• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1189
 • چهارشنبه 1386/4/6
 • تاريخ :

كاریكاتوریست‌های جهان با یك كیف پر از پول

كاریكاتوریست‌های جهان با یك كیف پر از پول

كاریكاتوریست‌های سراسر دنیا با یك كیف پر از دلار به هشتمین دوسالانه بین‌المللی كاریكاتور تهران دعوت شدند.

هشتمین دوسالانه بین‌المللی كاریكاتور تهران 20 آذر تا 19 دی‌ماه سال جاری در مؤسسه فرهنگی هنری صبا برگزار خواهدشد.

یكی از نكات جالب این دوسالانه طراحی فرم فراخوان آن در قالب كیف پول و دلار است كه فرم فراخوان به صورت دلار طراحی شده است و در پوشش كیف پول مقوایی برای هنرمندان داخلی و خارجی ارسال شده است.

دوسالانه هشتم كاریكاتور تهران در چهار بخش‌ مختلف برگزار می‌شود كه «پول» موضوع یكی از این بخش‌هاست و به همین منظور فرم فراخوان وكارت دعوت هنرمندان به صورت كیف پول و دلار طراحی شده است.

در این كیف مقوایی علاوه بر فرم فراخوان كه به صورت دلار طراحی شده است، كارت‌های كوچكی قرار دارد كه حامیان این دوسالانه را معرفی می‌كند و همچنین كاریكاتورهای برگزیده دوره هفتم این دوسالانه نیز در آن گنجانده شده است.

بدشانسی پول و هشت هزار دلار، چین رقیب اصلی ایران و سرنوشت دوسالانه‌های خاموش

مسعود شجاعی طباطبایی، دبیر دور هشتم دوسالانه كاریكاتور است. او در این نشست گفت: پس از فراخوان دوسالانه كاریكاتور سیاست‌گذاری‌های لازم انجام و مقرر شد كاریكاتوریست‌ها آثارشان را با موضوع‌های پول، آزاد، کمیک استریپ - بدشانسی و کاریکاتور چهره به‌صورت آزاد ارایه كنند.

وی توضیح داد كه در این مسابقه همچون دور هفتم، جایزه‌ی ویژه‌ هشت هزار دلاری دارند. در چهار بخش اعلام شده سه نفر برگزیده معرفی می‌شوند كه به نفرات اول، دوم و سوم به ترتیب سه، دو و یك هزار دلار تعلق خواهد گرفت. همچنین اسپانسرها نیز منتخبان خود را اعلام خواهند كرد.

این دوسالانه امسال نیز در موسسه‌ی فرهنگی و هنری صبا از 20 تا 19 دی ماه برگزار می‌شود و 16 دی‌ماه روز اعطای جوایز است.

تجلیل از پیش‌كسوت‌ها

وی از بخش‌های جنبی این دوسالانه را تجلیل از چهره‌های پیشكسوت كاریكاتور مانند سال‌های گذشته دانست و یادآوری كرد: امسال از ده هنرمند تجلیل می‌شود كه نام كسانی حسین خسروجردی، جواد علیزاده، نوری نجفی در این لیست قرار دارند.

آخرین مهلت آثار به این دوسالانه را 30 مهرماه است و هنرمندان می‌توانند حداكثر سه اثر اصلی خود را در هر بخش، در اندازه‌های دست‌كم A4 و حداکثر A3، ارایه كنند.

دوسالانه‌ی هشتم رقیب چین

به‌گمان دبیر دوسالانه‌ی هشتم رقیب ایران در كاریكاتور، كشور چین است. در مسابقه‌های مختلف دنیا اسامی هنرمندان ایرانی مساوی با هنرمندان چینی است و گاهی بالاتر و یا قدری پایین‌تر می‌آید كه این اتفاق بسیار خوبی است.

رقابت با رژیم صهیونیستی!

او اظهار كرد، یك ماه قبل كشور اسراییل كه پیشینه‌ای از كاریكاتور ندارد، مسابقه‌ای با عنوان پول را برگزار كرد كه ما هم در رقابت با آن‌ها بخشی را به پول اختصاص داده‌ایم كه امیدواریم به نتیجه لازم برسیم.

حبیب‌الله صادقی در پاسخ به این سخن شجاعی تذكر داد: ما كشوری به نام اسراییل را نمی‌شناسیم؛ رژیم اسراییل را می‌شناسیم.

شجاعی درباره‌ی تمهید اندیشیده شده دوسالانه امسال برای توجه به جوانان یادآوری كرد: امسال برای این‌كه به جوانان توجه بیشتری شود، مجموعه‌ی صبا علاوه بر فضایی كه به كاریكاتورها اختصاص می‌دهد جایی را در اختیار ما خواهد گذاشت تا تعداد بیشتری كار از جوانان به‌نمایش درآید.

وی یكی از نكات مغفول مانده در ایران توجه نداشتن به كمیك استریپ دانست و افزود: در ایران نسبت به هنر كمیك استریپ واقعا غفلت شده است اما در كشورهای دیگر این هنر به صورت صنعت درآمده و در ژاپن انیمیشن و كمیك استریپ دو برابر درآمد ما حاصل از نفت را دارد. این ظرایف باعث شد كه در دوسالانه امسال بخشی را به كمیك استریپ اختصاص دهیم.

دوسالانه هشتم در اصفهان، تبریز و شیراز

شجاعی همچنین خبر از برگزاری دوسالانه‌ی هشتم در شهرهای اصفهان، تبریز، شیراز داد و گفت: امسال بنا داریم به طور همزمان در بعضی شهرهای مهم كه در عرصه‌ی كاریكاتور فعال هستند كارگاه‌های آموزشی داشته باشیم كه این كارگاه‌ها با حضور هنرمندان و كارشناسان خارجی برگزار می‌شود.

در این نشست به اسامی هیات انتخاب و داوران دوسالانه هشتم كاریكاتور ایران اشاره‌ای نشد.

سرنوشت دوسالانه‌ی نقاشی، مجسمه، تصویرگری و طراحی لبا س و پارچه

سرپرست موزه‌ی هنرهای معاصر تهران نیز در این نشست گفت: از جمله كارهای خوب و جدی در فرآیند دوسالانه‌ها، دوسالانه كاریكاتور است كه تقریبا سر موعد مقرر برگزار می‌شود. جامعه كاریكاتوریست‌ها كه هم به متن و هم به حاشیه توجه دارند، امسال با رویكردی تازه دوسالانه را برگزار می‌كنند.

وی گفت، هنرمندان ما در دوران دفاع مقدس به تعهد اجتماعی خود پاسخ دادند و مطبوعات باید به این رویكرد توجه بیشتری داشته باشند.

صادقی درباره‌ی دوسالانه نقاشی توضیح داد: اینك در حال گفت‌وگو با شورای پیشنهادی هستیم كه روی خواست خود كه خواست حقوقی ارشاد است، تاكید می‌كنیم و اعلام كرده‌ایم كه باید برگزار شود. طرحی كه ما داده‌ایم باید شورای فراگیری برای اجرای آن باشد. ما با انجمن نقاشان جلساتی داریم كه امیدواریم به نتیجه برسد. البته در این زمینه نقدهایی هم در مطبوعات به ما شده است كه بیشتر نقدهای شخصی بود. ما انجمن نقاشان را مثل همه انجمن‌های دیگر دوست داریم و می‌خواهیم كه با آن‌ها همكاری داشته باشیم.

وی خبر از برگزاری دوسالانه مجسمه‌سازی در آینده نزدیك داد و گفت: نشست مطبوعاتی این دوسالانه هفته آینده برگزار می‌شود و اطلاعات آن در اختیار همه قرار خواهد گرفت.

صادقی با بیان این‌كه نگرانی خود را درباره‌ی تصویرگران كتاب كودك اعلام كرده‌ایم، افزود: تصویرگران كتاب كودك جزو قبیله ما هستند و باید بیاند، آن‌ها مجموعه‌ی افتخارآمیزی هستند.

او در ادامه خبر از برگزاری دوسالانه طراحی پارچه و لباس در مرداد‌ماه نیز یاد كرد و گفت: با برگزاری این دوسالانه كارگاه‌هایی به مدت سه ماه به حضور هنرمندان تجسمی كشور خواهیم داشت.

مطالب مرتبط:

دوسالانه بین المللی كاریكاتور تهران

هفتمین دوسالانه بین المللی كاریكاتور تهران افتتاح شد

جواد علیزاده برنده جایزه‌ی بزرگ كاریكاتور تركیه

کمدینی که دلش خون است!

کمدینی که دلش خون است!

کمدینی که دلش خون است!
 روایت بازیگر جلال الدین خوارزم شاه

روایت بازیگر جلال الدین خوارزم شاه

روایت بازیگر جلال الدین خوارزم شاه
برنده ها و بازنده های تلویزیون

برنده ها و بازنده های تلویزیون

برنده ها و بازنده های تلویزیون
همه ی نقش های لیلا

همه ی نقش های لیلا

همه ی نقش های لیلا
UserName
عضویت در خبرنامه