• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1146
 • سه شنبه 1386/5/9
 • تاريخ :

گزارشی  از شب غرور و افتخار ملت عراق

در جشن‌های خیابانی هفت نفر كشته شدند

شادی هواداران عراق به خاطر اولین قهرمانی آسیایی

عراقی‌ها به لطف قهرمانی در جام ملت‌های آسیا بزرگ‌ترین جشن ملی را پس از سرنگونی صدام حسین برپا كردند.

مردم عراق كه سر از پا نمی‌شناختند در بغداد و سایر شهرها به خیابان‌ها ریختند تا پیروزی تاریخی‌اشان برابر عربستان را جشن بگیرند.

رویتر دراین باره گزارش داد:« به گزارش پلیس بغداد در جشن‌های خیابانی كه با شلیك گلوله همراه بود، دست كم هفت نفر كشته و بیش از پنجاه نفر زخمی شدند. بر خلاف هفته گذشته (چهارشنبه) كه انفجار بمب جان پنجاه نفر را پس از دیدار نیمه نهایی جام ملت‌ها برابر كره‌ی جنوبی گرفت، هیچ گزارشی از هدف گرفته شدن هواداران فوتبال منتشر نشده است. جاسم محمد جعفر وزیر ورزش عراق در این باره گفت:« دردهایمان ساكت شد.»

شادی هواداران عراق به خاطر اولین قهرمانی آسیایی

هواداری هم در منطقه كرادای بغداد با خوشحالی فریاد كشید:« قسم می‌خورم كه ما قهرمان هستیم. این لحظه غرورآفرین برای تمام عراقی‌هاست.»

پیش از بازی مقامات عراقی ممنوعیت رفت و آمد  اتومبیل‌ها را در خیابان‌ها در نظر گرفته بودند و نیروهای امنیتی در آماده‌باش كامل بودند. بازیكنان عراق در فینال جام ملت‌ها به یاد قربانیان حمله تروریستی چهارشنبه بازوبندهای مشكی پوشیدند.

ژنرال قاسم موسوی، سخنگوی رییس ارتش عراق گفت كه نیروهای امنیتی یك متهم به خرابكاری را كشتند و بمبی را در یك اتومبیل در منطقه‌ای در جنوب بغداد خنثی كردند.

شش نفر هم در برخورد خمپاره به خانه‌ای در بلد كشته شدند.

در چند شهر مذهبی عراق مانند بصره، نجف، شهر مقدس شیعیان و شهرهای شمالی كردها نظیر اربیل و كركوك جشن و شادمانی به پا بود. هواداران در خیابان‌ها گریه می‌كردند، می‌رقصیدند، پیراهن‌شان را در هوا می‌چرخاندند و یكدیگر را در آغوش می‌كشیدند. حتی سربازها هم با اسلحه‌هایشان به مردم عادی پیوستند. بچه‌های هم صورت‌هایشان را به رنگ پرچم عراق درآوردند وعكس قهرمانان‌شان را در دست داشتند.

شادی هواداران عراق به خاطر اولین قهرمانی آسیایی

نوری المالكی، نخست وزیر عراق كه بازی را در صندلی طلایی در دفترش تماشا می‌كرد، بی‌درنگ در جمله‌ای پیروزی عراق را ستود. مالكی به استقبال بازیكنان تیم ملی خواهد رفت. در شهر صدر زن‌ها در خیابان شیرینی پخش می‌كردند و درگرمای طاقت‌فرسا بر سر جمعیت آب می‌ریختند.

یك هوادار دیگر گفت:« هزاران تبریك به تمام عراقی‌ها!»

مجریان تلویزیونی كه پرچم سرخ، سفید و مشكی عراق را در دست داشتند می‌گریستند. یك گزارشگر تلویزیونی عراق در بغداد در دریا غرق شد و ناگهان روی شانه‌های جمعیت بار دیگر پدیدار شد.

شبكه تلویزیونی CNN برنامه‌های عادی‌اش را قطع و این پیروزی را اعلام كرد. ارتش عراق هم پیروزی را به تیم ملی تبریك گفت. منع آمد و شد وسایل نقلیه در بغداد از ساعت 4 بعدازظهر یكشنبه نیم ساعت پیش از شروع بازی در نظر گرفته شد.

نیروهای امنیتی كمی پیش از فینال دو مرد را در اتومبیلی كه مواد منفجره در آن جاسازی شده بود بازداشت كردند. آنها به هدف گرفتن هواداران فوتبال متهم شدند.

مطالب مرتبط :

عراق قهرمان جام چهاردهم

 

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا
آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید

آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید

آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید
UserName
عضویت در خبرنامه