• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 511
 • پنج شنبه 1386/6/1
 • تاريخ :

گشایش اجلاس فیلمسازان كوتاه كشورهای اسلامی

گشایش اجلاس فیلمسازان كوتاه كشورهای اسلامی

جعفری جلوه: «ابن هیثم» كاشف اتاق تاریك و پدر سینما است .

محمدرضا جعفری جلوه گفت: این هیثم از دانشمندان مسلمانی است كه علم نور را به خوبی شناخت. در واقع او كاشف عدسی و اتاق تاریك بود و باید او را در واقع پدر سینما دانست.

افتتاحیه نخستین اجلاس اتحادیه فیلمسازان كوتاه كشورهای اسلامی امروز در محل موزه سینما برگزار شد.

به گزارش تبیان به نقل از روابط عمومی موزه سینما در این افتتاحیه كه با اجرای سیدجواد هاشمی همراه بود ابتدا پیام محمدحسین صفارهرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرائت شد.

در این پیام كه در مراسم آغازین اولین اجلاس اتحادیه فیلم‌سازان كوتاه كشورهای اسلامی توسط سیدجواد هاشمی قرائت شد آمده است: هنر اسلامی مبتنی بر معرفتی است كه سرشتی روحانی دارد و استادان هنر اصیل اسلامی آن را حكمت نام نهاده‌اند، این پیوستگی و درهم‌آمیختگی بنیادین در طول تاریخ هنر همواره باعث شده است كه محصول كار هنرمندان مسلمان واجد معانی عمیق و منحصر به فرد و غیرقابل قیاس با آثاری باشد كه از دیگر سبك‌های هنری سرچشمه گرفته‌اند.

در این پیام آمده است: تاریخ فعالیت هنری در جوامع بشری گویای آن است كه دین برترین نقش آفرینی را در عمق و گسترش یافتن هنرها ایفا كرده است، به شهادت تاریخ هرگاه هنرمندی توانسته با مهارت و ظرافت، معانی و مضامینی دینی را در اثر خود بگنجاند، اثر او در ژرفای جان آدمیان تاثیر نهاده و پیام‌های نهفته در آن زمان بسیار طولانی و گاه تا همیشه روشنی بخش روح و روان اهل ایمان بوده است.

وزیر ارشاد در این پیام متذكر شده است: نگاهی به شرایط فعلی جهان نشان می‌دهد ما امروز بیش از هر زمان دیگری در طول تاریخ تمدن اسلامی نیازمند بازگشت به این پیشینه مقدس و متعالی و احیای سنت اصیل هنر اسلامی هستیم. امروز جنگی بی‌امان از ناحیه آنها كه می‌خواهند پایان تاریخ را به نام خود و فرهنگ منحط خویش مهر كنند علیه باورهای اصیل و مقدسات اسلامی به راه افتاده است. آنان تلاش می‌كنند با استفاده از تمامی وسایل از جمله ابزارهای فرهنگی، رسانه‌ای و هنری سلطه خویش را به تمامی مناطق جهان گسترش دهند و آنها را مقهور چیرگی خود سازند. در چنین شرایطی هیچ رسالتی به عهده هنرمندان مسلمان بزرگتر از این نیست كه پیوندهایی استوار در میان خویش برقرار سازند و با مبادله ایده‌ها و به اشتراك گذاردن سرمایه‌های سخت افزار و نرم‌افزار، در مقابل این موج ویرانگر بایستند و محصولات هنری كه در چارچوب چنین همكاری‌هایی تولید شود، بی‌تردید حاوی ناب‌ترین مضامین دینی و در عین حال صریح‌ترین ضد استكبار خواهد بود.

در ادامه این پیام آمده است: اینجانب در سالی كه از جانب رهبر انقلاب اسلامی ایران با عنوان «اتحاد ملی و انسجام اسلامی» نامگذاری شده گردآمدن هنرمندان مسلمان در كنار یكدیگر را به فال نیك می‌گیرم و امید فراوان دارم كه هنر اسلامی در اثر تداوم و تعمیق چنین همكاری‌هایی ظرفیت‌های نهفته خود را به سرعت آشكار و در مقابل توسعه‌طلبی دشمنان جهان اسلام سدی محكم ایجاد خواهد كرد.

در بخش پایانی این پیام آمده است: سینما و حوزه خاصی از آن یعنی فیلم كوتاه می‌تواند در این میان نقشی بی‌مانند ایفا كنند، چرا كه فیلم كوتاه به اقتضای ماهیت خود اولا برای آحاد فعالان عرصه هنر سینما در دسترس‌تر است و ثانیا درگیری بیشتری با واقعیت ملموس دارد و به همین دلیل از ظرافت و زیبایی چشمگیری در انتقال پیام‌ها و مفاهیم‌برخوردار است. برای همه هنرمندان مسلمان، حاضران در این اتحادیه و دست‌اندركاران و تدارك كنندگان آن آرزوی موفقیت می‌كنم و در انتظار محصولات زیبای آن روز شماری می‌كنم

سپس با پخش كلیپی از سامی یوسف، ناصر باكیده رئیس انجمن سینمای جوان و دبیر این اجلاس برای سخنرانی روی صحنه رفت.

باكیده در سخنان خود گفت: ابتدا خداوند را شاكرم كه توفیق این كار را برای رونق بخشیدن به كار فیلمسازی كوتاه و بلند در كشورهای مسلمان را نصیب من كرد و از دوستانم نیز كه در كشورهای اسلامی به من كمك كردند كمال تشكر را دارم.

وی افزود: آنچه اكنون در دنیا در جریان است، ایجاد هجمه هایی است كه علیه اسلام و مسلمانان در سینما اتفاق می افتد و ما محجوب و نجیب در كناری نشسته ایم. هدف از جمع شدن ما در كنار هم اندیشیدن و دست یافتن به راهكارهای نوینی برای این است كه به جهان بگوییم ما در واقع كه هستیم. بشارت خدا به جهان اسلام است و نیاز امروز جهان نیز به مسائل اخلاقی است كه اسلام ارائه می‌دهد. این اتحادیه قصد دارد در سه محور آموزش تولید آثار مشترك و عرضه و اكران فیلم‌های كوتاه اسلامی در كشورهای دنیا اقدام كند و بازار فروش فیلم‌های كوتاه را هم راه‌اندازی كند.

باكیده در ادامه گفت: امروزه شاید جریان سینمای كشورهای اسلامی نیازمند این اتحادیه است و انجمن سینمای جوان افتخار دارد برای سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی، بتواند در پاسخ به مقام معظم رهبری این نشست را به راه بیندازد.

وی در پایان اظهار امیدواری كرد كه این نشستها منجر به خروجی های خوب و مفیدی برای سینمای كشورهای اسلامی شد.

لساد جموسی از فیلمسازان كوتاه كشور تونس، سخنران بعدی این مراسم بود. جموسی در سخنان خود گفت: ابتدا حس عمیق خود را به ایران بیان می كنم و بسیار خوشحالم كه ایران چنین اتحادیه ای را پایه گذاری كرد. ایران برای من چون یك رویا است و به عنوان تمدنی باستانی كه سرچشمه انسانیت هنر و معماری است همیشه مورد توجه ما بوده است.

وی افزود: اكنون ایران در قلب جهان اسلام است و وظیفه ما به عنوان قشر متفكر و فیلمساز كشورهای اسلامی این است كه به كار فرهنگی در كشورهایمان كمك كنیم. امپریالیسم با رسانه‌های غربی نیز اسلام را بد و پر از فقر،بدبختی و ظلم به زنان معرفی می كند در حالی كه ما وارث تمدن بزرگی هستیم كه اكنون وظیفه داریم غنای تمدن خود را به وسیله سینما به دنیا نشان دهیم. ما فرهنگی داریم كه پر از اخلاقیات صلح و ساز زندگی است.

جموسی در پایان گفت: تشكیل این اتحادیه آرزوی همه فیلمسازان اسلامی كه بتوانیم به كارهای مشترك بپردازیم تا انحصار هنر و سینما را از دست غرب دربیاوریم و محصولات اسلامی را در سینمای جهان گسترش دهیم.

در ادامه پس از پخش كلیپی از مصطفی عقاد، فیلمساز فقید جهان اسلام، محمدرضا جعفری جلوه معاونت سینمای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سخنرانی به روی صحنه رفت.

جعفری جلوه در ابتدای سخنان با اشاره به بعثت پیامبر اكرم فرمود: برنامه‌های بعثت برگرفته از پیام اتمام مكارم اخلاق توسط پیامبر اعظم است كه با خود تزكیه، تعلیم كتاب و حكمت و گسترش قسط و عدالت را به همراه داشت و مسلمین به مبنای چنین برنامه هایی آموختند زیستند و در جهان منتشر شدند وتمدن اسلامی را تنها چهار قرن پس از آغاز به كارش به اوج خود رساندند كه این اوج همراه با قرون تاریك و سیاه وسطی در اروپا بود. اما مسلمین علم خود حتی از دشمنان خود نیز پنهان نكردند و هنر و فرهنگ را در عالم گسترش دادند.

جعفری جلوه در ادامه با اشاره به دانشمندان برجسته جهان اسلام گفت: این هیثم از دانشمندان مسلمانی است كه علم نور را به خوبی شناخت و در واقع او كاشف عدسی و اتاق تاریك بود كه باید او را در واقع پدر سینما دانست.

معاون سینمایی وزارت ارشاد تصریح كرد: این مسلمین بودند كه سینما را به این شكل در جهان مطرح كردند و بسیاری از دستاوردهای دانش بشری هم كه امروز در خدمات ما است در واقع مسلمین كشف كردند.

وی در ادامه با اشاره به كشورهای اسلامی گفت: زمانی كشورهای استعمارگر خواهان غفلت و واماندگی كشورها و جوامع اسلامی بودند اما امروز زمان بعثت دوباره ملت‌های كشورهای اسلامی است. بعثت هزار و چهارصد سال قبل انجام شد تا امروز امت اسلامی دوباره در یك بعثت و برانگیختگی احیاگر دین باشند. امروز عهد بیداری بازگشت به فطرت اسلامی، هویت یابی، خودباوری و بازشنایی برنامه های بعثت است. در این عصر احیای دوباره مجد و عظمت اسلامی از زبان جهان سینما برخورداریم كه هنری برتر است و از توانایی های انتقال لذات سمعی و بصری را به شكل خاصی دارد.

جعفری جلوه در پایان افزود: سینما برای وحدت كلمه و اعتلای كلمه توحید در اختیار ماست و می توان آن را برای تبیین سمعی بصری و مفهومی قرآن و سیره نبوی استفاده كرد باید سینما را امروز بیابیم و به سوی فردا رهسپار شویم.

پس از آن جوایز مسابقه فیلم نامه نویسی مهرمانا توسط محمدرضا جعفری جلوه ناصر باكیده و علی ضاهر از كشور لبنان به برنده‌ها اهدا شد.

«شایدفردا»از مهدی افشار قهرمانی ، «روز شصت وسه سالگی سالار حاجی»از علیرضا نوروزی خراسانی و «معلم همیشه»كار مشترك معصومه و مونا سپهوندبرندگان این مسابقه بودند و جایزه وی‍‍ژه ای هم به فیلمنامه«چوشی خون»از حمیدعلیزاده اعطاشد.

 

UserName