• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1763
 • يکشنبه 1386/4/24
 • تاريخ :

فیلمنامه «اخراجی‌ها2» آماده می‌شود

اکبر عبدی

مسعود‌ده‌نمكی گفت: فیلمنامه «اخراجی‌ها2»، بر اساس چهارهزار ساعت از خاطرات اسرا، در هفته دفاع مقدس، آماده خواهد شد.

    كارگردان «اخراجی‌ها» در گفت‌وگو باتبیان درباره پروژه آینده خود با نام «اخراجی‌ها2» اظهار داشت: یك گروه كارشناسی برای تحقیقات فیلمنامه «اخراجی‌ها2» تشكیل شده تا بتوانیم به بهترین وجه، از خاطرات واقعی دوران اسارت برای ساخت این فیلم بهره بگیریم.

وی افزود: این گروه در مرحله جمع‌آوری و تدوین این وقایع هستند و چون مقوله اسارت در فیلمنامه طرح می‌شود، ده نفر از آزاده‌های سرشناس درگروه تحقیق و پژوهش فیلم گرد هم آمده‌اند كه این افراد، علاوه بر تجربیاتی كه در اسارت دارند، در آن دوره، در عرصه هنری هم فعال بوده‌اند.

ده‌‌نمكی گفت: در مرحله ابتدایی نگارش فیلمنامه، از اسناد دفتر تدوین فرهنگنامه اسارت نیز كمك گرفته می‌شود.

وی گفت: سیناپس فیلمنامه تا یك ماه دیگر تمام می‌شود و وارد مرحله دیالوگ نویسی خواهیم شد و امیدوارم تا پایان شهریور و به مناسبت هفته دفاع مقدس، فیلمنامه «اخراجی‌ها2» حاضر ‌شود.

ده نمكی ، «اخراجی‌ها2»را پروژه‌ای سنگین دانست و افزود: به هر حال این فیلم،كار سنگینی در ژانر خودش و در ادبیات بازداشتگاهی محسوب می‌شود و در فیلم‌های سینمایی، تاكنون كار تحقیقاتی درباره اسرا به این شكل صورت نگرفته است.

وی درباره تهیه‌كننده «اخراجی‌ها2» گفت: هنوز مذاكره‌ای برای تهیه فیلم با كسی صورت نگرفته است.

ده‌نمكی همچنین ادامه داد: بخشی از چهارهزار ساعت از خاطرات اسرا در «اخراجی‌ها2» به اثری سینمایی تبدیل می‌شود. البته ترجیح می‌دادم كه این اسناد مورد استفاده تلویزیون به عنوان یك سریال واقع شود.

این كارگردان سینما،تحقیقات موجود را برای ساخت یك سریال تلویزیونی مطلوب خواند و افزود:امیدوارم تلویزیون از این منبع عظیم بهره‌برداری كند. فرهنگنامه اسارت، دریایی از سوژه‌های بكر است كه می‌تواند مورد استفاده واقع شود و به یقین، با یك نگاه جدید به دفاع‌مقدس می‌تواند با مخاطب عام ارتباط برقرار كند. از این مجموعه تاكنون 5 جلد به چاپ رسیده و در آینده به 40 جلد خواهد رسید.

وی به فارس گفت: البته ما در قدم اول با «اخراجی‌ها 2» ، یك پروژه سینمایی از خاطرات اسرا را كلید می‌زنیم، ولی برای ادامه، اگر تلویزیون پیش قدم شود، مصمم هستیم كار در قالب یك سریال ادامه یابد.

ده‌نمكی اظهار داشت: جای این مجموعه در تلویزیون خالی است و می‌توان از آن استفاده بهینه كرد، همچنین در آینده این پروژه می‌تواند مورد استفاده همه رمان‌نویس‌ها، فیلمسازان و فیلمنامه‌نویس‌ها قرار بگیرد.

وی در پاسخ به این سوال كه آیا در صورت فراهم شدن زمینه فعالیت، كارگردانی این سریال را می‌پذیرد یا خیر، گفت: در هر صورت فكر می‌كنم این سوژه قابلیت و ظرفیت بالایی دارد، حالا من یا هر كس دیگری آن را بسازد، فرق نمی‌كند. حتی من می‌توانم به سازنده سریال، كمك كنم.

این كارگردان، درباره سه‌گانه «اخراجی‌ها» گفت: «اخراجی‌ها» در مرحله اول به شكل سه‌گانه طراحی شد كه بخش اول آن در مورد جنگ است، بخش دوم درباره ادبیات بازداشتگاهی و بخش سوم آن، زمان و جغرافیای دیگری دارد و این سه فیلم به ترتیب نوشته و ساخته می‌شود.

وی درباره همكاری با یك فیلمنامه‌نویس حرفه‌ای در «اخراجی‌ها2» به فارس گفت:به نظر من اصل محتوا است و دیالوگ‌ها باید به نوعی با واقعیت تطبیق پیدا كند ‌و سپس، از منظر سینمایی به آن نگاه شود. من در‌ «اخراجی‌ها2» از نظر ساختمان سینمایی و فراز و نشیب‌های فیلمنامه‌ای، قصد دارم از یك مشاور استفاده كنم.

مسعود ده‌نمكی در ادامه، خبر از انتشار پشت‌صحنه فیلم «اخراجی‌ها» داد و گفت: مجوزانتشار پشت صحنه «اخراجی‌ها» با نام «اخراج اخراجی‌ها» صادر شده است و از هفته آینده، این فیلم كه مستندی 2 ساعته از پشت صحنه‌های اخراجی‌ها محسوب می‌شود، تكثیر و سپس وارد بازار خواهد شد.

وی، در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره حضور مایكل مور در ایران و جنجال‌های حاصل از آن به فارس گفت: در این زمینه، آنهایی كه نیاز به جنجال دارند خود آمریكایی‌ها هستند. اگر قرار باشد كه مخالفتی برای حضور مایكل مور باشد، خود آمریكایی‌ها در بدنه حاكمیت‌شان با این قضیه مخالفت دارند وگرنه فضای سیاسی و فرهنگی ما آنقدر بسته نیست كه مانعی برای حضور مایكل مور باشد و آنها بیشتر در بین خودشان، با حضور مور در ایران مشكل دارند.

ده‌نمكی همچنین به پیشنهاد اولیوراستون در زمینه ساخت مستندی از رئیس جمهور اشاره كرد و افزود:به هر حال همانطور كه از مصاحبه‌ها و نوع آثار الیور استون بر می‌آید،نشان می‌دهد كه نباید همه آمریكایی‌ها را در یك كفه ترازو گذاشت و در یك سبد چید و با یك چوب راند.

ده‌نمكی گفت: من معتقدم به صورت كنترل شده می‌توان با استون و آمریكائی‌ها همكاری داشت و نباید كاری كرد كه اصل آمدن آنها به ضد آن تبدیل نشود و از طرفی باید زمینه را فراهم كرد تا همانقدر كه هنرمندان و خبرنگاران آنها آزادی عمل برای ورود به ایران دارند هنرمندان ما هم بتوانند در جامعه آنها، تولیدات فرهنگی و آزادی عمل داشته باشند.

مطالب مرتبط :

پشت صحنه اخراجی ها را دانلود کنید

گالری عکس فیلم سینمایی اخراجی ها

گالری عکس فیلم سینمایی اخراجی ها

اخراجی ها در صدر

تجلیل فرماندهان جنگ از اخراجی ها

"اخراجی‌ها" افتخار سینمای ایران است

مسعود ده‌نمكی‌: اخراجیها ، روایت نگاه انسانی به جنگ!

گزارشی جذاب از پشت صحنه اخراجی‌ها

گزارش تصویری از پشت صحنه اخراجی ها

جنجال در جلسه نقد اخراجی ها

UserName