• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1534
 • يکشنبه 1386/5/28
 • تاريخ :

مهرجویی از لندن درباره سنتوری سخن گفت

بهرام رادان

نمایش فیلم «سنتوری» آخرین ساخته داریوش مهرجویی که قرار بود ماه گذشته در سینماها اکران شود، با اظهارنظرهای اخیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مخالفت صریح با این فیلم وارد مرحله جدیدی شد و عملاً در شرایط فعلی امیدی به اکران این فیلم وجود ندارد.

با این همه در روزهای اخیر همچنان خبرهایی درباره وضعیت نمایش آن منتشر می شود. از جمله ورود جمعی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس به موضوع که اعلام کردند قضیه مربوط به نمایش فیلم «سنتوری» را در دستور کار خود قرار داده اند.

حتی سعید ابوطالب هم از این اقدام وزارت ارشاد تلویحاً اعلام نارضایتی کرده بود. این اعضا قرار است بعد از تماشای این فیلم نظرشان را در رابطه با قابلیت اکران آن اعلام کنند. دوستداران سینمای داریوش مهرجویی با انتشار چنین خبرهایی همچنان به اکران سنتوری امیدوار هستند. حاشیه های مربوط به اکران سنتوری در حالی ادامه دارد که کارگردان این فیلم همراه با محمدرضا شریفی نیا، گلشیفته فراهانی و بهرام رادان دو بازیگر جوان این فیلم به لندن سفر کرده است و به گفته فرازمند تهیه کننده فیلم قرار است بعد از لندن عازم امریکا شوند تا «سنتوری» را در چند شهر کانادا و امریکا به نمایش بگذارند.

 هرچند این خبر هم خود عامل حاشیه های دیگری شد اما به هر صورت هم اکنون مهرجویی در خارج از ایران همچنان پیگیر مسائل فیلمش است.

این اولین باری نیست که فیلم های ایرانی قبل از اینکه مخاطبان وطنی موفق به دیدن آن شوند در کشورهای دیگر نمایش داده می شود. با وجود تمام این اتفاقات داریوش مهرجویی همچنان از فیلمش دفاع می کند و به اکرانش امیدوار است.

 او سنتوری را فیلمی آموزشی می داند که داستان یک جوان معتاد را به تصویر می کشد؛جوانی که در جریان اتفاقات زندگی جسم و روحش پالایش می شود. مهرجویی در گفت وگوی اختصاصی با اعتماد در لندن گفت؛ سنتوری فیلمی است برای آموزش جوانان، در حالی که مسوولان در این فیلم به دنبال تعابیر سیاسی هستند و ممکن است این اتفاق برای هر فیلم دیگری هم بیفتد.

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی چندی پیش درباره سنتوری گفته بود؛ «فیلمنامه سنتوری سال 81 با نام دیگری به معاونت سینمایی ارائه شد، اما به دلیل مشکلاتی که داشته نتوانسته مجوز ساخت دریافت کند، اما حالا که فیلم ساخته شده قابلیت نمایش عمومی ندارد زیرا برخی معتقدند فیلم با فیلمنامه یی که مجوز گرفته متفاوت است.

 داریوش مهرجویی در این باره به اعتماد می گوید؛ «سال 81 دو فیلمنامه به نام های «بیا تا برویم» و «تولدی دیگر» را برای دریافت مجوز ساخت ارائه دادم، بعدها فیلمنامه «تولدی دیگر» به «علی سنتوری» تغییر نام داد و ما دوباره برای این فیلمنامه پروانه ساخت گرفتیم.» مهرجویی افزود ؛ « سنتوری را براساس نسخه نهایی که برای دریافت مجوز ساخت ارائه داده بودیم ساختیم و فیلم کاملاً مطابق فیلمنامه است.»

مهرجویی درباره سانسور نسخه یی از این فیلم که در جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد گفت:

بسیاری از اتهامات وارد شده بر این فیلم به دلیل سانسورهای نسخه یی است که در جشنواره نمایش داده شد و تغییراتی را در فیلمنامه ایجاد کرده است.

در فیلمنامه اصلی دایی علی سنتور می نواخت و ساز سنتوری که در خانه علی است متعلق به دایی علی است که بعدها به دلیل مشکل روانی خودکشی می کند و مخالفت مادر علی با سنتور زدن او به همین علت است.به گفته مهرجویی حذف این سکانس کلیدی باعث شد که در جشنواره بعد از دیدن فیلم به این نتیجه برسیم که مخالفت علی با سنتور زدن او ریشه در مسائل مذهبی این خانواده دارد و باعث شده علی از خانواده رانده شود در حالی که اصلاً این طور نیست.

 شاید همین اتفاق یکی از دلایل عمده مشکلات پیش آمده برای این فیلم باشد. آخرین اتفاق مرتبط با فیلم خروج رسمی آن از برنامه های جشن خانه سینما بود که ظاهراً در راستای کم شدن حساسیت ها روی آن صورت گرفت.

UserName