• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 565
 • دوشنبه 1386/5/29
 • تاريخ :

اخبار ادبی هفته

 

در پی سانحه‌ی رانندگی،

محمدحسین جعفریان دوران نقاهت را می‌گذراند

محمدحسین جعفریان

محمدحسین جعفریان در پی سانحه‌ی رانندگی دوران نقاهت را می‌گذراند.

به گزارش خبرنگار تبیان این شاعر و مستندساز چندی پیش در مشهد در یك سانحه‌ی رانندگی كه منجر به آتش گرفتن خودرو هم شد، حدود 10 روز در بیمارستان سینای این شهر بستری شد و تحت یك عمل جراحی حدودا شش‌ساعته قرار گرفت.

جعفریان كه دو سه روز پیش از بیمارستان مرخص شده، در این سانحه از ناحیه‌ی ران و مچ پا دچار شكستگی شده است.

او پیش‌تر هم از ناحیه‌ی پا در حادثه‌ای در افغانستان دچار مصدومیت شده بود، كه به گفته‌ی یكی از بستگانش، در نتیجه این‌بار درد شدیدتری را متحمل می‌شود. یك‌بار هم در افغانستان با گروه مستندساز همراهش دچار سانحه‌ی رانندگی شده است.

محمدحسین جعفریان پیش‌تر به‌عنوان رایزن فرهنگی ایران در افغانستان فعالیت داشته است.

"پسرعموی سپیدار"؛

سومین مجموعه‌ی شعر نجدی برای چاپ آماده شد

بیژن نجدی

سومین مجموعه‌ی شعر بیژن نجدی برای چاپ آماده شد.

به گزارش ایسنا مجموعه‌ی یادشده با عنوان «پسرعموی سپیدار» برگرفته از نام یكی از شعرهای نجدی است كه مجموعه‌ای از شعرهای چاپ‌نشده و برخی شعرهای چاپ‌شده‌ی او را كه قبلا در قالب كتاب منتشر نشده‌اند، شامل می‌شود.

به گفته‌ی همسر نجدی، این مجموعه تا چندی دیگر به چاپ خواهد رسید.

پیش‌تر مجموعه‌های شعر «خواهران این تابستان» و «دفتری از گزیده‌ی ادبیات معاصر» (نیستان، شماره‌ی 105) از این شاعر منتشر شده‌اند.

همچنین علاوه بر مجموعه‌ی‌ داستان «یوزپلنگانی كه با من دویده‌اند» كه در سال 73 برای اولین‌بار در زمان حیات نجدی چاپ شد، و توسط نشر مركز برای نوبت هشتم منتشر می‌شود، احتمالا «دفتری از گزیده‌ی ادبیات معاصر» به چاپ دوم خواهد رسید.

بیژن نجدی متولد 24 آبان‌ماه سال 1320 در خاش - از توابع سیستان و بلوچستان - است، كه چهارم شهریورماه سال 1376 درگذشت.

سایر آثار او پس از درگذشتش در سن ‌56سالگی، توسط همسرش به‌چاپ رسیده‌اند، از جمله: مجموعه‌های داستان «دوباره از همان خیابان‌ها» و «داستان‌های ناتمام».

 

نقد شعر معاصر پروین سلاجقه به نیما یوشیج رسید

نیما یوشیج

پروین سلاجقه مجموعه‌ی نقد شعر معاصر را با شاعران دیگری پی می‌گیرد.

به گزارش ایسنا سومین كتاب از این مجموعه به نقد شعر نیما یوشیج اختصاص دارد، كه یادداشت‌برداری‌اش تمام شده و در حال بازبینی است.

پیش‌تر «امیرزاده‌ی كاشی‌ها» (نقد شعر احمد شاملو) از این مجموعه منتشر شده است و «نقد شعر فروغ فرخزاد» كه عنوان آن هنوز مشخص نیست، از سوی انتشارات مروارید به چاپ خواهد رسید.

سلاجقه همچنین مجموعه‌ای از مقاله‌های منتشرشده‌اش را در نظریه و نقد شعر و رمان، در قالب كتابی منتشر خواهد كرد.

برخی از مقاله‌های این مجموعه عبارت‌اند از: «پدیدارشناسی زمان در شعر حافظ»، «پیكربندی زمان و روایت در سراداستان تاریخی پست‌مدرن»، و «كاركرد شاعرانه‌ی گزاره‌ها در شعر فروغ فرخزاد».

«فرهنگ تحلیلی موتیف، نشانه، نماد در شعر سبك هندی» نیز از سوی انتشارات معین به چاپ خواهد رسید.

پروین سلاجقه «نقد رمان معاصر» را هم كه كتابی‌ است در حوزه‌ی نقد و بررسی ساختاری و تأویلی طبق مؤلفه‌های مدرن و به چند رمان برگزیده‌ی ایرانی و غیرایرانی (بین 15 تا 20 رمان) می‌پردازد، در مراحل پایانی كار دارد.

«صد سال تنهایی» گابریل گارسیا ماركز، كتاب‌هایی از كورت وونه‌گات و دونالد بارتلمی از جمله‌ آثار مورد بررسی در این اثر هستند.

همچنین «امیرزاده‌ی كاشی‌ها» و «از این باغ شرقی» (نظریه‌های نقد شعر كودك و نوجوان) احتمالا توسط انتشارات مروارید و انتشارات كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان به چاپ دوم می‌رسند.

پروین سلاجقه متولد سال 1340 در تهران است، كه از دیگر آثارش، «صدای خط خوردن مشق» (بررسی آثار هوشنگ مرادی ‌كرمانی)، «درآمدی بر زیبایی‌شناسی شعر» (درسی - دانشگاهی) و سه كتاب داستان فانتزی هستند.

 

دو كتاب تازه از حسین پاینده؛

"رمان پسامدرن و فیلم" با نگاهی به میكس منتشر شد

رمان پسامدرن و فیلم

دو كتاب جدید از حسین پاینده منتشر شدند.

به گزارش ایسنا «رمان پسامدرن و فیلم» (نگاهی به ساختار و صناعات فیلم میكس» در زمینه‌ی نقد ادبی به همراه نقدی بر فیلم «میكس» ساخته‌ی داریوش مهرجویی با موضوع اصلی پست‌مدرنیسم است، كه از سوی نشر هرمس منتشر شده است.

همچنین ترجمه‌ی «مطالعات فرهنگی درباره‌ی فرهنگ عامه» نوشته‌ی جان استوری، دیگر كتاب تازه منتشرشده‌ی این منتقد و مترجم از سوی نشر آگه است.

كتاب «درآمدی بر نظریه‌ها و روش‌های نقد ادبی» نیز با ویراستاری پاینده منتشر خواهد شد.

این كتاب كه نوشته‌ی چارلز برسلر و ترجمه‌ی مصطفی عابدینی است، از سوی انتشارات نیلوفر به چاپ خواهد رسید.

كتاب دیگری هم با عنوان «نظریه‌های رمان» كه توسط پاینده ترجمه و چاپ اول آن در سال 74 منتشر شده است، با تغییراتی تا مهرماه تجدید چاپ خواهد شد.

 

خواب های بی تعبیر

خواب های بی تعبیر

خواب های بی تعبیر
 آقای طنازنده

آقای طنازنده

آقای طنازنده
لطمه ای که قاسمخانی به صحت و مدیری زد

لطمه ای که قاسمخانی به صحت و مدیری...

لطمه ای که قاسمخانی به صحت و مدیری زد
 قصه مارال و مونا

قصه مارال و مونا

قصه مارال و مونا
UserName
عضویت در خبرنامه