• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1791
 • سه شنبه 1386/5/23
 • تاريخ :

ممیزی تلویزیون ایران بر فیلمی فانتزی و آرام

به انگیزه‌ی پخش سینمایی «بهشت»

ممیزی تلویزیون ایران بر فیلمی فانتزی و آرام

فیلم سینمایی «بهشت» به كارگردانی تام تیكور، جمعه 19 مرداد ماه در قالب برنامه سینمایی در حالی به نمایش درآمد كه بیش از20 دقیقه از فیلم حذف شده بود.

بهشت» (heaven) كه با مدت زمان معمول 96 دقیقه ساخته شده و در اقصی نقاط دنیا به نمایش درآمده است، از شبكه 4 سیما با مدت زمان حدود 70 دقیقه پخش شد؛ این در حالی است كه مدیركل اداره تامین برنامه خارجی سیما پیش از این در گفت‌وگویی با ایسنا، مدت زمان 8-7 دقیقه حذف را معیار پخش یك فیلم از سیما عنوان كرده بود.

«بهشت» تام تیكور هم‌چنین در بخش‌هایی از نقد فیلم و هم‌چنین تیزری كه در شبكه‌های مختلف به روی آنتن رفت، با عنوان «آسمان» به تماشاگر معرفی شد كه این تفاوت نامگذاری یك فیلم را پیش از نیز در برنامه‌های سینمایی سیما شاهد بوده‌ایم.

****

درباره‌ی فیلم:

سینمایی «بهشت»، محصول سال 2002 است كه با مشاركت 5 كشور آلمان، ایتالیا، آمریكا، فرانسه و انگلیس توسط تام تیكور ساخته شده است.

كارگردانی فیلم «بهشت» براساس فیلم‌نامه‌ای از كریستف كیشلوفسكی، تام تیكور را از شیوه‌ی معمولی كه برای ساخت اغلب آثارش انتخاب می‌كند، جدا كرده است.

وی با ساخت فیلمی چون «بدو لولا بدو» به عنوان كارگردانی پر زرق و برق كه محو جلوه‌های ویژه و تكنیك‌های سینمایی است، شناخته شده بود؛او با كارگردانی دیگر فیلمش با عنوان «پرنس و سلحشور» كه به تازگی از تلویزیون ایران پخش شده، این نظریه را رد كرد. تیكور با ساخت «پرنس و سلحشور» به منتقدان اعلام كرد كه خواهان فانتزی آرام و پیچیده است.

این كارگردان با ساخت «بهشت» بر این شیوه تاكید ورزید و در این میان فیلم نامه كیشلوفسكی و تلاش تیكور برای نزدیك شدن به سینمای كیشلوفسكی نیز بی تاثیر نبود.

فیلم «بهشت» از ابتدا تا نیمه بسیار قوی جلوه می‌كند، اما نیمه دوم فیلم و خصوصا پایان آن(لحظه‌ای كه دو شخصیت اصلی فیلم سوار بر هلی كوپتر از نظرها محو می‌شوند) برای برخی منتقدان پرسش برانگیز و حتی آزار دهنده است.

تیكور و شاید بهتر است بگوییم كیشلوفسكی، پایانی باز را برای بهشت انتخاب می‌كند و گویی خود او نیزمعتقد است كه شخصیت اصلی فیلم باید به سزای اعمال خود برسد ونمی‌تواند به زندگی خود پس از كشتن 4 نفر ادامه دهد.

و اما فیلیپیا شخصیت اصلی كه پس از یافتن فیلیپو عامل عشق را به زندگی‌اش اضافه می‌كند، دیگر نمی‌تواند در مقابل تصمیم اولیه‌اش مبنی بر كشتن قاچاقچی مواد مخدر و تسلیم خود به پلیس سر تعظیم فرو آورد و با فیلیپو كه گویی هر دو یك روح در دو بدن هستند تصمیم به فرار می‌گیرد وهرگز تسلیم نمی‌شود.

*داستان فیلم

فیلم نامه بهشت را كریستف كیشلوفسكی و كرزیستوف پیسویچ با همكاری هم و در ژانر درام و دلهره به نگارش درآورده‌اند.

داستان فیلم درباره یك معلم انگلیسی به نام فیلیپا است كه بمبی را در دفتر كارخانه‌داری جا می‌دهد كه به تصور او مواد مخدر را در اختیار بچه مدرسه‌ای‌ها قرار می‌دهد. به طور اتفاقی بمب دریك آسانسور منفجر و باعث مرگ چهار فرد بی گناه می‌شود. فیلیپیا بی خبر از این موضوع بدون مقاومت تسلیم می‌شود و مصرانه می‌خواهند كه به زبان انگلیسی شهادت دهد فیلیچر ژاندارم جوان ایتالیایی آن جاست كه شهادت‌های او را ترجمه و روی كاغذ بیاورد.

پیوندی بین اوو فیلیپیا به وجود می‌آید كه خیلی زود به شیفتگی تبدیل می‌شود.

*حضور در جشنواره‌های جهان و اكران در سینماها

سینمایی «بهشت» در سال 2002 و با بودجه‌ای معادل یازده میلیون دلار ساخته شد.

این فیلم برای نخستین بار 21 فوریه 2002 در آلمان به نمایش درآمد و طی 4 روز بیش از 104 هزار دلار كسب كرد بهشت طی 4 نمایش در آمریكا، 52 هزار دلار و طی 39 نمایش در انگلیس بیش از 78 هزار دلار عاید سازندگانش كرد.

ساخته تام تیكور در كشورهایی چون مالزی، ایسلند، آرژانتین، استرالیا، كانادا، فنلاند ، نروژ، هلند و سنگاپور نیز به روی پرده رفته است.

«بهشت» در سال 2002 نامزد دریافت خرس طلای جشنواره بین‌المللی فیلم برلین بوده است این فیلم با حضور در جایزه فیلم اروپا در همین سال نامزد دریافت جایزه بهترین فیلمبرداری و بهترین فیلم نامه بوده است.

این فیلم هم‌چنین در جشنواره‌های معتبر آلمانی از جمله جایزه فیلم دوربین طلایی آلمان، انجمن منتقدان فیلم آلمان نیز حضوری موفق داشته است.

*درباره كارگردان:

تام تیكور یكی از معروفترین و بهترین كارگردانانی است كه در این سال‌ها از سینمای آلمان بیرون آمده است. او فیلم‌هایی ساخته كه هم به لحاظ داستان گویی و هم به لحاظ شیوه‌های سینمایی از نمونه‌های معتبر آمریكایی كم نداشته‌اند.

نخستین فیلمی كه تیكور را به شهرت رساند«بدو لولا بدو» بود پس ازآن او «پرنس و سلحشور» را ساخت. دو سال بعد از آن «بهشت» را كارگردانی كرد.

«راست و درست» با بازی ناتالی پورتمن فیلمی كوتاه بود كه تیكور آن را براساس فیلم نامه‌ای از خودش كارگردانی كرد. «عطر»،دیگر ساخته این كارگردان آلمانی است كه همانند بهشت درامی دلهره آور است.

*درباره بازیگران:

كیت بلانشت بازیگر نقش اصلی فیلم «بهشت»، 14 می 1969 در استرالیا متولد شد. او تحصیلاتش را در رشته نمایش در دانشكده هنرهای زیبا استرالیا به پایان رساند و به گروه تئاتری سیدنی ملحق شد. او درسال 1993 به خاطر ایفای نقش در نمایش رقص كافكا جایزه انجمن منتقدان تئاتر سیدنی را دریافت كرد.او در سال 1995 با بازی در نمایش «هملت» و ایفای نقش «افیلیا» نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن شد.

كیت بلانشت به تدریج به تلویزیون راه یافت و پس از ایفای نقش درچند سریال تلویزیونی وارد سینما شد. ایفای نقش در فیلم‌های «بابل»،« آلمانی خوب»، «الیزابت» و«من آنجا نیستم» از آخرین حضورهای بلانشت در عرصه سیما محسوب می‌شود.

در سینمایی «بهشت»، علاوه بر كیت بلانشت در نقش فیلیپیا، بازیگرانی چون جیووانی ریبیسی، رمو گیرونه، استفانیا روكا، آلساندرو اسپردوتی و ماتیا اسبراگیا به ایفای نقش پرداخته‌اند.

*پخش از تلویزیون

فیلم سینمایی «بهشت» برای نخستین بار جمعه 19 مرداد ماه در قالب برنامه سینما چهار از تلویزیون پخش شد. تكرار این فیلم پنج‌شنبه ساعت 15:30 دقیقه خواهد بود.

منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران -  تهران

مطالب مرتبط :

سینمای جهان

UserName