• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1209
 • يکشنبه 1386/4/31
 • تاريخ :

تلاش برای ایجاد شكاف  

به اسم دمكراسی
 

 فیلم اعترافات هاله اسفندیاری، یحیی كیان تاج‌بخش و رامین جهانبگلو 3 نفر از عوامل بیگانگان كه توسط وزارت اطلاعات بازداشت شده‌اند چهارشنبه و پنج‌شنبه شب در حالی از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد كه پیش از آن منابع رسمی دولت ایالات متحده به شدت در مقابل خبر پخش این اعترافات موضع‌گیری كرده و با تأكید بر بی‌پایه و اساس بودن آن، در واقع به نوعی مهر تأیید بر ارتباط این عوامل با كانا‌ل‌های رسمی در هیأت حاكمه آمریكا زدند؛ همان موضوعی كه عوامل دستگیرشده نیز بارها در سخنانشان به آن اعتراف می‌كنند.

به هر حال در این مجال گزیده‌ای از اعترافات افراد دستگیر شده به اتهام اقدام برای براندازی را مطالعه خواهید كرد كه در آن، این افراد به تشریح نحوه ورود به ایران، ارتباط‌ با خارج از مرزها و اقدامات خود در ایران پرداخته‌اند.

 

هاله اسفندیاری، رئیس بخش خاورمیانه مركز مطالعاتی وودرو ویلسون در این برنامه در پاسخ به این سوال كه هدف از طراحی و اجرای برنامه ایران در این مركز مطالعاتی چه بود، گفت: نقش من این بود كه سخنران‌هایی را كه قرار بود از ایران بیایند و در مركز ویلسون سخنرانی كنند را شناسایی كنم.

وی افزود: من همچنین ریاست جلسات را به عهده داشتم. در طی این سال‌ها این نتیجه حاصل شد كه خواهی نخواهی یك شبكه ارتباطی بین سخنرانان و افرادی كه از بنیادها، مراكز تحقیقاتی، نهادهای دولتی و متخصصین مسائل ایران و همچنین سخنرانان دیگری كه از ایران می‌آمدند برقرار می‌شد.

 

بودجه مصوب كنگره آمریكا

رامین جهانبگلو نیز در ادامه این برنامه گفت: اسفندیاری، مسئول بخش خاورمیانه نهاد «وودرو ویلسون» دقیقا خیلی از افراد را در نهادهای مختلف آمریكا می شناخت و موجب شد كه آشنایی‌هایی با آن افراد صورت بگیرد؛ افرادی از بنیاد كارنگی، بنیاد بروكینگز، از كنگره و خود نهاد وودرو ویلسون. در حقیقت می‌شود گفت پول‌ها و هزینه اصلی كارشان را از كنگره آمریكا می‌گرفتند، بنابراین آشنایی‌ها و نزدیكی‌هایی با همدیگر داشتند.

 

شاهراه ارتباطی

هاله اسفندیاری در ادامه گفت: برای خیلی‌ها ورود به این عرصه، برنامه خاورمیانه مركز ویلسون بود. یعنی نوعی شاهراه برای آوردن این سخنرانان از ایران و آشناكردن آنها با مراكز تحقیقاتی و سیاست‌سازان و در ارتباط با جهانبگلو دقیقا این اتفاق افتاد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره تامین بودجه این اقدامات تصریح كرد: بودجه مركز از دو راه تامین می‌شود؛ بودجه اجرایی مركز را كنگره آمریكا تأمین می‌كند ولی بودجه برنامه‌ها را باید خود برنامه‌ها از طریق بنیادها، بخش خصوصی و افراد تامین كنند.

بنیادهای دولتی

اسفندیاری تأكید كرد: نکته‌ای که می‌توانم بگویم رابطه‌ای است که بین دولت و رؤسای این بنیادها و مراکز تحقیقاتی وجود دارد. برای مثال، رئیس بنیاد بروکینگز در زمان کلینتون، معاون وزارت خارجه بود و ریاست شورای روابط خارجی آمریکا را نیز بر عهده داشت. او در دوره اول ریاست جمهوری بوش نیز سمت ریاست قسمت برنامه‌ریزی برنامه‌های وزارت‌خارجه آمریکا را به‌عهده داشت.

اشتراك درباره ایران

همچنین یحیی كیان تاج‌بخش، یكی دیگر از افرادی كه به اتهام فعالیت بر ضد امنیت ملی ایران بازداشت شده است، گفت: اینكه از طرف دولت آمریكا به بنیاد سوروس مجوز فعالیت پروژه در ایران داده می‌شود، نشان می‌دهد كه علیرغم تفاوت‌های سیاست‌هایی كه خود شخص سوروس و بنیاد سوروس با حزب جمهوری‌خواه بوش دارند، در برنامه‌های مربوط به ایران اینجا مشتركند چون به هرحال مجوز دولتی به این نهاد داده شده است.

ایجاد شكاف

تاجبخش در بخش دیگری از سخنان خود گفت: هدف دراز مدت بنیاد سوروس برای پیاده کردن فلسفه جامعه باز این است که بین حاکمیت و ملت شکاف ایجاد بشود و از طریق این شکاف آن قسمت‌های جامعه مدنی که بر مبنای جامعه باز شکل گرفته و توانمند شده، روی آن حاکمیت به منظور تغییر رفتارش اعمال فشار کند. این احتمال وجود دارد كه اعمال فشار شکل شتاب زده‌ای داشته باشد (اگر در جایی مثل گرجستان باشد ) و در جایی دیگر می‌تواند شکل تدریجی و نرم داشته باشد. برای ایجاد چنین شکافی دولت مرکزی یا حاکمیت مرکزی باید تضعیف بشود و یا آن بخش جامعه مدنی یا بخش عمومی که همراه با حاکمیت نیست، باید توانمند باشد.

هدف: جهان اسلام

وی تأكید كرد:‌ سرمایه‌گذاری بنیاد سوروس بعد از فروپاشی نظام کمونیسم و شوروی این بود که جهان اسلام را هدف قرار دهند و همین امر استراتژی دراز مدت این بنیاد را نیز نشان می‌دهد، یعنی در واقع تا به حال بیشتر برنامه‌ها و سرمایه‌گذاریهای بنیاد سوروس در داخل اروپای شرقی ، آسیای مرکزی و جماهیر شوروی سابق قرار داشته است ولی الان این بنیاد احساس می‌کند که کارش در آنجا تمام شده و باید به سمت کشورهای اسلامی از جمله ترکیه، کشورهای عربی، پاکستان، افغانستان و امثال اینها حركت كرد.

تاجبخش همچنین افزود: برنامه بنیاد سوروس برای ایران این بود كه مدل دموکراسی غربی در ایران با سازمان‌های غیردولتی تقویت شود و چون این مسأله موجب به وجود آمدن تعارض میان اصول، سنت و قوانین رسمی با باورهای بوجود آمده می‌شود می‌تواند بین حاکمیت و ملت از طریق این جامعه مدنی محلی جدید شكاف ایجاد كند.

به اسم دمكراسی

هاله اسفندیاری نیز در این اعترافات گفت:‌ الان که نزدیک 5 ماه است در ایران هستم، فرصتی برایم پیش آمد که روی مسایلی که مطرح کردم فکر کنم و به این نتیجه رسیدم که حلقه‌های زنجیره‌ای را ایجاد كنیم متشكل از از بنیادها، مراکز تحقیقاتی و دانشگاهها و به اسم دموکراسی، به اسم توانمندسازی زنان و به اسم دیالوگ شبکه‌هایی را به وجود بیاوریم که این شبکه‌ها نهایتا در داخل ایران برای به بوجود آوردن تغییراتی اساسی در درون رژیم و متزلزل کردن سیستم تلاش كنند.

 

 

منبع: همشهری

 

زمان ارائه اولین گزارش برجام

زمان ارائه اولین گزارش برجام

زمان ارائه اولین گزارش برجام
حق سکوت آمریکا لو رفت!

حق سکوت آمریکا لو رفت!

حق سکوت آمریکا لو رفت!
بدعت مضحک داعش

بدعت مضحک داعش

بدعت مضحک داعش
آمریکا انگلستان را تهدید کرد!

آمریکا انگلستان را تهدید کرد!

آمریکا انگلستان را تهدید کرد!
UserName
عضویت در خبرنامه