• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 3875
 • چهارشنبه 1382/8/28
 • تاريخ :

مصاحبه با مديرشبكه و سخت افزار موسسه تبيان


اين روزها بسياري از كاربران سايت در تماسهاي خود  به مشكلاتي كه دراينترنت رايگان و اينترانت وجود دارد اشاره مي كنند. به همين منظور با مديربخش شبكه و سخت افزار تبيان آقاي مهندس كورش طالب پور مصاحبه اي ترتيب داده ايم كه در زير مي خوانيد:

اينترنت رايگان مدتي است كه قطع شده است دليل آن را براي كاربران تشريح فرماييد و در صورتي كه اين سرويس مجدداً وصل مي شود زمان اتصال مجدد آن را جهت اطلاع كاربران اعلام نماييد؟

علت قطع شدن سرويس اينترنت رايگان اعمال يكسري تغييرات لازم در بخش عضويت و سروسامان دادن به وضعيت بانكهاي اطلاعاتي و اكانتهاي اينترنتي بود كه به نقطه مناسبي رسيده و در حال حاضر آمادگي شروع اين سرويس وجود دارد كه از روز دوشنبه 26 آبانماه راه اندازي شده است  و به مرور به نقطه ايده آل خواهيم رسيد.

از نظر تعداد اكانتهاي روزانه ، تغييري داده نشده است و به زودي ديگر  در واحدهايISP تبيان در شهرستانها نيز راه اندازي مي شود.

برنامه ما در طرح ارتقاء كيفيت تبيان كه شروع گرديده رسيدن به سرويس ايده آل مي باشد كه از نظر كيفيت و احتمال بروز خطا به نقطه مناسبي برسد . بزودي با اجراي اين طرح ارتقاء و برنامه هاي در دست اجراي واحد سخت افزار و شبكه شاهد سرويس به مراتب بهتري خواهيد بود. سرويس اينترنت رايگان بجز تهران و مشهد به زودي در شهرهاي اصفهان- قم- زاهدان- بندرعباس و چند مركز ديگر راه اندازي مي شود. يكي ديگر از برنامه هاي ما( البته در آينده ) ايجاد اكانت هاي گلوبال(Global) مي باشد كه با يك اكانت درشهرهاي مختلف امكان دسترسي خواهد بود.

وضعيت اينترانت چگونه است؟ آيا سايتهاي جديدي به اين سرويس اضافه شده است؟

 وضعيت اينترانت نسبت به گذشته بهبود يافته ودرصدد ارتقاء سطح اين سرويس هستيم. در حال حاضر كليه سايت هاي سازمان تبليغات ( حدود 15 سايت ) اضافه شده كه به زودي در سايت اطلاعيه آن را خواهيد ديد .

خدمات پست الكترونيك تبيان را چگونه ارزيابي مي كنيد و چگونه مي توان به راحتي از email فارسي استفاده نمود؟

كليدmail/Server هاي موجود در اينترنت مانندYahoo وMsn داراي محدوديت هايي در زمينهUnicode و تايپ فارسي هستند. راه حل مناسب جهت ارسال مطمئن ايميل فارسي در mail/Server تبيان تايپ ايميل در نرم افزارهايي مانندWord بصورت فارسي با فونتTahomaمي باشد و سپس با كپي كردن كل نوشته روي صفحهCompose ايميل تبيان وSend كردن قابل اجرا مي باشد.

در حال حاضر حجم فضاي تخصيص داده شده در هرmail box،5 MB مي باشد. و چون به صورت Local درISP تبيان استقرار دارد سرعت دسترسي يهMailserverبراي كاربران داخلي بهتر است.

سرويسPop3  نيز رويmail/Server شان فعال است. و با اضافه كردنmail.tebyan.org در قسمتreceive, Send مي تواند از طريق برنامه هايي مانندOutlook قابل اجرا است.

يكي از بحث هايي كه بسياري از كاربران علاقه مندند كه از آن مطلع شوند، بحث امنيت شبكه وsecurity سايت تبيان است. لطفاً در اين مورد توضيح دهيد؟

امنيت سايت هاي اينترنتي در دو قسمت قابل اجرا است:1- سخت افزاري .2- نرم افزاري از نظراول كليه موارد قابل دسترس را در اختيار داريم و از بهترين سرويس هاي اينترنتي در سطح جهان استفاده مي نمائيم از نظر دوم كه بيشتر كار برنامه ريزان سايت است ،  بيشتر در قالب بانكهاي اطلاعاتي اجرا مي گردد. به اين صورت كه با استفاده از بانكهاي اطلاعاتي امن تر و اجراي سايتهاي نرم افزاري بهتر اجرا گرديده است.

در حال حاضر مشكل خاصي در امنيت سايت نداريم و با كمك برنامه نويسان و مديران آگاه بانك هاي اطلاعاتي ، سطح امنيتي خوبي در سايت تبيان وجود دارد . با اين حال قسمت اعظم تلاشمان در نگهداري تمام وقت سرورهاي خارج و داخل كشور مساله امنيت شبكه مي باشد .

UserName