• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 944
 • چهارشنبه 1386/5/3
 • تاريخ :

اركستر سمفونیك برای حضرت رسول (ص)‌

اركستر سمفونیك برای حضرت رسول (ص)‌

چكناواریان: من ایرانی‌ام با نگاه مذهبی

شجاعی: نخستین گام برای تعامل است

نشست خبری تشریح اجرای سوئیت سمفونیك "رسول عشق و امید" ساخته‌ی لوریس چكناواریان و سیدمهدی شجاعی دقایقی پیش در تالار برگزار شد.

این نشست با حضور مدیر تالار وحدت، سیدمهدی شجاعی، داستان‌نویس و كارگردان نمایش - موسیقی، و لوریس چكناواریان - آهنگساز و رهبر میهمان اركستر سمفونیك -همراه بود.

ایرانی‌ام و همیشه‌ نگاه مذهبی داشته‌ام

چكناواریان از مسیحی بودن خودش گفت و یادآوری كرد كه در وهله‌ی نخست ایرانی است؛ با فرهنگ و سنت ملی كشور خود بزرگ شده‌ و از آغاز كودكی توجه بسیاری به موسیقی مذهبی داشته‌ است. در فعالیت‌های گذشته‌اش خصوصا در ساخت اپرای رستم و سهراب و تشییع جنازه سهراب از قطعات مذهبی استفاده كرده و همیشه قصد داشته‌ تا مفاهیمی مذهبی ایران با كسب موسیقی كلاسیك، به زبان بین‌المللی با ریتم و سنت خود بسازد؛ به‌گونه‌ای كه همه‌ی دنیا حرف ما را بفهمند.

اجرای20 قطعه‌یی با 12 قطعه‌ی تازه

وی سپس به معرفی موسیقی پرداخت و عنوان كرد: این اثر در 20 قطعه ساخته شده است كه 12 قطعه آن از نو ساخته و هشت قطعه‌ی آن ازجمله قطعه مربوط به واقعه‌ی عاشورا در اجرای اول دهه‌ی فجر ساخته شده بودند.

روند روایت؛ مسیح (ع) تا ناجی موعود

چكناواران همچنین به تاریخی كه این موسیقی همراه با كلام و حركات موزون به آن می‌پردازد، اشاره و تصریح كرد: داستان از تولد حضرت مسیح (ع) آغاز می‌شود و پس از آن بازگشتی به شروع آفرینش و حضور پیامبران مختلف تا حضرت مسیح (ع) خواهد داشت و بعد از آن به تولد حضرت محمد (ص)، تولد حضرت علی (ع)، واقعه غدیر خم و عاشورا و در آخر به غیبت امام زمان (عج) می‌پردازد.

اگر موفق شود ...

او به این نكته نیز اشاره داشت كه در صورت موفقیت اثر در داخل و خارج از كشور نیز تكرار خواهد شد.

به گفته‌ی چكناواریان 30 نفر اجرای حركات موزون را زیر نظر نادر رجب‌پور به‌عهده خواهند داشت و 80 نفر اركستر و 60 نفر گروه كر این برنامه را به‌عهده دارد.

وی اساس موسیقی این برنامه را ملی و مذهبی دانست و گفت: برداشت شخصی خودم را در ساخت آن داشته‌ام و رنگ‌آمیزی موسیقی شخصی است؛ قطعات پشت سر هم اجرا می‌شوند و پرده‌ای در بین آن وجود ندارد. همچنین یك راوی در فهم و انتقال موضوع داستان به مخاطب كمك خواهد كرد.

"سمفونی عشق و امید" آغازی برای بنیاد رودكی

مسعود شاهی - مدیر تالار وحدت - نیز به این نكته اشاره داشت كه این سوئیت سمفونیك سرفصلی به‌شمار می‌رود كه در آغاز سال پیامبر اعظم (ص) در دستور كار بنیاد رودكی بوده است.

و با توجه به پیام چندگانه حضرت رسول (ص) در تمام دنیا قابل عرضه است و همه‌ی دنیا به آن نیاز دارند.

چكناواریان درباره حضور چند هنرمند ارمنی در اركستر سمفونی تهران كه كار ساخت این موسیقی را به عهده داشته‌اند توضیح داد، این قطعه به موزیسین‌های زیادی احتیاج دارد و تعداد اعضای اركستر سمفونی تهران برای این كار كافی نبود.

به گفته‌ی او این چند هنرمند ارضی به خواست خود در این اركستر شركت دارند و به دلیل تبادلات فرهنگی میان ایران و ارمنستان هر سال چند هنرمند به كشور فرستاده می‌شود.

سمفونی از نگاه داستان‌نویس كارگردان

به گزارش ایسنا، سیدمهدی شجاعی داستان‌نویس و كارگردان این سمفونی، كه با تاخیر به این نشست رسیده بود، درباره‌ی جزییات داستانی كه این سوئیت سمفونیك روایت می‌كند، سخن گفت.

او توضیح داد،‌ هر شاخه‌ای از هنر، یكی از حواس مخاطب را درگیر می‌كند و پس از آن تلاش می‌كند تا بر اندیشه او نیز اثر بگذارد، حال اگر هنرمند تلاش كند تا هنرهای مختلف را با یكدیگر تركیب كرده به‌گونه‌ای كه بتواند ضمیرهای مختلف مخاطب را درگیر كند، از توفیق بیشتری برخوردار خواهد بود. این كاری بود كه ما در این اثر دست به اجرای آن زدیم.

به گفته‌ی شجاعی اساس این كار بر كلام و موسیقی است كه برای ارتباط بیشتر با مخاطب از حركات موزون، جلوه‌های ویژه، نور، افكت‌های مختلف و تصاویر سینمایی و نمایشی نیز استفاده شده است و تصور می‌شود كه به‌عنوان گام نخست این حركات بتوانند در جهت تعامل ژانرهای مختلف هنری گام نوینی باشند.

مولف "كشتی پهلو گرفته" گفت: تنها پرداختن به حضرت رسول (ص) كه یك كادر بسته بدون نشان دادن چهره‌ی جهانی و عالم‌گیر آن حضرت تمامی آنچه را كه قصد انتقال آن را داشتیم، بیان نمی‌كرد. بنابراین تصمیم گرفتیم از ابتدای خلقت و هدف از آن شروع كنیم و پس از آن به سیر نزولی كه تاریخ تا زمان ظهور منجی آخر زمان طی می‌كند، بپردازیم كه در این زاویه چهره‌ی حضرت رسول (ص) قابل ترسیم‌تر خواهد بود.

شجاعی همچنین اضافه كرد: در این اثر فرشتگان راوی هستند و تاریخ را روایت خواهند كرد. اسكلت این روایت مانند یك رمان است كه به محور یك شخصیت اصلی، در این جا حضرت محمد مصطفی (ص)، می‌پردازد و اگر با آن در قالب ادبیات روبه‌رو شویم تنها كلامی است كه با موسیقی همراه شده است و اگر موسیقی را از آن حذف كنیم بسیاری از ابزارهای بیانی نیز حذف می‌شوند و داستان كاملی نخواهیم داشت.

اما نام‌گذاری دشوار

وی از مشكلاتی كه برای انتخاب نام این اثر وجود داشته است نیز یاد كرد و اذعان داشت، به دلیل نبود این تركیب در ایران و فرهنگ خود، برای انتخاب عنوان این اثر با مشكل روبه‌رو بودیم و پس از مدتها تلاش تصمیم به انتخاب نام سوئیت - سمفونی (نمایش - موسیقی) گرفتیم كه بیشتر از سایر نام‌ها منظور ما را بیان می‌كند.

بنابراین گزارش این اثر كه با همكاری مركز هنرهای نمایشی، دفتر امور موسیقی و شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد رودكی اجرا می‌شود، قرار است از 11 مرداد ماه به مدت پنج شب، ساعت 21 در تالار وحدت اجرا شود و در صورت استقبال از این برنامه پنج روز دیگر نیز تمدید خواهد شد.

در این نشست اعلام شد كه تهیه بلیط از طریق گیشه‌های تالار وحدت خواهد بود.

منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران – تهران

مطالب مرتبط :

«اركستر سمفونیك تهران

سمفونی پیامبر اجرا شد

سمفونی انتظار اجرا می‌شود

 

UserName