• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1676
 • سه شنبه 1386/5/9
 • تاريخ :

پرفروش‌های موسیقی، به روایت چله‌ی داغ تابستان تهران

پرفروش‌های موسیقی، به روایت چله‌ی داغ تابستان تهران

بازاری كه چشم‌ به سرما دارد؛

درحالیكه اهالی نزدیك به موسیقی ایران اذعان دارند كه ترافیك كنسرت‌ها و برنامه‌های موسیقی تابستان جاری، طی 30 سال گذشته بی‌سابقه بوده است، پیشخوان فروشگاه‌های عرضه‌ی محصولات فرهنگی و صوتی تهران حكایتی دیگر دارند.

نشر موسیقی ایران، پس از اسفندماه سال گذشته كه با چند آلبوم جدید در حوزه‌ی سنتی و پاپ همراه بود، تاكنون با اثر تازه‌یی برای عرضه مواجه نشده و آمار و بررسی‌های فروشگاه‌های بزرگ عرضه‌ی محصولات فرهنگی - صوتی خیابان‌های تهران نشان می‌دهند كه آلبوم‌های قدیمی موجود، همچنان پیشتاز فروش آثار هستند.

از سویی، توزیع‌كنندگان و فروشندگان آثار موسیقی گلایه‌مند از وضع موجود، می‌گویند كه با گذشت حدود 40 روز از آغاز فصل تابستان، مجموعه‌ی جدیدی روانه بازار نشده است، بنابراین مجبورند همچنان آثار یكی دو سال گذشته را به خریداران عرضه كنند.

گویا قرار است، در صورت دریافت مجوز ناشران از دفتر شعر و موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حاصل اجراهای تابستان شلوغ 86، بازار موسیقی پاییز و زمستان ایران را از ركودی مزمن نجات دهند. هرچند تاكنون مجموعه‌ی بسیاری از كنسرت‌هایی كه سال گذشته در تهران برگزار شده‌، بدست مخاطبان نرسیده است.

بنا بر این گزارش، در زمینه‌ی موسیقی سنتی و موسیقی متن فیلم "زیر تیغ" ساخته‌ی حسین علیزاده، در مقایسه با سایر آثار پرفروش محسوب می‌شود.

"سه‌نوازی در دستگاه ماهور و سه‌گاه" كار هوشنگ ظریف، فرامرز پایور و محمد اسماعیلی نیز فروش قابل توجهی تا چله‌ی تابستان داشته‌اند، اما "حیرانی" و "لیلی و مجنون" شهرام ناظری از این رده خارج نشده‌اند.

از سویی دیگر، گویا با برگزاری كنسرت محمدرضا لطفی، پس از 30 سال، مجموعه‌های "همیشه در میان" و "چهارگاه" مورد توجه خریداران موسیقی سنتی ایران قرار گرفته است.

"دریای بی‌پایان" كار گروه دستان با صدای سالار عقیلی و "سوگواران خموش" با صدای علیرضا قربانی، اواخر سال گذشته به بازار عرضه شده است و براساس بررسی‌ها، فروش خوبی را تجربه می‌كنند.

تك‌نوازی پیانوی هوشیار خیام با عنوان "تاتاری" و برداشتی از موسیقی ایرانی، هفته گذشته به بازار نشر موسیقی آمده و گویا تاكنون با استقبال مردم تهران هم مواجه بوده است.

سمفونی شماره‌ی 3 - بوف كور - كاری از علیرضا مشایخی نیز خریداران خاص خود را دارد و ناشر آن تاكید دارد كه براساس پیش‌بینی‌ها به‌فروش رسیده است.

به گزارش ایسنا، "به‌تماشای آب‌های سپید" موسیقی تلفیقی حسین علیزاده و ژیوان گاسپاریان هم اثری است كه از دو سال پیش كه به بازار موسیقی ایران عرضه شده و همچنان در رده‌ی پرفروش‌ترین‌هاست.

"كما"ی حمید عسگری و "فقط نگاه می‌كنم" كار حمید حامی، دو اثر در زمینه‌ی پاپ به‌شمار می‌روند كه روی پیشخوان مغازه‌ها حضوری پررنگ‌تری داشته‌اند. همچنین "آب، آتش، زمین و باد" اثر سالوا نیز به بازار آمده است.

موسیقی نواحی ایران نیز همچنان با پیش‌تازی "شور چهارگاه" اثر طاهر یارویسی و "ذکر یارحمن" خلیفه میرزا آغه‌غوثی در عرصه‌ی موسیقی مقامی همراه است.

اما در زمینه‌ی تالیف موسیقی نیز از فصل گذشته كتاب "باخ، بتهوون و بقیه بچه‌ها" به‌قلم "دیوید دبلیو باربر" و ترجمه‌ی "پیام روشن" به بازار نشر كتاب‌های تخصصی موسیقی آمده و برپیشخوان فروشگاه‌ها نشسته است، اما ناشران می‌گویند تا رسیدن چله‌ی تابستان هم تالیف تازه‌ای ندیده‌اند.

منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران – تهران

مطالب مرتبط :

اخباری از دنیای موسیقی

 

UserName