• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1035
 • چهارشنبه 1386/5/10
 • تاريخ :

شهردار تهران:

کار کردن در زمینه فرهنگی با اعمال علایق سیاسی ظلم به مردم است

 

نخستین نشست مشترک مدیران معاونت اجتماعی و فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران

شهردار تهران انجام فعالیت های فرهنگی و اجتماعی را با در نظر گرفتن علایق سیاسی ، ظلم به مردم دانست و گفت: مسائل فرهنگی را نباید سیاسی کرد و در این راه باید از خرد جمعی و استفاده از نظرات کارشناسی صاحبنظران استفاده کرد.

دکتر محمد باقر قالیباف ، شهردار تهران ، صبح امروز در نخستین نشست مشترک مدیران معاونت اجتماعی و فرهنگی  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ، گفت : در حوزه فرهنگی هر هفته به طور مستقیم وقت می گذرام تا به اهداف مورد نظر در لایه های زیرین این حوزه دست پیدا کنم

شهردار تهران افزود : کار و فعالیت ، آموزش و تربیت ، استراحت و اوقات فراغت ، سه ماموریت اصلی شهرداری است که محور اوقات فراغت و آموزش ، به طور کامل در حوزه فرهنگی قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه بخش کار و فعالیت نیز باید بر بستر فرهنگی قرار گیرد تا نتیجه مطلوب داشته باشد ، افزود: مسائل فرهنگی در همه فعالیت ها مانند اقتصاد شهری ، اشتغال ، کار آفرینی و فعالیت های عمرانی نیز مورد توجه قرار گیرد تا اثر گذار باشد و به خروجی موثر منتهی شود.

قالیباف در ادامه اظهار کرد: حوزه فرهنگی باید بتواند باورها ، ارزش ها و رفتار ها را تحت تاثیر قرار دهد و تا زمانیکه فعالیت همه بخش های شهرداری بر بستر صحیح فرهنگی منطبق نشود ، نتیجه آن نیز با خواسته ها و نیازهای ما هماهنگ نیست.

شهردار تهران با اشاره به نقش مستقیم  فرهنگ و اثر گذاری آن بر باورهای دینی گفت: در بخش کار و فعالیت نیز اگر بخواهیم بر باورهای دینی تکیه کنیم به پیوست اجتماعی و فرهنگی نیاز داریم و برای اینکه بتوانیم در این حوزه ، رسالت مهم برای یک شهر بزرگ را به درستی انجام دهیم ، ابتدا باید با شناخت شاخص های اصلی کار ، درون مجموعه را به درستی بشناسیم و به آن توجه کنیم.

شهردار تهران با بیان اینکه ایجاد مدیریت واحد برای معاونت فرهنگی اجتماعی و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به معنی ادغام دو مجموعه نیست ، تصریح کرد: جز در مدیریت این مجموعه ،هیچکس حق داشتن دو مسئولیت را ندارد ، اما اهداف هر دو مجموعه مشترک است و باید با یک ذهن مشترک بستر هم افزایی را فراهم کرد.

وی با اشاره به اینکه برای ادامه راه باید روش ها ، اهداف و سطح بندی روشن و مشخص داشته باشیم افزود: آنچه بیشتر از مفاهیم فلسفی باید مورد توجه قرار گیرد ، بخش های عملیاتی و اجرایی کار است و برای این کار باید اولویت ها خود را در آغاز مشخص کنیم.

 

نخستین نشست مشترک مدیران معاونت اجتماعی و فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران

به گفته قالیباف ، در حوزه فرهنگی توانمند سازی شهروندان به عنوان سرمایه های اجتماعی باید در اولویت کار قرار قرار گیرد و اعتماد مردم و نخبگان علمی و فرهنگی  به شهرداری پررنگ تر شود.

 وی در ادامه گفت: آنچه به عنوان کرامت انسانی برای همه ادیان سفارش شده است در حوزه شهری باید به عنوان حقوق شهروندی در نظر گرفته شود و در این راستا بالابردن آگاهی مردم در همه ابعاد زندگی و شناخت حقوق اصلی آنان ، هدفی است که در حوزه فرهنگی باید بسیار جدی به آن توجه شود.

قالیباف با تاکید بر شناخت آسیب های اجتماعی و برنامه ریزی برای پیشگیری از آنها گفت: در جبهه فرهنگی رقیب و دشمن زیاد است و به عنوان مسئولان شهری و فرهنگی باید برای این کار راهکار و نقشه داشته باشیم و از خرد جمعی استفاده کنیم.

شهردار تهران با بیان اینکه سیاسی  عمل کردن  در حوزه فرهنگی ،ظلم است و نباید مسائل سیاسی را با مسائل فرهنگی و اجتماعی  درگیر کرد گفت: در این کار باید علایق سیاسی را کنار گذاشت و با روحیه علمی و جهادی کار کرد که استفاده از تجربیات موفق و انجام کارهای دقیق ستادی از ابزار مهم کار است .

وی افزود: کارهای فرهنگی اقناعی است و با انجام کارهای دستوری به جایی نمی رسیم ، پس باید مردم را در این راه فعال کرد و از روش های فرهنگی قدیمی و کهنه که شفاف نیستند دوری کرد.

قالیباف با تاکید بر حضور مردم در فعالیت های فرهنگی  گفت: در مدیریت کلان شهر باید از توسعه پایدار شهری استفاده کرد و در راه این توسعه رویکرد محله محوری باید به عنوان اولویت و تفکر مسجد محوری به عنوان کانون فعالیت ها  قرار گیرند.

وی با بیان اینکه مکان و فضا در فرهنگ نقش اساسی دارند و در برنامه ریزی ها باید مورد توجه قرار گیرند ،افزود: خانواده اساس کار ماست ،چراکه اگر خانواده آسیب پذیر شد معضلات اجتماعی نیز بیشتر می شود و نتیایج منفی در اجتماع می گذارد.

شهردار تهران با تاکید بر توجه به ادیان و ایجاد شادی و نشاط در سطح شهر گفت: مرز لهو لعب و شادابی و نشاط در افراد مشخص است ونباید به این بهانه ،طراوت و شادابی را از افراد بگیریم.

قالیباف در ادامه اظهار کرد: برای حوزه آموزش و تربیت و استراحت و اوقات فراغت به عنوان دو ماموریت اصلی شهرداری ،وقت قابل توجهی را اختصاص داده ام و در این راه نیازمند همیاری و همفکری همه صاحبنظران علمی و فرهنگی و دلسوزان انقلاب اسلامی هستم تا مشکلاتی که درزمینه مسائل فرهنگی وجود دارد کمتر شود.

 

نخستین نشست مشترک مدیران معاونت اجتماعی و فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران

در ادامه این نشست ،حجت الاسلام محسن قرائتی ،  با تاکید بر چگونگی برنامه ریزی های فرهنگی و توجه به نوع سوالاتی که در بخش های مختلف فرهنگی مطرح می شود، گفت : مسائل فرهنگی باید برای همه مردم شفاف ، روان و قابل درک باشد و از پیچیده کردن آنها و هزینه کردن بدون برنامه در این راه خودداری شود.

وی با بیان اینکه نسل ما از دو شکاف غفلت و شهوت آسیب می پذیرد ، افزود: نماز و ازدواج ، راه حل این مسائل است و باید در این حوزه نگاه کارشناسی وجود داشته باشد.

حجه الاسلام قرائتی در ادامه گفت: بسیاری از مدارس شهر ، نمازخانه ندارند و تا زمانی که کار واجب است نباید به انجام کارهای مستحب پرداخت و از اصل مسائل دور شد.

وی با تاکید بر دوری از یکنواختی و تکرار در کارها اظهار کرد: کارهای فرهنگی باید قابل عرضه و قابل تقلید باشند تا همه بتوانند آن را انجام دهند و در این راستا توجه به فرهنگ مختلف در محلات گوناگون از اهمین زیادی برخوردار است.

حجه الاسلام قرائتی در ادامه افزود: کارهای فرهنگی باید در آموزش و پرورش ، صدا و سیما و کتابهای دانشگاهی منعکس شود و به این وسیله مردم با حقوق و وظایفشان آشنا شوند.

وی با تاکید برایجاد شادی و نشاط در مردم ، شفاف سازی مسائل ، توجه به زهد و تقوا و علم و استفاده از سلایق مردم در کارها افزود: زمانیکه مدیران به خدا تکیه کنند و از حمایت مردم برخوردار باشند به همه اهداف خود می رسند و هیچ خطری آنها را تهدید نمی کند.

 

روابط عمومی موسسه تبیان

UserName