• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 6085
 • پنج شنبه 1386/4/7
 • تاريخ :

فجایع سلاح های ناجوانمردانه در دنیا

روز ملی مبارزه با سلاح های شیمیایی و میکروبی

نژادهای مختلف دنیا

تاریخچه جنگ های بیولوژیک

انسان ها، با كمال تاسف در طول تاریخ از تكنولوژی های در دسترسشان برای كشتار، نابودی و مقاصد منفعت طلبانه بارها و بارها استفاده كرده اند. دقیقا نمی توان مرز زمانی مشخصی برای جنگ های بیولوژیك یا كاربرد میكروارگانیسم ها و سایر عوامل در جنگ تعیین كرد.

آدمی از روزهای اول زندگی بر روی كره خاكی همواره درصدد بوده كه به نحوی به همنوع خود غلبه كند و برای این منظور از كلیه امكانات موجود در دسترس خود استفاده می كرد.

سرخ پوستان آمریكا با سابقه تمدن 5000 ساله، همواره در جنگ، تیرهای خود را آغشته به سم می نمودند.

در 300 سال قبل از میلاد مسیح آلودگی چاه های آب دژها، قلعه ها و شهرها یكی از روش های موثر بــرای از پــای در آوردن دشمن و سربازان و مردمان در بین یونانی ها بوده است.

در جنگ های قرون وسطی با بــه كارگیری منجنیق ها برای پرتاب اجساد آلوده حیوانات و انسان ها به داخل دژهای محاصره شده استفاده می شد که این عمل باعث ترس و بیماری در میان مردم محاصره شده گردید.

سال 1763 میلادی نقطه عطفی در تاریخچه جنگ های بیولوژیك می باشد، چرا كه در این سال یك تغییر مهم در كاربرد این عوامل در جنگ ها به وقوع پیوست. به عبارت دیگر در این سال ارتش آمریكا (اروپایی های مهاجر) از عامل بیماری آبله به عنوان یك سلاح برای قوم كشی سرخ پوستان بومی آمریكا استفاده نمود. آنها با انتشار عامل بیماری آبله از طریق دادن پتوهای آلوده به ویروس، سبب كشتار وسیعی در بین بومیان سرخ پوست گردید.

در سال 1915 ، در طی جنگ جهانی اول، آلمان ها به كاربرد عامل بیماری وبا در ایتالیا و طاعون در پترزبورگ روسیه متهم شدند. انگلیسی ها نیز ادعا نمودند كه آلمان ها در طول جنگ از بمب های حاوی طاعون استفاده نمودند و فرانسوی ها مدعی بودند كه آلمان ها عروسك ها و آب نبات های آلوده به عوامل میكروبی را بر روی رومانی ریختند.

كنفرانس خلع سلاح ژنو

در سال 1925 در كنفرانس خلع سلاح ژنو، عهدنامه ای (پروتكل منع كاربرد سلاح های شیمیایی و بیولوژیك) به تصویب 40 كشور جهان رسید.

مشكل عمده در ارتباط با ممنوعیت ذكر شده در پروتكل ژنو این بود كه هیچ  اشاره ای  به  ممنوعیت ساخت، تولید ، ذخیره سازی ، آزمایش ، نقل و انتقال و خرید  و فروش اینگونه سلاح ها نشده بود.  از این  جهت  بود كه  در كمتر از  دو دهه بعد از تصویب این قانون، جهان شاهد كاربرد وسیع تر اینگونه سلاح ها در جنگ جهانی دوم و پس از آن بود که نهایتا منجر به كنوانسیون 1972 ژنو، مبنی بر ممانعت از توسعه، تولید و ذخیره سازی سلاح های باكتریولوژیك (بیولوژیك) و توكسینی(سمی) و كاربرد آنها گردید.

كشورهای شركت كننده در این كنوانسیون متعهد شدند كه عوامل بیولوژیك جنگی خود را نابود كنند و یا همه آنها را برای مقاصد صلح جویانه تغییر كاربردی دهند كه البته این كنوانسیون در سال های آتی به دفعات، حول محورهای فوق و پروتکل الحاقی بازنگری و بررسی شد. با این حال تولید و به کارگیری سلاح های شیمیایی و میکروبی در چند دهه ی اخیر از سوی کسانی که خود مدعی خلع این سلاح ها هستند، همچنان ادامه داشته و قربانیان اصلی این سلاح مردم بی دفاع هستند.

به کارگیری سلاح های شیمیایی علیه ایران

در طول 8 سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، تمامی دنیا از کمک به عراق در این جنگ به صورت مکرر دریغ نکردند. نقض حقوق بین الملل نیز هم از سوی خود دولت عراق که از سلاح های شیمیایی و میکروبی در جنگ استفاده کرد و هم از سوی کسانی که دولت عراق را با این گونه سلاح های ممنوعه مجهز می کردند، صورت گرفت.

در تاریخ 7 و 8 تیرماه 1366هجری شمسی، هواپیماهای بمب افکن عراقی با بمب های شیمیایی به چهار نقطه پر ازدحام و متراکم جمعیتی شهر سردشت حمله کردند و زن و کودک و خرد و کلان مردم بی گناه آن شهر و اطراف آن را آماج گازهای کشنده و دهشتناک شیمیایی قرار دادند. لذا 8 تیر ماه به عنوان "روز ملی مبارزه با سلاح های شیمیایی و میکروبی" نام گذاری شد.

حملات شیمیایی این رژیم علیه سربازان ایرانی در طول جنگ همواره ادامه یافت و این امر در حالی بود که دولت عراق خود به تنهایی توان ساخت سلاح های میکروبی و شیمیایی را نداشت. دولت ایالات متحده امریکا در چراغ سبز دادن به کشورهای اروپایی و ارسال فن آوری این گونه سلاح ها به طور غیرمستقیم و مستقیم مرتباً حقوق بین الملل را در ممنوعیت تولید و تکثیر و استفاده از سلاح های شیمیایی و میکروبی نقض کرد. رسانه های غربی نیز در بسیاری موارد به دست داشتن در تجهیز عراق به سلاح های شیمیایی، میکروبی و هسته ای اعتراف کرده اند.

امید است با اقدامات موثر در سطح ملی و بین المللی و تدوین و اجرای صحیح و بدون تبعیض قوانین و مقررات ذیربط بتوان قدم موثری در مقابله با توسعه، تولید و كاربرد سلاح های شیمیایی و میکروبی برداشت و از این راه امنیت مردم را در سراسر دنیا در مقابل این گونه سلاح های مخرب و كشتار جمعی تأمین نمود و زمینه لازم را برای استفاده صلح آمیز از تجهیزات، عوامل بیولوژیك و اطلاعات و دانش فنی مربوط، در جهت اهداف بشر دوستانه فراهم نمود.

* مطالب مرتبط :

سلاح های شیمیایی و اثرات مخرب آن

روز مبارزه با سلاح های شیمیایی و میكروبی

اولین استفاده از سلاح شیمیایی توسط دشمن بعثی

سالروز بمباران شیمیایی حلبچه

توانمندی شیمیایی عراق مدیون چه کسانی بود؟

گاه شمار حملات شیمیایی عراق

بمباران شیمیایی حلبچه

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName