• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 973
 • يکشنبه 1386/5/14
 • تاريخ :

رمان«طوفان دیگری در راه است»

رمان«طوفان دیگری در راه است»

نویسنده «طوفان دیگری در راه است» با درست خواندن تعبیر "مانیفست" برای این كتاب گفت این رمان ممكن است برای یك عده ناخوشایند باشد. مسیر دشواری است كه آن غزل حافظ كه در ابتدای كتاب آمده می‌تواند مصداق آن باشد..

به گزارش فارس، آئین رونمائی از كتاب «طوفان دیگری در راه است» نوشته «سیدمهدی شجاعی» با حضور شهردار تهران وجمعی از مدیران و چهره‌های سینمائی، فرهنگی و ادبی شامگاه پنجشنبه در محل انجمن قلم ایران برگزار شد.

رضاداد: «شجاعی» الگوی خوب پیوند سینما و ادبیات است

مدیر عامل سابق بنیاد سینمائی فارابی كه تازگی مسئولیت خود را در بنیاد سینمائی فارابی واگذار كرده است در این مراسم با بیان اینكه در جمع نویسندگان و ادیبان غریب است، از مسأله اقتباس ادبی در حوزه سینما به عنوان یك مسأله خطیر یاد كرد و گفت: زمینه اقتباس ادبی با ارتباط میان سینماگران و نویسندگان بالاتر می‌رود.ادبیات داستانی می‌تواند محرك سینما باشد و اگر این حوزه نباشد نمی‌توانیم امید توفیقی در حوزه سینما داشته باشیم.

وی ادامه داد: تسلط سیدمهدی شجاعی بر ادبیات داستانی و فیلمنامه‌نویسی می‌تواند الگوی خیلی خوبی باشد. فیلمنامه حضرت یوسفی كه او نوشته می‌توند به عنوان الگوی موفق فیلمنامه‌نویسی دینی در جامعه فرهنگی كشور معرفی شود.

قالیباف: «شجاعی» تلفیق‌گر ادبیات و اهل‌بیت بوده است

«محمدباقر قالیباف» سخنران دیگر این آئین رونمائی بود. «سادات اخوی» مجری برنامه هنگام دعوت او برای سخن گفتن، از شهردار تهران به عنوان مدیر شهری و فرهنگی یاد كرد. «قالیباف» هم با لبخند، رضایت خود را از این عنوان كه كمتر در مجامع عمومی آن را شنیده است نشان داد و گفت: شهرداری یك بخشی از وضیفه‌اش خدمات است. شهرداری را یك نهاد اجتماعی می‌دانم كه می‌تواند سهم عمده‌ای در مسائل فرهنگی و اجتماعی داشته باشد.

شهردار تهران در ادامه به موضوع جلسه كه رونمائی رمان «شجاعی» بود پرداخت و گفت: اگر ما در قلمرو فرهنگ چهار پنج قلمرو بخواهیم تعریف كنیم، بحث ادبیات و نشر یكی از این قلمروهاست كه حوزه بسیار تأثیرگذاری هم است. حوزه ادبیات در حوزه‌هائی مثل سینما و تئاتر تأثیرگذاری فراوانی دارد و اگر بحث تشیع و اهل‌بیت را هم یكی از عناصر تأثیرگذار در فرهنگ كشور بدانیم، از برجستگی‌های «سیدمهدی شجاعی» ـ كه از خلاقیت و بركتی است كه خداوند به او داده است ـ تلفیق این دو یعنی ادبیات و اهل‌بیت است.

رمان«طوفان دیگری در راه است»

«قالیباف» بعد از سخنرانی‌اش زمانی كه می‌خواست تریبون و میكروفن را ترك كند با صدای بوق گوش‌خراش بلندگو روبرو شد كه «سادات اخوی»، مجری برنامه به او گفت: قد بلند آقای دكتر كار دست او داد.

چینی‌فروشان: «طوفان دیگری در راه است» مانیفست «شجاعی» است

«محسن چینی‌فروشان»، مدیر كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان نیز كه از جمله معدود شركت‌كنندگانی بود كه رمان تازه منتشر‌شده «شجاعی» را خوانده بود، در این مراسم گفت: راجع به شجاعی باید مثنوی‌ها گفت. او از نادر كسانی است كه عرض عمرشان خیلی خوب است. ان شاءالله طول عمرشان هم زیاد باشد.

وی در ادامه درباره «طوفان دیگری در راه است» گفت: این رمان یك جور مانیفست «شجاعی» است كه خواننده می‌تواند از اثر پی به مؤثر ببرد. خواننده می‌تواند این كتاب را بخواند و «شجاعی» را بشناسد.

 

مدیر كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان سپس افزود: این كتاب قطعاً مخالفان و موافقان بسیاری خواهد داشت. موافقان این اثر همان كسانی هستند كه آثار او را خوانده‌اند و او را می‌شناسند. اما مخالفان آن جدا از بحث تكنیك به این برمی‌گردد كه كتاب در فضای انقلاب و مسائل پس از انقلاب است.

«چینی‌فروشان» در حالی كه به صورت قالیباف چشم دوخته بود از شهردار تهران به خاطر اینكه اجاز داده است كه انجمن قلم فروشگاه هم داشته باشد تشكر كرد. انجمن قلم در یوسف‌آباد قرار گرفته است. پیش از این فقط از یك ساختمان مسكونی برخوردار بود كه با دستور و عنایت ویژه شهردار تهران همزمان با رونمائی رمان «سیدمهدی شجاعی» صاحب یك فروشگاه هم شد.

مجیدی: بركت همجواری با شجاعی در كارهای من تأثیرگذار بوده است

«مجید مجیدی» كارگردان سینما نیز كه مشغول فیلمبرداری اثر سینمائی جدید خود با عنوان «آواز گنجشك‌ها» در یكی از شهرهای اطراف تهران است با صورتی كه آفتاب‌ سوخته به نظر می‌رسید خود را به آئین رونمائی كتاب «شجاعی» رسانده بود تا از دوست و همكار قدیمی خود تجلیل كند.

مجیدی در آغاز سخنان خود به دوستی قدیمی خود با «سیدمهدی شجاعی» اشاره كرد و گفت: دوستی ما برمی‌گردد به اوایل انقلاب و همان سال 57. شجاعی در طول این سال‌ها منشأ خیر و بركات در عرصه‌های مختلف بوده است؛ مدیریت فرهنگی، مطبوعات، نویسندگی.

وی در ادامه به كار مطبوعاتی «شجاعی» در انتشار مجموعه «صحیفه» برای روزنامه جمهوری اسلامی اشاره كرد و گفت: هنوز كه به آن آرشیو مراجعه می‌كنم می‌بینم جزء مجموعه‌های نادری است كه هنوز قابل خواندن است.

مجیدی سپس از مسئولیت «شجاعی» در انتشارات «برگ» یاد كرد و درباره فیلمنامه «بدوك» كه محصول مشترك شجاعی و مجیدی است، گفت: اولین اثر سینمائی خود را توفیق داشتم كه با او همكاری كنم و سفری به سیستان و بلوچستان برویم. قرار بود دردها و آنچه را در آنجا دیده‌ام برای نوشتن سناریو به سید منتقل كنم. ولی بعد با خود سید به سیستان و بلوچستان رفتیم كه سید گفت همانجا بمانیم و طرح اولیه سناریو را بنویسیم. قرار بود سفری یكی دو روزه باشد كه نزدیك به بیست روز طول كشید.

وی افزود: فیلم «بدوك» از بركت وجود سید برای من خیلی خوب بود و این همجواری با سید موجب بركات زیادی برای من شد.

مجیدی گفت: از همان سال های 57 كه 18 سال داشتم تا امروز سیدمهدی را و وجه معرفتی و اعتقادی‌اش را فریز كرده‌ام و یك جا نگه داشته‌ام.امروز هم همان نگاه متعهدانه و عاشقانه به اهل‌بیت را در سید می‌بینم و این نشان می‌دهد كه سید چقدر مسیر را درست آمده است.

كارگردان «بچه‌های آسمان» ادامه داد: شاید روشنفكران كه از منظر «هنر برای هنر» به مسائل نگاه می‌كنند، برای سید كه نگاه متعهدانه و اعتقادی دارد چندان مایه نگذارند ولی سید در دل مردم جا دارد.

رمان«طوفان دیگری در راه است»

شجاعی: این رمان ممكن است برای یك عده ناخوشایند باشد

نویسنده «طوفان دیگری در راه است» آخرین سخنران این مراسم بود.

شجاعی تا زمانی كه نوبت سخنرانی‌اش نرسیده بود، در ورودی سالن ایستاده بود و به كسانی كه وارد می‌شدند خوش‌آمد می‌گفت و با دوستان قدیمی خود روبوسی می‌كرد.

این نویسنده در آغاز سخنان خود گفت: با یك حس متضاد مواجه‌ام. از یك‌سو خوشحالم كه برای یك رویداد فرهنگی این استقبال شده است ولی از سوی دیگر چون این رویداد مربوط به من است زیاد خوشایندم نیست.

وی سپس با نوعی افسوس از اینكه آثار ادبی هیچگاه در رسانه‌های ما نه در صدر و نه در ذیل آنچنان كه باید بازتاب نیافته‌اند، درباره این رمان گفت: بیست سال بین دست‌نوشته اولی با دست‌نوشته آخر فاصله است. به طوری كه رنگ كاغذها در دست‌نوشته اولی پریده و كهنه است.

وی ادامه داد: این رمان ممكن است برای یك عده ناخوشایند باشد. مسیر دشواری است كه آن غزل حافظ كه در ابتدای كتاب آمده

می‌تواند مصداق آن باشد.

«شجاعی» در بخشی از مراسم كه به صورت پرسش و پاسخ برگزار شد در پاسخ به خبرنگار فارس درباره اینكه آیا قصد دارد فیلمنامه رمان را برای تبدیل به اثر سینمائی بنویسد، گفت: احساسم این است كه این رمان حس كار سینمائی را دارد ولی ترجیح می‌دهم كه خودم این كار را نكنم. برای اینكه حسی كه با این اثر داشتم شاید متفاوت است و می‌خواهم در مقام نویسنده آن باقی بمانم.

نویسنده «طوفان دیگری در راه است» درباره اینكه «چینی فروشان» این رمان را «مانیفست» او دانسته، گفت: این تعبیر درست است، چرا كه بسیاری از مفاهیم دینی من در این كتاب متبلور شده و در این اثر به ظهور رسیده است.

وی در پاسخ به این سؤال كه اگر بخواهد این كتاب را به كسی تقدیم كند آن را به چه كسی می‌دهد، گفت: كمبودهائی كه همسر و فرزندانم در نبود من در این چند سال احساس می‌كردند، فقدانش با هیچ چیز قابل جبران نیست. قصه یك سال و دو سال هم نیست. قصه بیست و چند سال است. كتاب را تقدیم می كنم به همسر و فرزندانم.

وی ادامه داد: از لوس‌بازی‌هائی كه در این‌باره هست می‌خواستم پرهیز كنم كه احتمالاً همین پرهیز باعث شده در آغاز كتاب این مسأله نیاید ولی خیلی هم دوست دارم این ماجرا دیده شود.

«سیدمهدی شجاعی» در پایان مراسم كتاب‌های بسیاری را برای مخاطبان خود امضاء كرد. این كتاب‌ها در آخر مراسم به شركت‌كنندگان داده شده بود.

«رضا امیرخانی» نیز از دیگر سخنرانان این آئین رونمائی بود. رئیس انجمن قلم ایران گفت: امیدواریم انجمن قلم، بتواند خانه اهل فرهنگ ایرانی باشد.

امیرخانی در ادامه درباره آئین رونمائی كتاب كه به تازگی در بین نویسندگان ارزشی، رونق گرفته گفت: سنت بسیار خوبی است كه كتابی به محض اینكه منتشر می‌شود دور هم جمع شویم و از زحمات نویسنده‌اش تقدیر كنیم.

وی كه این سخنان را چندی پیش نیز در آئین رونمائی كتاب «اسماعیل» نوشته امیرحسین فردی تكرار كرده بود گفت: تا چند سال پیش نویسنده وقتی كتابی را می‌نوشت چند هفته‌ای را باید با نام مستعار زندگی می‌كرد تا ببیند وضع چطور می‌شود.

«جواد محقق» نویسنده ادبیات دینی نیز در سخنانی به آشنایی خود با سیدمهدی شجاعی در روزنامه جمهوری اسلامی پرداخت.

وی درباره این نویسنده گفت: سیدمهدی شجاعی نه تئوری‌های تند و افراطی برخی از دوستان ما در اوایل انقلاب را داشته و نه روشنفكری لوس بعضی از دوستان ما كه بعداً به آن سمت رفتند.

«امیرحسین فردی»، نویسنده ادبیات انقلاب هم از دیگر سخنرانان بود كه بیشتر به بایكوت برخی آثار ادبی محافل ارزشی و نویسندگان متعهد در رسانه‌ها پرداخت و از رمان «من او» نوشته «رضا امیرخانی» به عنوان نمونه‌ای از این بایكوت خبری یاد كرد و گفت: این كتاب سال‌ها از طرف محافل روشنفكری مسخره شد در حالی كه می‌دانستند در امر ادبیات انقلاب یك اتفاقی افتاده و از یك مرحله وارد مرحله دیگری شده. رسانه‌ها و دبیران روزنامه‌ها باید این را باور كنند كه در ادبیات انقلاب اتفاقی افتاده است.

«حسین انتظامی»، مدیر مسئول سابق همشهری، هم در سخنان كوتاهی به حوزه‌های مختلف كاری «شجاعی» پرداخت و گفت: «كشتی پهلوگرفته» به 50 چاپ رسیده كه از بركات صدیقه طاهره است. «شجاعی» از معدود چهره‌های ادبی است كه از این بركت ارتباط خود را با اهل بیت ترك نكرده است.

 

UserName