكان خردسال خود به مسجد می روند حتی الامكان سعی نمایند به هنگام اقامه نماز یا ایراد سخنرانی ، مراقب رفتار فرزندان خود باشند. اما باید توجه داشت كه هرگونه تندخویی ، اعمال خشونت و كنترل شدید می تواند احساسات لطیف كودكان را خدشه دار نماید . همان گونه كه پیشتر اشاره شد امام حسن (ع) و امام حسین (ع) نیز زمانی كه كودكی خردسال بودند ، به هنگامی كه پیامبر بزرگوار (ص) به سجده می رفتند ، بر دوش پیامبر (ص) می نشستند و بازی می كردند و پیامبر (ع) نمازشان را طولانی می كردند تا آنها بیشتر لذت ببرند .

یكی دیگر از روشهای بسیار مطلوبی كه در جلب توجه نوجوانان و ایجاد نگرش مثبت نسبت به مساجد بسیار مؤثر است ، دعوت دانش آموزان مدارس مختلف به همراه معلمان آنها در مناسبت های خاص ، جهت صرف ناهار و اقامه نماز ، توسط امام مسجد است . چه بسا از طریق چنین دعوتی بعضی از دانش آموزان خردسال برای اولین بار حضور در مسجد را تجربه كنند ، پس چه بهتر كه چنین تجربه ای را با اتخاذ تدابیر روان شناختی لازم و رفتاری خوش تبدیل به خاطره ای خوشایند و به یاد ماندنی نماییم.

بدیهی است كه مراسم دعوت از مدارس مختلف جهت صرف ناهار ، می تواند با ساده ترین شكل ، اما در فضایی كاملاً صمیمی برگزار گردد. سرمایه اصلی برگزاری این گونه برنامه های فراموش نشدنی ، صمیمیت و مهربانی ، گشاده رویی و صبوری میزبانان است.

گاه نیز به تصویر كشیدن این برنامه ها و نمایش تلویزیونی آنها ، می تواند بسیار مؤثر و مفید واقع گردد.

شایسته است كه نماز را برای كودكان و نوجوانان ساده و آسان جلوه دهیم. اگر با صبر و بردباری و رفتاری متین و معقول و توأم با عطوفت و مهربانی ، در كودكان و نوجوانان احساس و نگرشی مثبت نسبت به نماز و اهمیت آن ایجاد كنیم ، آنها با طیب خاطر در یادگیری نماز خواهند كوشید .

كلام آخر آن كه ، نماز كاملترین پاسخ به عالی ترین نیاز فطری انسانهاست . نماز عروج انسان به سوی مقصد و مقصود است ، نماز شاخص دین و وسیله ای برای اتصاف به صفات رشد یافتگان است. همه ی تلاش و هنر مربی در آن است كه بتواند زمینه احیاء و بیداری فطرت پاك كودكان و نوجوانان را فراهم كند و به نیكوترین روشها آن را پرورش دهد.

پروردگارا به ما لیاقت اقامه ، تعظیم و تكریم و تبلیغ شایسته نماز عنایت فرما .

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
سادگی ، زیبایی و گیرایی مساجد و نمازخانه ها (9)

سادگی ، زیبایی و گیرایی مساجد و...

سادگی ، زیبایی و گیرایی مساجد و نمازخانه ها (9)
تربيت در حيطه هاي خجالت آور

تربيت در حيطه هاي خجالت آور

تربيت در حيطه هاي خجالت آور
نوروز فرصتی برای اجتماعی شدن

نوروز فرصتی برای اجتماعی شدن

نوروز فرصتی برای اجتماعی شدن
پرورش حس دینی کودکان

پرورش حس دینی کودکان

پرورش حس دینی کودکان
UserName
عضویت در خبرنامه