• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2193
 • يکشنبه 1382/8/25
 • تاريخ :

گفتگو با كتیرایی

در دقیقه 60 بازی ایران و كره شمالی در حالی كه تیم ایران با گل علی دایی از حریف پیش بود ، مواد محترقه ای كه از سوی یكی از تماشاگرنماها به داخل زمین پرتاب شده بود ، بازیكن كره ای را مصدوم كرد و بازی نیمه تمام ماند . در همین ارتباط ، گفتگویی با حاج بهزاد كتیرایی مدیر كل حراست سازمان تربیت بدنی ، انجام داده ایم كه تقدیم شما می گردد :

حاج بهزاد كتیرایی مدیركل حراست سازمان تریبت بدنی در مورد حادثه بازی ایران و كره شمالی گفت: متأسفانه حادثه تلخی در فوتبال ما رخ داد. و این عمل حیثیت فوتبال ما را خدشه دار كرد و مدتها طول خواهد كشید تا این حادثه را جبران نمائیم. پیش بینی ما این بود كه در بازی های تیم ملی مشكل خاصی نداریم و عمده برنامه ریزی ما روی بازیهای باشگاهی صورت گرفته است. و انتظار این چنین حادثه ای را در دیدار تیم ملی و به خصوص اینكه تیم ما پیروز میدان هم هست، نداشتیم. رایگان اعلام نمودن ورود افراد دانشجو و دانش آموز به استادیوم ، جمعیت بیشتری به استادیوم آمدند.همچنین  از ساعت 18:30 الی 19 حدود 30 هزار نفر از تماشاگران وارد استادیوم شدند یعنی هر دقیقه 1000 نفر و همین امر، تفتیش بدنی را توسط نیروی انتظامی مشكل می كند و نیروهای محترم انتظامی نمی توانند به خوبی افراد را بازرسی نمایند.

مهمترین مشكل و معضل ما این است كه در مسائل فرهنگی بسیار ضعیف هستیم. اگر كار فرهنگی روی تماشاگران انجام دهیم قطعاً نتیجه مثبت خواهیم گرفت. حراست سازمان هم در حد توان تلاشهایی را صورت داده است ولی به تنهایی قادر به انجام كار نیست.

كتیرایی در ادامه افزود: حراست سازمان از دو سیستم سخت افزاری و نرم افزاری جهت كنترل و حفظ نظم استادیومها استفاده می كند.

 سیستم سخت افزاری همان مسائل كنترل هستند كه بودجه هنگفتی را طلب می كند كه متأسفانه ما در نوع این سیستم امكانات خیلی ضعیف و اندكی را دارا هستیم . به طور مثال در حد متعارف ما برای استادیوم آزادی 55 گیت لازم داریم قیمت هر كدام 10 میلیون است كه در مجموع 550 میلیون تومان می شود.

6 دستگاه كنترلی ، قیمت هر كدام 50 میلیون تومان است كه در مجموع 300 میلیون تومان می شود. و حدود 200 میلیون تومان هم جهت دوربین های مداربسته و حافظتی مورد نیاز است كه در مجموع حدود یك میلیارد تومان پول می خواهد و تامین این بودجه از اختیار سازمان خارج است. ما باید همانطور كه عرض كردم فرهنگ تماشاگران مان را بالا ببریم. ما برای اجرای این امر برنامه ریزیهای خوبی كرده ایم.

 برنامه های  ما در سه فصل باید تحقق یابد: در فصل اول كه اكنون آن را سپری می كنیم. تشكیل و به ثبت رساندن كانون هواداران باشگاههاست كه اینك سه باشگاه استقلال و پیروزی و ذوب آهن از این كانون بهره مند هستند. و به دنبال این هستیم كه در11 تیم دیگر لیگ برتری این برنامه را پیاده كنیم. در جلسه ای كه با مدیران عامل باشگاهها داشتیم تمام برنامه ها را به آنان اعلام و همه تیمها را موظف به تأسیس كانون هواداران نموده ایم.

در فصل دوم به تحكیم قوانین خواهیم پرداخت. مسئولیت تماشاگران بر عهده باشگاههاست و باشگاهها هم باید از طریق همین كانون هواداری ، هودارانشان را كنترل و هدایت نمایند.

در فصل سوم با هر گونه خطا و بی انظباطی از سوی هواداران، باشگاه مربوطه را جریمه و محكوم می كنیم زیرا این باشگاهها هستند كه باید هواداران را كنترل و بر اعمال آنان نظارت كننند. به طور مثال آن تیم را از انجام بازیهای خانگی محروم می نمائیم و...

مدیركل حراست سازمان تربیت بدنی ضمن اشاره به آموزش تماشاگران گفت: همه ازسازمان تربیت بدنی انتظار دارند تا به تنهایی مسائل فرهنگی و اخلاقی در ورزشی به خصوص در استادیومها و در میان تماشاگران را حل كند ولی این امر به تنهایی میسر نیست.

ما دو بازی استقلال و پیروزی كه یكی در خرداد ماه و دیگری در مهرماه سال 82 انجام شد به كمك خود هواداران این دو تیم به بهترین نحو ممكن برگزار كردیم و علیرغم مشكلات بیرونی، مشكلی درون استادیوم انجام نشد.

ما در فرهنگ سازی و آموزش مناسب تماشاگران و ایجاد بستر مناسب جهت رشد فاكتور اخلاق در ورزش نیازمند حمایت و كمك همه ارگانها و سازمانها هستیم. ارگانهایی چون سازمان تبلیغات اسلامی و صدا و سیما می توانند ما را در این امر یاری كنند.

كتیرایی در ادامه گفت: كار فرهنگی نیازمند زمان است و اقدامات فرهنگی در كوتاه مدت تمام اثرات خود را نشان نمی دهد. البته ما در برنامه های كوتاه مدت خود سعی در حل مشكلات داریم.

اكنون میانگین سنی تماشاگرنماها 16- 17 سال است كه متأسفانه نشان از عدم آموزش مناسب را دارد. به طور كلی اعتقاد ما این است كه تماشاگران و هواداران خوبی داریم ولی باید با برنامه ریزی مناسب آنان را هدایت كنیم. در اینجا از زحمات بی دریغ مهندس مهرعلیزاده ریاست محترم سازمان تشكر می كنم كه علیرغم مشكلات فراوان و امكانات اندك جهت حل مشكلات و رفع موانع، تلاش می كنند .

مدیركل حراست سازمان در مورد وظیفه نیروی انتظامی و حراست سازمان در كنترل حفظ امنیت ورزشگاهها گفت: بیشترین زحمت را نیروی محترم انتظامی  می كشند. وظیفه حراست سازمان ، ایجاد بستر مناسب برای برپایی بهترنظم و امنیت توسط ارگانهای انتظامی و امنیتی است. وظیفه ما موازی وظیفه نیروی محترم انتظامی نیست. ما وظیفه داریم بسترلازم را آماده كنیم و این نیروی انتظامی است كه وظیفه حفظ و كنترل امنیت را برعهده دارد.

البته این نكته را یاد آورشوم كه در هیچ كجای دنیا ، حفاظت 100% نیست و از این قبیل مشكلی كه در بازی ایران- كره رخ داد در تمام دنیا رخ داده است. ولی باید اخلاق سازی كنیم. در بازیهای لیگ انگلیس كه هواداران نزدیك به زمین هستند و از فاصله 3-4 متری بازی را تماشا می كنند، توسط كانون هواداران باشگاههای مورد علاقه شان كنترل و هدایت می شوند و ما هم سعی در اجرای این امر داریم.

كتیرایی در مورد افراد دستگیر شده افزود : بیش از 20نفر از تماشاگرنماها دستگیر شده اند و نیروی انتظامی و دیگرعزیزان مسئول، مشغول تحقیق هستند.

امیدواریم كه دیگر شاهد بروز این گونه مشكلات در محیط های ورزشی نباشیم .

 در پایان هم از صدا و سیما و مطبوعات ورزشی تشكر می كنم.

UserName